Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare pt microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


impozitare pt microintreprindere

126 replies to this topic

#41 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 February 2008 - 04:41 PM

Vezi postareaadinutaa, la Jan 31 2008, 05:42 PM, a spus:

Cei de la vectorul fiscal nu ma lasa sa trec firma pe impozit pe venit deoarece nu am avut angajati tot anul 2007. Este corect?
E corect, daca la 31.12.2007 nu aveai nici un angajat, caci trebuie indeplinite conditiile de la art.103 CF:
Art. 103. In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
... b) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv; ...
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#42 adinutaa

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 February 2008 - 10:13 AM

Vezi postareaadinutaa, la Jan 31 2008, 05:42 PM, a spus:

Firma indeplineste toate cele 4 conditii de la art. 103
Cu alte cuvinte, la 31 decembrie firma are 2 angajati, dar nu ii are pe tot parcursul anului 2007 asa cum scrie la normele metodologice...




#43 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 February 2008 - 10:29 AM

Vezi postareasilko, la Feb 2 2008, 06:21 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Cifra de afaceri de 100 000 de euro se refera la un an calendaristic sau trebuie impartit in 4 si fiecare trimestru sa nu depaseasca echivalentul a 25 000 de euro?
Nu trimestrial ci anual 100.000eur (dar de unde-i asta cu trimestrul?)
%%%




***



#44 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 February 2008 - 03:19 PM

Buna ziua!

Cu regret constat ca intai se aduna toate ineptiile, apoi i se spune omului exact ce are de facut. Aici, vina este impartita, iar baza legala este CODUL FISCAL, draga domnule.
Daca nu v-ati angajat (sau macar sa fii consultat un contabil la momentul infiintarii firmei, nu dupa vreo 10 luni), atunci este 100% vina dumneavoastra. Daca persoana care v-a indrumat nu v-a dat toate informatiile sau informatii pertinente, atunci este vina persoanei respective.
Codul fiscal spune ff clar: Daca nu angajati o pers in max 60 de zile de la infiintarea firmei, ati pierdut facilitatea fiscala de a fi microintreprindere, pe anul respectiv se calculeaza si se declara impozit pe profit si DA, tb sa mergeti la Adm Fiscala cu 010, ptr ca s-a schimbat vectorul fiscal: de la ONRC le-a venit informatia ca aveti firma micro, dar daca au trecut cele 60 de zile si nu prezentati nici un contract de munca autoritatilor, atunci treceti automat la impozit pe profit si acest lucru tb specificat in vectorul fiscal al firmei. Odata ce sunteti platitor de impozit pe profit, nu mai puteti fi niciodata platitor de impozit pe venit. Asa e legea. Asa ca s-au respectat toate reglementarile legale atunci cand v-au amendat pentru nedepunerea 010 la timp.
SFAT: ANGAJATI OAMENI COMPETENTI. (va costa mai putin, decat sa platiti un prost + amenzi)



#45 silko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2008 - 08:17 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Feb 5 2008, 10:29 AM, a spus:

Vezi postareasilko, la Feb 2 2008, 06:21 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine! Cifra de afaceri de 100 000 de euro se refera la un an calendaristic sau trebuie impartit in 4 si fiecare trimestru sa nu depaseasca echivalentul a 25 000 de euro?
Nu trimestrial ci anual 100.000eur (dar de unde-i asta cu trimestrul?)
Multumesc pt raspuns, eroarea a venit de la un curs de informare, unde ne-au atras atentia la calculul cifrei de afaceri, care se face trimestrial la cursul din ultima zi a lunii ca la TVA.



#46 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:23 AM

Am si eu va rog nevoie de o lamurire : in legislatie apare ca impozitul pe venitul micro in 2007 este 2% din cifra de afaceri , iar in codul fiscal se mentioneaza ca nu se iau in calcul venituri ca :
Art. 108. - (1) Baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:

a) veniturile din variatia stocurilor;
b) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentand cota-parte a subventiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale;
f) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.

(2) In cazul in care o microintreprindere achizitioneaza case de marcat, valoarea de achizitie a acestora se deduce din baza impozabila, in conformitate cu documentul justificativ, in trimestrul in care au fost puse in functiune, potrivit legii.

Atunci veniturile din diferente favorabile de curs 765 se iau sau nu in calcul ?



#47 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2008 - 03:02 PM

Vezi postareaDMARY, la Feb 1 2008, 04:15 PM, a spus:

Daca in luna noiembrie am depasit cifra de afaceri in valoare de 100.000 euro, cu ce data devin platitor de impozit pe profit??....la calcularea acestuia daca se considera din luna in care l-am realizat, respectiv luna noiembrie, iau in calcul veniturile si cheltuielile realizate in tot anul financiar 2007, sau numai veniturile si cheltuielile realizate in ultimele doua luni din an???
Multumesc anticipat pentru raspunsuri


In situatia in care in cursul anului fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100 000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50%, inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care limita sau ponderea au fost depasite, luindu-se in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal.
Contribuabilul va instiinta organul fiscal cu privire la modificarea tipului de impozit datorat prin depunerea in acest scop a declaratiei de mentiuni conform OG 92/2003 privind codul de procedura fiscala, republicata si modificata cu completarile ulterioare.



#48 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 07:48 PM

Vezi postareakrina03, la Feb 12 2008, 08:23 AM, a spus:

Am si eu va rog nevoie de o lamurire : in legislatie apare ca impozitul pe venitul micro in 2007 este 2% din cifra de afaceri , iar in codul fiscal se mentioneaza ca nu se iau in calcul venituri ca :[...]Atunci veniturile din diferente favorabile de curs 765 se iau sau nu in calcul ?
da veniturile din 765 sant impozabile

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:37 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#49 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 13 February 2008 - 05:28 PM

Voi cum ati inteles ca se calculeaza plafonul de 100000 euro. In norme e o exprimare destul de ambigua din care eu (si altii cu care am mai discutat) am inteles ca se ia venitul in lei din fiecare luna si se imparte la cursul de la sfarsitul lunii.
Suma acestora reprezinta venitul in euro. In 2007 cursul in timpul anului fiind foarte scazut, multi au avut surpriza sa constate ca calculata in modul de mai sus CA depasea 100000 euro, iar calculata la cursul de inchidere 3.6102, nu depasea.



#50 DMARY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 15 February 2008 - 11:07 AM

Daca in luna in care ai depasit 100.000 de euro la cifra de afaceri cursul valutar era mai mic,asta e, devii platitor de impozit pe profit incepand cu trimestrul in care ai depasit cifra de afaceri si ai obligatia ca in termen de 30 de zile sa informezi Organul Fiscal. E o mare tampenie intradevar, chiar daca la sfarsitul anului nu ai fi depasit cifra de afaceri tu trebuie sa te inscrii ca platitor de impozit profit din timpul anului. Dupa cum bine stiti statul nu pierde niciodata, iar noi contabilii ne luam castanele ca nu ne-am informat sefii din timp sa-si poata controla veniturile.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 06:38 PM
citare mesaj anterior




#51 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 21 February 2008 - 09:50 PM

daca am vandut o cladire se calculeaza impozit micro.2.5% la valoarea din factura? multumesc! :tongue:



#52 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 12:59 AM

da



#53 respected

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2008 - 03:45 PM

buna ziua, cine ma ajuta si pe mine cu un link, sau mai multe, referate sau orice fel de informatii privind acest subiect ? (imp pe venitul microintreprinderilor)

multumesc anticipat.



#54 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 22 April 2008 - 07:10 PM

Am si eu o nelamurire... La 31.12.2007, am 9 salariati pe statul de plata, din care 1 suspendat. In luna martie, 2008 am pe statul de plata 10 angajati, din care unul suspendat. Raman sau nu microintreprindere?



#55 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 23 April 2008 - 12:23 PM

Numarul angajatilor nu trebuie sa depaseasca 9, iar tu ai 10, chiar daca este suspendat. Deci, nu mai esti micro.

Vezi postareamiha m, la Feb 13 2008, 06:28 PM, a spus:

Voi cum ati inteles ca se calculeaza plafonul de 100000 euro. In norme e o exprimare destul de ambigua din care eu (si altii cu care am mai discutat) am inteles ca se ia venitul in lei din fiecare luna si se imparte la cursul de la sfarsitul lunii.
Suma acestora reprezinta venitul in euro. In 2007 cursul in timpul anului fiind foarte scazut, multi au avut surpriza sa constate ca calculata in modul de mai sus CA depasea 100000 euro, iar calculata la cursul de inchidere 3.6102, nu depasea.
Eu am inteles ca se ia in calcul cursul la 31.12.2006 , daca se depaseste in in cursul anului 2007.



#56 Mirela1969

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 April 2008 - 10:18 PM

Am si eu o intrebare legata de impozitarea in vigoare.Sa spunem ca vand un teren pe firma cu 1 milion de euro,impozitele pe care ar trebui sa le platesc sunt 16% dividente,16% profit,19%tva si cas+cass???Mi se pare cam mult totusi ca platesc toate aceste impozitari si sa raman cu nici 50% din valoarea bunului....care ar fi impozitele corecte toate si cu cat as ramane efectiv in mana ca patron???Multumesc ptr ajutor..



#57 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 July 2008 - 08:49 PM

Am si eu o nelamurire, o firma s-a infiintat in 27.12.2007 , la sfarsitul anului nu avea nici un angajat , dar a angajat in cele 60 zile cf legii.
Eu cred ca in 2008 , poate calcula impozit pe micro , deoarece se incadreaza in optiunea de a avea angajati in termen de 60 zile .
Multumesc mult



#58 Claudiu Lichi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 July 2008 - 03:29 PM

In cursul anului 2007 am vandut o retea de calculatoare pe care o dezvoltasem de cca 2 ani, iar in urma tranzactiei, cifra de afaceri a depasi 100.000 euro. Initial, contabila mi-a spus ca o sa raman tot micro pentru 2007, apoi a revenit si a zis ca trebuie sa platesc impozit non-micro pentru tot anul 2007. Diferenta e uriasa, de la cateva zeci de milioane impozitul a ajuns la peste 1 miliard (lei vechi). Impreuna cu TVA si impozitul pe dividende, datoria la stat a depasit 50% din valoarea tranzactiei :frusty:

Exista vreo portita legala prin care sa fi ramas la statul de micro pentru 2007, si implicit la plata impozitui de micro ??

Cu stima,



#59 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 07:21 PM

Vezi postareadoiny, la Jul 16 2008, 09:49 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire, o firma s-a infiintat in 27.12.2007 , la sfarsitul anului nu avea nici un angajat , dar a angajat in cele 60 zile cf legii.
Eu cred ca in 2008 , poate calcula impozit pe micro , deoarece se incadreaza in optiunea de a avea angajati in termen de 60 zile .
Multumesc mult

Pentru Trim 1 2008 ce impozit ai calculat?



#60 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 22 July 2008 - 09:35 AM

Vezi postareaClaudiu Lichi, la Jul 21 2008, 01:29 PM, a spus:

In cursul anului 2007 am vandut o retea de calculatoare pe care o dezvoltasem de cca 2 ani, iar in urma tranzactiei, cifra de afaceri a depasi 100.000 euro. Initial, contabila mi-a spus ca o sa raman tot micro pentru 2007, apoi a revenit si a zis ca trebuie sa platesc impozit non-micro pentru tot anul 2007. Diferenta e uriasa, de la cateva zeci de milioane impozitul a ajuns la peste 1 miliard (lei vechi). Impreuna cu TVA si impozitul pe dividende, datoria la stat a depasit 50% din valoarea tranzactiei :frusty:

Exista vreo portita legala prin care sa fi ramas la statul de micro pentru 2007, si implicit la plata impozitui de micro ??

Cu stima,

pai tu nu ai cheltuieli deloc?
exemplu cretin: la 100.000 euro cifra de afaceri, platesti impozit 2% in 2007: de unde rezulta 2.000 euro, calculat la vreo 3,6 lei = 1 euro iti rezulta 7.200 ron
la 100.000 euro profit impozabil, ai impozit pe profit 16% pe tot parcursul lui 2007: de unde rezulta 16.000 euro, calculat la vreo 3,6 lei = 1 euro iti rezulta 57.600 ron. din cei 57.600 scazi 7.200 platiti in cursul anului si-ti rezulta o diferenta de 50.400 ron.
partea cu dividendele e alta poveste. asa scrie in codul fiscal, asa se calculeaza.....nu exista alte portite.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL