Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#41 SUZIE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 October 2007 - 10:35 AM

Vezi postareatilicusa, la Oct 11 2007, 10:19 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti daca necesita casa de marcat o SC ce presteaza servicii de publicitate in baza unor contracte, numai catre persoane juridice?
Daca prestati servicii numai catre persoane juridice atunci nu este obligatorie casa de marcat. Acest lucru reiese clar din ordonanta.



#42 mrimoair

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 October 2007 - 08:14 AM

Buna ziua

Oameni buni la agentiile imobiliare este obligatoriu sa ai casa de marcat?
Multam




#43 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 15 October 2007 - 08:55 AM

Din pacate da,mai ales ca desfasori activitati preponderent catre persoane fizice.
Daca nu ai face tranzactii decat pentru firme nu ar fi necesar.



#44 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 15 October 2007 - 09:27 AM

Vezi postareamrimoair, la Oct 15 2007, 08:14 AM, a spus:

Buna ziua

Oameni buni la agentiile imobiliare este obligatoriu sa ai casa de marcat?
Multam
Da,prestezi activitati pentru persoane fizice.



#45 Benghe Florin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 October 2007 - 12:48 PM

Pentru activitati cum ar fi executarea de tamplarie PVC si montajul acesteia la persoane fizice, trebuie casa de marcat??



#46 jeniffer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 October 2007 - 01:42 PM

Vezi postareaBenghe Florin, la Oct 15 2007, 01:48 PM, a spus:

Pentru activitati cum ar fi executarea de tamplarie PVC si montajul acesteia la persoane fizice, trebuie casa de marcat??
Si eu sint in aceeasi situatie si am intrebat joi la finante si mi s-a spus ca la aceasta ordonanta se asteapta sa apara si niste norme pt ca sint destule probleme.De expl.cum eu tai factura de avans n-am cum sa bat in casa de marcat acest avans :smile:



#47 tma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 October 2007 - 03:13 PM

Corect !!!!!!!!!!!!!Aceeasi problema o am si eu.....Tot tamplarie PVC. Problema mea este urmatoarea: am un showroom, unde vine clientul (persoana fizica), ii fac o oferta, respectivul o accepta si ii fac o factura de avans sau....incasez dupa montaj. Deci ne tb sau nu casa de marcat? Chitantele chiar nu mai au nici o valoare? :sad: :smile: :frusty

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:30 PM




#48 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 October 2007 - 03:39 PM

Multumim!
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#49 strumf007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 October 2007 - 10:49 AM

Salut,
am o situatie foarte confuza:

eu am un srl care desfasoara activitati de webdesign, gazduire web si publicitate web. Am vreo 5 clienti persoane juridice si 1 (UNU) client pers. fizica. Clientului pers. fiz. ii prestez urmatoarele servicii: gazduire web pt site-ul lui, publicitate web pt site-ul lui. Aceste 2 servicii sunt continue si i le facturez lunar, iar incasarea se face prin transfer bancar, adica tipul asta imi face op din contul lui bancar personal in contul firmei mele.

Inainte de og 47/2007 cred ca ma incadram la exceptii si nu mi-am luat casa de marcat, desi era discutabil si atunci. (livram "oarecum" servicii de internet, contravaloarea bunurilor nu era incasata integral in mometul livrarii, in sensul ca "mometul livrarii" era 1 luna de zile :)) )

Dar, dupa noua modificare, imi trebuie casa de marcat? Adica bun, dupa ce imi plateste tipul banii prin op, eu cum ii tai bon fiscal? Cum i-l dau bonul fiscal? Mai mult, cum sa il oblig pe tip sa pastreze bonul fiscal pana la iesirea din unitate, cand eu in viata mea nu l-am intalnit pe tip si nici la mine la sediu n-a calcat ??? (el e din alta localitate)

Poate ma incadrez totusi la exceptia cu "corespondenta", desi aia e numai pt comert cu amanuntul prin corespondenta.... E normal ca daca vinzi o carte sa zicem ce o trimiti prin posta si nu te intalnesti personal cu clientul sa nu ai obligatia sa ii tai bon fiscal, dar si eu prestez niste servicii "la distanta", ca nu ma intalnesc personal cu clientul... prin extindere as putea zice ca prestez serviciile prin corespondenta??

deja suna totul ciudat

:smile: lamuriti-ma please...
Strumf

Aceasta postare a fost editata de strumf007: 17 October 2007 - 10:56 AM




#50 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 October 2007 - 12:38 PM

O intrebare scurta: o firma de calculatoare, care nu are magazin de desfacere, dar vinde ocazional catre pers fiz., are nev de casa de marcat?
Si m-ar interesa si situatia cu webdesign-ul...cum este?
Merci.



#51 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 17 October 2007 - 04:58 PM

Vezi postareastrumf007, la Oct 17 2007, 11:49 AM, a spus:

Salut,
am o situatie foarte confuza:
..................................
:smile: lamuriti-ma please...
Strumf

Atata timp cat nu incasezi bani cash nu cred ca iti tb casa de marcat.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 October 2007 - 05:37 PM




#52 moneu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 October 2007 - 10:43 PM

Este necesara casa de marcat la o firma care se ocupa de vanzarea deseurilor industriale catre alte societati, si vinde ocazional (1-2 ori pe luna) catre persoane fizice ?(Firma are trecut in codul caen comert cu amanuntul)



#53 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 12:49 AM

Orice incasare de la persoane fizice se face pe bon fiscal , indiferent daca vinzi doar o data pe an la pers fizice.
Singura modalitate de a nu folosi casa de marcat la persoane fizice, este plata facturilor de catre persoanele fizice prin banca.



#54 strumf007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 18 October 2007 - 05:27 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Oct 18 2007, 01:49 AM, a spus:

Singura modalitate de a nu folosi casa de marcat la persoane fizice, este plata facturilor de catre persoanele fizice prin banca.

Ai legea/ordonanta de unde sa reiasa afirmatia de mai sus? Ma intereseaza pt ca sunt chiar in situatia asta (am 1 singur client pers. fizica, ce imi plateste lunar prin banca) si as vrea sa fiu pregatita in cazul unui control.

Mersi.

Aceasta postare a fost editata de strumf007: 18 October 2007 - 05:28 PM




#55 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 October 2007 - 05:56 PM

hai sa o luam logic... daca plateste prin banca ce rost mai are bonul de la casa de marcat?
sa iti zica pe urma ca a platit de 2 ori?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:31 PM




#56 bogdanbel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 October 2007 - 08:33 PM

Buna ,
Tocmai mi-am facut un PF cu codul caen 5118 (principal)- Intermedieri in comertul specializat in vanzarea produselor cu caracter specific, n.c.a., si 5119 (secundar)Intermedieri in comertul cu produse diverse , ma ocup cu intermediarea intre o banca si potentialii sai clienti , mai precis caut clienti pt banca iar banca imi da un comision , daca dosarele lor sunt aprobate .
Intrebarea este : Imi trebuie casa de marcat pt asa ceva?



#57 strumf007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 18 October 2007 - 10:40 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Oct 18 2007, 06:56 PM, a spus:

hai sa o luam logic... daca plateste prin banca ce rost mai are bonul de la casa de marcat?
sa iti zica pe urma ca a platit de 2 ori?

Septimiu, ai dreptate, nu stiu de ce contabilul meu m-a tot batut la cap cu asta .......

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:31 PM




#58 adcad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 October 2007 - 10:39 AM

Buna tuturor. Sunt noua pe forum si as avea si eu o intrebare daca se poate. Am o firma de topografie si cadastru cod caen 7420. Am nevoie de casa de marcat fiscalizata? Si mai e problema: firma este inregistrata pe Judetul Caras Severin cu punctul de pe judetul Timis, localitatea Lugoj. Cum se fiscalizeaza casa? Pe Caras sau pe Timis? Multumesc anticipat si va doresc o zi placuta.

Aceasta postare a fost editata de adcad: 19 October 2007 - 10:40 AM




#59 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 October 2007 - 11:35 PM

Daca ai firma de cadastru si prestezi servicii catre persoane fizice, emiti facturi si incasezi c-val. acesteia in momentul emiterii trebuie sa ia casa de marcat. In caz ca nu faci asa ceva, nu e obligatoriu sa ai casa de marcat.



#60 adcad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 October 2007 - 02:43 PM

Multumesc frumos de raspuns Iaro. Lucrez cu persoane fizice cat si cu persoane juridice. Deci imi iau casa de marcat. :smile:

Aceasta postare a fost editata de adcad: 22 October 2007 - 02:45 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL