Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare pt microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozitare pt microintreprindere

126 replies to this topic

#21 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 25 January 2008 - 11:35 PM

Vezi postareaciprian_musat, la Jan 25 2008, 09:30 PM, a spus:

mai 2007 o firma si am obtat pentru micro, impozit pe venit.. fiind nou in treaba asta nu prea am stiut ce si cum si putine persoane binevoitoatoare m-au sfatuit. am depus declaratia 010 la inceput si atunci mi s-a spus, atat la finante cat si la registrul comertului, sa angajez in 60 de zile dar doar atat.. - trec la macro pentru ce perioada, 2007 sau 2008?
- daca trec la macro mai exista posibilitatea sa revin la micro, avand in vedere ca eu nu cred ca angajez vreodata mai mult de 9 persoane si ca ma voi incadra in plafoanele si cerintele lor? Pe ce temei legal se bazeaza orice raspuns?
Multumesc!

Daca la Reg. comertului ai optat pt. micro, nu mai trebuia sa depui 010 decat daca intentionai sa treci la impozit pe profit.Intrebarea este daca in 010 pe care ai depus-o dupa angajare, ai modificat modul de plata al impozitului sau nu.
In art 109 alin 3 din Codul Fiscal pe 2007 scrie clar ca : in cazul in care , in cursul anului fiscal una din conditii nu este indeplinita, (de a angaja, in cazul tau),microintreprinderea are obligatia de a pastra pt anul fiscal respectiv, regimul de impozitare pt care a optat, fara posibilitatea de a beneficia pt perioada urmatoare (2008) de regimul de impozitare pe venit.
Daca in 010 ai scris ca se schimba si modul de impozitare, ai devenit platitor de impozit pe profit de la data de infiintare a firmei.Daca ai trecut doar obligatiile salariale, ai ramas micro.



#22 ciprian_musat

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 January 2008 - 11:30 AM

Chestia este ca eu nu am stiut ca trebuie sa depun 010 dupa ce am facut angajarea si acum, in 2008, cand m-am dus sa intreb mi-au dat amenda ca nu am depus si m-au obligat sa depun 010 in care sa specific ca devin macro pentru ca ei mi-au spus ca am pierdut dreptul de micro.. si am devenit macro.. mai pot sa revin la micro vreodata?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:25 PM
citare mesaje anterioare




#23 zinaelena

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 26 January 2008 - 12:14 PM

Vezi postareaciprian_musat, la Jan 25 2008, 07:30 PM, a spus:

Va salut![...] intrebarile mele sunt:
- trec la macro pentru ce perioada, 2007 sau 2008?
- daca trec la macro mai exista posibilitatea sa revin la micro, avand in vedere ca eu nu cred ca angajez vreodata mai mult de 9 persoane si ca ma voi incadra in plafoanele si cerintele lor? Pe ce temei legal se bazeaza orice raspuns?Multumesc!
dragul meu coleg ,eu sint contabil de meserie si pot sa spun ca nu ai avut o contabila buna ca sa te lamureasca. si anume: cind esti microintreprindere la infiintare trebuie sa angajeza maacar un salariat in termen de 6o zile de la data certificatului, altfel devii macro din oficu si trebuie schimbare toate regulile jocului pentru macro(declaratie 010 cu vector fiscal )si odata ce ai devenit macro nu te mai [poti intoarce la micro,de astta ne angajam contabili ca sa ne invete ce avem de facut, si in continuare lecrezi ca macro cu toate cele trebuincioase.pentru macro. daca esti din bacau posteaza din nou mesaj ca eu te urmaresc

Vezi postareaVartosul, la Jan 11 2008, 08:37 AM, a spus:

Nu stiu sa se fi luat vreodata in calcul numarul mediu de salarati.
Articolul 103 din Codului Fiscal spune:[...]
Asadar, pentru a fi microintreprindere trebuie sa ai cel putin un angajat in termen de 60 de zile de la data inregistrarii. Ulterior, daca angajatul demisioneaza la inceputul lui decembrie 2007, ramai microintreprindere daca inchei un nou contract de munca pana la sfarsitul lui ianuarie 2008.
draga mea colega esti tare nelamurita,nustiu daca esti contabil s-au ad-tor dar trebuie sa stii ca trebuie sa te prinda 31.dec. al anului cu un aggajat pe firma,daca vrei sa ramii micro,altfel daca la 31 dec. al anului nu ai nici un angajat devii automat macro si trebuie sa schinbi vectorul fiscal (010) iar cu angajarea in termen de 60 de zile este alta poveste in monentul cind te infiintezi ai acesta obligatie pentru a-ti pastra postura de micro.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:27 PM




#24 ciprian_musat

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 January 2008 - 03:26 PM

multumesc pentru mesaj si pentru sfaturi..m-am gandit eu ca este vina contabilului dar ... nu sunt din Bacau ci din vestul tarii.. acum s-a intamplat, s-a intamplat dar inca nu am un raspuns pertinent la intrebare: mai pot vreodata sa fiu micro? in baza carei legi si cum, care sunt pasii?
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:28 PM
citare mesaj anterior




#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2008 - 07:25 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 25 2008, 09:21 PM, a spus:

Daca inteleg bine, in 2007 (anul infiintarii societatii) nu ai fost micro deoarece nu ai indeplinit conditiile (de angajare in termen de 60 zile de la constituirea societatii). Pentru 2007 calculezi si platesti impozit pe profit.
Dupa parerea mea, pentru anul 2008, daca doresti si bineinteles daca indeplinesti conditiile prevazute la art. 103 al Codul fiscal, poti deveni microintreprindere, deoarece nu ai mai avut acest statut (pentru 2007 societatea fiind considerate platitoare de impozit pe profit). In acest caz, depune Declaratia de mentiuni pentru persoane juridice- 010 pana la termenul de 31 ianuarie 2008, prin care comunici aceasta optiune: treci de la platitor de impozit pe profit la platitor de impozit pe venitul microintreprinderii.
Pentru o microintreprindere nou infiintata perioada fiscala este perioada de la infiintare pana la sfarsitul anului. Pentru acesta perioada fiscala societatea despre care vorbim este considerata platitoare de impozit pe profit, deoarece nu a facut angajari in termen de 60 de zile de la infiintare. In concluzie,nu a fost microintreprindere platitoare de impozit pe venitul microintreprinderii de la infiintare pana la sfarsitul anului 2007, a depus Declaratia de mentiuni 010 in acest sens , deci, daca indeplineste conditiile, in 2008 poate trece la platitor de impozitul pe venitul microintreprinderii. Alin.(2) al art. 104 precizeaza ca o microintreprindere platitoare de impozit pe profit poate opta pentru plata impozitului pe venitul microintreprinderii incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplineste conditiile prevazute la art. 103 si daca nu a mai fost platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor.



#26 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 27 January 2008 - 09:39 PM

Vezi postareazinaelena, la Jan 26 2008, 12:14 PM, a spus:

Vezi postareaciprian_musat, la Jan 25 2008, 07:30 PM, a spus:

Va salut!
[...] Am deschis in mai 2007 o firma si am obtat pentru micro, impozit pe venit.. fiind nou in treaba asta nu prea am stiut ce si cum si putine persoane binevoitoatoare m-au sfatuit. [...] intrebarile mele sunt:
- trec la macro pentru ce perioada, 2007 sau 2008?
- daca trec la macro mai exista posibilitatea sa revin la micro, avand in vedere ca eu nu cred ca angajez vreodata mai mult de 9 persoane si ca ma voi incadra in plafoanele si cerintele lor? Pe ce temei legal se bazeaza orice raspuns?Multumesc!
dragul meu coleg ,eu sint contabil de meserie si pot sa spun ca nu ai avut o contabila buna ca sa te lamureasca. si anume: cind esti microintreprindere la infiintare trebuie sa angajeza maacar un salariat in termen de 6o zile de la data certificatului, altfel devii macro din oficu si trebuie schimbare toate regulile jocului pentru macro(declaratie 010 cu vector fiscal )si odata ce ai devenit macro nu te mai [poti intoarce la micro,de astta ne angajam contabili ca sa ne invete ce avem de facut, si in continuare lecrezi ca macro cu toate cele trebuincioase.pentru macro. daca esti din bacau posteaza din nou mesaj ca eu te urmaresc
DE CE ,,dragul nostru coleg'' vedeti pisica moarta in bratele contabilului?....dar cel care devine persoana juridica nu trebuie cat de putin sa-si insuseasca probleme elementare? De fapt domnul in cauza inainte de asi deschide societatea cred ca si-a facut niste planuri de afaceri, nu? Dar oare a calculat bine sau nu? Daca nu, de ce asa? Iar daca nu stie de ce, a aflat acum.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:30 PM

%%%




***



#27 adinutaa

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 January 2008 - 10:46 PM

Din cate am inteles, la infiintarea firmei ai optat pentru impozit pe venit - deci ai fost MICRO, ai incalcat regulile, si ai devenit platitor de impozit pe profit - nu mai ai cum sa treci inapoi la micro.

voi scrie la acelasi topic si problema mea legata de trecerea de la impozit pe profit la impozit pe venit (micro).

la infiintarea firmei s-a optat pentru impozit pe profit, la sfarsitul anului 2005. Acum la inceputul anului 2008 am fost pentru trecerea la micro. La vectorul fiscal, am intampinat urmatoarea problema:

codul fiscal zice asa
"Art. 104
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor."

Firma indeplineste toate cele 4 conditii de la art. 103. Dar acest articol mai are si niste Norme metodologice:

"2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului individual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisioneaza in cursul unei luni, conditia prevazuta la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat."

Cei de la vectorul fiscal nu ma lasa sa trec firma pe impozit pe venit deoarece nu am avut angajati tot anul 2007. Este corect?



#28 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:53 PM

potrivit Deciziei 3 a Comisiei Fiscale Centrale (OMFP nr 987/30.06.2004 - M OF nr 645 din 16 iulie 2004)

Neangajarea in termen de 60 de zile a salariatilor in cazul infiintarii microintreprinderii:

In aplicarea prevederilor art 104 alin (3) din Legea 571/2003, in cazul in care angajarea nu se realizeaza in termen de 60 de zile inclusiv de la data eliberarii certificatului de inregistrare, microintreprinderea este platitoare de impozit pe profit de la data inregistrarii acesteia la reigstrul comertului, fara pozibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile titlului IV - impozitul pe veniturile microintreprinderilor.

Ce inteleg eu din asta?
Ca desi ai optat pt impozit pe venit, daca nu ai angajat in termende 60 de zile, te trec ei din oficiu platitor de impozit pe profit de la data infiintarii si asa ramai, nu mai poti trece la impozit pe venit!
ce nu am inteles: daca tot esti trecut din oficiu, mai este necesar sa completezi 010? Ca doar nu optezi tu pt trecerea la profit, ca sa ii instiintezi...

Aceasta postare a fost editata de alia_ro: 29 January 2008 - 09:53 PM




#29 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:11 AM

Va rog sa imi spuneti daca prestarea serviciilor de contabilitate intra in sfera consultantei.



#30 adinutaa

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 January 2008 - 05:42 PM

la infiintarea firmei s-a optat pentru impozit pe profit, la sfarsitul anului 2005. Acum la inceputul anului 2008 am fost pentru trecerea la micro. La vectorul fiscal, am intampinat urmatoarea problema:

codul fiscal zice asa
"Art. 104
(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 103 si daca nu au mai fost platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor."

Firma indeplineste toate cele 4 conditii de la art. 103. Dar acest articol mai are si niste Norme metodologice:

"2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului individual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisioneaza in cursul unei luni, conditia prevazuta la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat."

Cei de la vectorul fiscal nu ma lasa sa trec firma pe impozit pe venit deoarece nu am avut angajati tot anul 2007. Este corect?



#31 DMARY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 01 February 2008 - 02:15 PM

Daca in luna noiembrie am depasit cifra de afaceri in valoare de 100.000 euro, cu ce data devin platitor de impozit pe profit??....la calcularea acestuia daca se considera din luna in care l-am realizat, respectiv luna noiembrie, iau in calcul veniturile si cheltuielile realizate in tot anul financiar 2007, sau numai veniturile si cheltuielile realizate in ultimele doua luni din an???
Multumesc anticipat pentru raspunsuri



#32 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 February 2008 - 07:55 PM

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 19 2008, 11:50 PM, a spus:

Vezi postareafetele, la Jan 19 2008, 07:19 PM, a spus:

S-A CONSTATAT ACUM, DEPASIREA PLAFONULUI DE 100000 EURO PENTRU OCTOMBRIE 2006. CONTABILA DE ATUNCI NU A DEPUS NICI 010, NICI NU A SESIZAT CA AM DEVENIT PLATITORI DE IMPOZIT PE PROFIT SI A MERS IN CONTINUARE PE IMPOZIT PE VENIT.
VA ROG SA-MI SPUNETI CE POT FACE ACUM SI DACA TREBUIE SA PLATESC IMPOZIT PE PROFIT PENTRU TOT ANUL 2006.
VA MULTUMESC.
Pentru 2006, nu trebuie sa platesti impozit pe profit. In schimb, trebuie sa depui 010 pentru luarea in evidenta ca platitor de impozit pe profit incepand cu 01.01.2007 si scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe venit cu 31.12.2006 (este amenda). Pentru 2007 trebuie sa calculezi impozitul pe profit si sa compensezi cu impozitul pe venit platit, aferent anului 2007.
Revin, am fost la Adm Fin. de Sector am depus 010 cu amenda (binenteles) am declarat firma ca platitoare de profit din 01.01.2007 si scoatere din evidenta ca platitor de impozit pe venit, dar supriza a fost si mai mare cand D-ul inspector care se ocupa de dat amenzi mi-a zis :de ce sa mai declarati din 2007 (declarati din 2008) ca sunteti platitori de impozit pe profit ca nu mai are rost, ...a daca tot vreti sa declarati firma din 2007, va pot da amenda si ca nu ati depus si TVA-ul lunar (l-am intrebat unde scrie asta si nu ma putut lamuri).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:31 PM




#33 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 01 February 2008 - 08:06 PM

Din pacate in ceia ce zice de TVA are dreptate. Daca in 2006 ai depasit CA 100.000 euro sigur, ca trebuia sa depui acea declaratie de CA pentru tva si sa zici ca vei fi incepand cu 01.01.2007 platitor lunar. :tongue:



#34 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 February 2008 - 08:42 PM

Vezi postarealucis, la Feb 1 2008, 10:06 PM, a spus:

Din pacate in ceia ce zice de TVA are dreptate. Daca in 2006 ai depasit CA 100.000 euro sigur, ca trebuia sa depui acea declaratie de CA pentru tva si sa zici ca vei fi incepand cu 01.01.2007 platitor lunar. :tongue:


La Adm. Fin. Sector 6, in ianuarie 2007 era un pus in afis prin care se mentiona:
Agentii economici care
- au pana la 9 salariati;
- cifra de afaceri sub 2.000.000 euro adica 6 milioane si ceva ron sau totalul activelor sub 2.000.000 euro sunt considerati conform legii 3../2004 microintreprindere si sunt obligati sa depuna declaratiile 100 si 300 trimestrial.
De aici si confuzia contabilei si nedeclararea firmei ca platitori de impozit pe profit.

Acum ce mai e de facut!
Iar sa merg la adm. si sa imi mai dea inca o amenda pentru nedepunerea decontului 300, lunar!!!



#35 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 01 February 2008 - 09:47 PM

Esti sigura ca in afis sra mentionata si D300? :tongue: Ma indoiesc! :nono: Cred ca era vorba numai de D100 pentru impozite si contributii -salarii! Dar, ma rog numai conteaza, cert este ca tu trebuia sa depui D300 lunar. Mai asteapta si alte pareri, dar zic eu, ca daca din start inspectorul doar ti-a zis, dar nu ti-a dat amenda las-o asa si la un control dai si tu o explicatie, ca pana la urma tot s-a declarat.Acuma mai depinde si despre ce suma de amenda e vorba.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:31 PM
citare mesaj anterior




#36 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 February 2008 - 05:46 PM

Asta mi-a spus contabila, sursa neverificata e pe riscul celui ce o ia ca atare.
Acum am certitudinea ca si D300, trebuia depus lunar si daca se sesizeaza Adm. Fin. si ne trimite adresa (s-au la un eventual control), se lasa cu amenda pentru nedepunerea declaratiei D300 lunar si penalitati la platile aferente decontului cu 0.1% pe zi.
Multumesc frumos pentru explicatie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:32 PM
citare mesaj anterior




#37 silko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 February 2008 - 06:21 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Cifra de afaceri de 100 000 de euro se refera la un an calendaristic sau trebuie impartit in 4 si fiecare trimestru sa nu depaseasca echivalentul a 25 000 de euro?



#38 carmen31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2008 - 03:17 PM

Buna ziua ,

Firma devine macro incepand cu 01.01.2008 , deoarece nu ai indeplinit conditiile de Microintreprindere (Codul Fiscal - conditii indeplinite de o microintreprindere ) ...mai exact una dintre ele , angajarea unei persoane in maxim 60 zile de la infiintare . Firma odata declarata macro , nu mai poate reveni la firma platitoare de impozit micro . Asadar , trebuie sa faci declaratia de mentiuni 010 pentru anul 2008 cu firma platitoare de macro si salariati . Poti sa o depui la posta , deoarece esti in intarziere cu depunerea pentru anul acesta .
O solutie ar fi sa lasi firma fara activitate si sa depui declaratiile cu o si sa-ti infiintezi o noua firma micro .

Bafta !

Carmen



#39 DMARY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 February 2008 - 10:54 AM

Vezi postareaDMARY, la Feb 1 2008, 02:15 PM, a spus:

Daca in luna noiembrie am depasit cifra de afaceri in valoare de 100.000 euro, cu ce data devin platitor de impozit pe profit??....la calcularea acestuia daca se considera din luna in care l-am realizat, respectiv luna noiembrie, iau in calcul veniturile si cheltuielile realizate in tot anul financiar 2007, sau numai veniturile si cheltuielile realizate in ultimele doua luni din an???
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Vin cu o completare la cele de mai sus.......m-am interesat intre timp si chiar se calculeaza impozitul pe profit la rezultatul realizat in tot anul financiar si nu la cel realizat incepand cu trimestrul in care ai depasit 100.000 de euro. Asa ca degeaba beneficiezi de avantajele unei microintreprinderi, ca daca din intamplare depasesti cifra de afaceri, totul a fost in dezavantajul tau.......ma gandesc ca poate sunt colegi pe care-i poate ajuta acest amanunt.



#40 adinutaa

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 04 February 2008 - 04:20 PM

nu are nimeni nici o opinie in privinta acesor norme metodologice? :tongue:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL