Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Magazine online - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Magazine online


4 replies to this topic

#1 pusiro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 January 2008 - 01:38 PM

Buna ziua,
am o intrebare referitoare la magazinele online. Ce anume se da la client , cumparator .......chitanta nu ca din cate stiu daca e global valoric nu se da chitanta ci bon iar bon nu ca nu e obligat la casa de marcat. Coletele se trimit prin posta cu ramburs. Cum se fac incasarile? Mandataele care se primesc de la posta nu cred ca tine loc de "chitanta".
Mersi



#2 -ina-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Arad

Postat 13 January 2008 - 04:42 PM

Sunt si eu interesata de acest subiect.
Nu ne ajuta nimeni?

Mersi




#3 crisD.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2009 - 09:01 PM

Am si eu o problema si v-as ruga mult sa ma ajutati pentru ca nimeni nu m-a putut lamuri pana acum - am intrebat contabili, avocati, pana si pe un politist, raspunsul a fost cam "poti sa faci ce vrei".
Situatia este urmatoarea: avand o colectie de haine (personale si purtate) destul de extinsa m-am gandit (dat fiind ca am constatat ca exista doritori) sa mai vand din ele - imbracaminte dar si incaltaminte, margelute etc.
In acest scop mi-am deschis un blog pe care, din cand in cand, mai bag cate ceva. Ulterior mi-am facut si site, e mai usor de lucrat cu el (pe domeniu). Vanzarile se fac prin ramburs, posta romana.
Problema e ca nu reusesc sa aflu de la nimeni daca pentru asa ceva am nevoie de firma sau daca trebuie sa platesc impozit, ceva... Nu intra nici la imbracaminte second hand, ca nu-s baloti, sunt hainele mele din sifonier. Nu intra nici la comert propriu zis deoarece e logic ca nu am cum sa am facturi pe hainele mele personale! Deci nu am cum sa demonstrez "profitul" deoarece nu pot demonstra pretul de achizitie. Evident, le vand la pret mai mic...
Vanzarile nu sunt nici regulate, nici foarte multe (o medie de 2-3 colete pe saptamana maxim dar au fost si saptamani in care nu am vandut nimic).
Cu clientele nu am avut probleme, au fost intotdeauna foarte multumite iar atunci cand au avut obiectii am luat lucrul inapoi si le-am restituit banii.
Deci - va rog sa ma lamuriti si pe mine ce si cum, daca trebuie sa platesc ceva la stat ca sa fiu in regula sau nu intereseaza pe nimeni ce fac eu cu hainele mele din sifonier indiferent daca le vand pe site, blog sau in alta parte.



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2009 - 12:31 PM

pe Statul Roman il intereseaza ca obtii niste venituri pe care TREBUIE neaparat sa-ti ia ceva impozit!
daca ar veni in urma unei sesizari un control, te-ar putea amenda, ar putea sa-ti confiste veniturile obtinute din activitati pentru care nu ai autorizatii.

deci:
-depinde de un judecator, daca aceste acte (activitati) le-ar considera "fapte de comert", depinde de avocatul tau cum te-ar reprezenta in fata instantei intr-un proces initiat de tine vs.Statul Roman
-daca da, sa zicem ca faci fapte de comert, ar trebui sa ai macar un PFA, sa poti plati impozite
-activitatea de comert second-hand se poate defini ca vanzare de haine purtate, sau care nu se pot considera noi, indiferent de unde provin aceste haine, din dulapul personal sau din dulapul "multor altor persoane" :-)
Bea



#5 Lili86

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 March 2010 - 04:39 PM

Sunt si eu interesata de acest subiect,contabilitatea cometului electronic. Cum inregistrezi cheltuielile de transport atunci cand este o taxa fixa pentru client iar pentru societate variaza (in functie de greutate, de exemplu)? Sau atunci cand clientul nu ridica coletul?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL