Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impoz pe profit la 31.12.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impoz pe profit la 31.12.2007

43 replies to this topic

#1 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 12:40 PM

la 31 dec 2007 am in contul 121 pe credit profit...............in contul 117 am pierderea din 2006...ce fac sacd pierderea din 121 si apoi calculez impozitul pe profit sau nu?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 January 2008 - 01:15 PM




#2 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 12:46 PM

la 31 dec 2007 am in contul 121 pe credit profit...............in contul 117 am pierderea din 2006...ce fac sacd pierderea din 121 si apoi calculez impozitul pe profit sau nu?




#3 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2008 - 01:23 PM

Pai pierdea fiscala din anii precedenti se recupereaza din profitul societatii, la fiecare termen de plata al acestuia, in urmatorii 5 ani. Parca asa suna legislatia in domeniu. Tu practic trebuia sa scazi la fiecare trimestru, din profitul perioadei, pierderea inregistrata in anul naterior, si pe diferenta de profit sa platesti impozit 16%, in caz ca profitul acoperea pierderea si mai ramane.



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2008 - 01:30 PM

Nu e nevoie sa deschizi z4ece topicuri pentru aceiasi chestiune! Ai o intrebare si astepti raspuns la ea, insa nu e corect sa dezbati acelasi subiect pe 10 topicuri. :lostit (13):



#5 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 01:52 PM

Vezi postareaSalsa, la Jan 15 2008, 03:30 PM, a spus:

Nu e nevoie sa deschizi z4ece topicuri pentru aceiasi chestiune! Ai o intrebare si astepti raspuns la ea, insa nu e corect sa dezbati acelasi subiect pe 10 topicuri. :lostit (13):
iarta-ma sunt noua pe aici... si sunt disperata....nu stiu ce sa fac.........



#6 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 January 2008 - 02:06 PM

Vezi postareastelicad, la Jan 15 2008, 01:52 PM, a spus:

Vezi postareaSalsa, la Jan 15 2008, 03:30 PM, a spus:

Nu e nevoie sa deschizi z4ece topicuri pentru aceiasi chestiune! Ai o intrebare si astepti raspuns la ea, insa nu e corect sa dezbati acelasi subiect pe 10 topicuri. :lostit (13):
iarta-ma sunt noua pe aici... si sunt disperata....nu stiu ce sa fac.........


pierderea la 2006 o imparti la 5 ( in 5 ani se recupereaza ) si doar 1/5 acoperi. Si mai scazi si rezerva legala 5% (in fiecare an cu profit dar per total sa nu depasesti 20% din capitalul social) .



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 02:25 PM

Eu am inteles altfel decat Krina urmatorul art.din CF:
Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe
profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani
consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării
acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit

Eu cred ca pierderea se recupereaza din profitul urmatorilor 5 ani, in limita profitului acestor ani si nu in mod egal. Daca ai profit mare poti acoperi toata pierderea in primul an cu profit. Nu scrie clar ca pierderea se repartizeaza in mod egal pe urmatorii 5 ani. Nici nu ar fi posibil, caci urmatorii 5 ani pot fi cu profituri mari sau mici sau cu pierderi. Prin "5 ani" eu inteleg ca daca in urmatorii 5 ani nu ai profitul suficient ca sa acoperi pierderea, aceasta ramane definitiva si nu se mai recupereaza, chiar daca ai profit in al 6-lea an. Nici Normele nu dau o interpretare mai clara.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 January 2008 - 02:28 PM

Vezi postareaSalsa, la Jan 15 2008, 01:23 PM, a spus:

Pai pierdea fiscala din anii precedenti se recupereaza din profitul societatii, la fiecare termen de plata al acestuia, in urmatorii 5 ani.
Eu cred ca termenul de plata al impozitului pe profit este anual, dupa declaratia 101. Platile trimestriale cred ca sunt considerate avansuri.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 January 2008 - 03:25 PM

Buna,

calculul impozitului pe profit se face trimestrial, si se tine cont de pierderea din anul precedent ( sau anii precedenti-in ordine cronologica). Adica pierderea FISCALA din anii /anul anterior se ia in calcul trimestrial la calculul impozitului pe profit. Ceea ce ai tu in 117- pierdere din anul precedent- este pierdere CONTABILA. Rezultatul contabil nu este egal cu cel fiscal. Rezultatul fiscal il gasesti in declaratia 101 intocmita la 31.12.2006. Daca e pierdere fiscala, aceasta se reporteaza , si trebuia tinut cont de ea la calculul impozitului trimestrial, pana la finele lui 2007 ( adica venim tot timpul pe cumulat si ne inregistram doar cu diferenta fata de trimestrul anterior). Oricum, daca in 2007 ai facut mai mult profit decat ai pierdere pe 2006, declaratia 101 la 31.12.2007 o inchide.
Daca ai intr-adevar pierdere fiscala, nu doar contabila ( pe romaneste, sunt si firme care au pierdere contabila dar profit dpdv fiscal, adica cheltuielile nedeductibile sunt mai mari decat pierderea contabila), si daca n-ai tinut cont de ea, o poti face acum la 31.12.2007. Statul nu se va supara ca tu ai calculat in favoarea lui ( si i-ai platit) trimestrial mai mult impozit decat se cuvenea, la cele 3 termene.

O zi frumoasa! :biggrin:



#10 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 04:47 PM

deci sa inteleg ca scad pierderea si la profitul care ramane aplic 16 %. Eu am platit la trim 3 cu 639 leimai mult....Ce fac nu scad toata pierderea din profitul realizat ca sa nu fiu cu profitul platit mai mult.....urmand ca anul viitor sa scad si pierderea care mai ramane.....sau scad toata pierderea si in 2008 can am impozit pe profit recuperez cei 639 lei?



#11 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 16 January 2008 - 12:41 PM

Am si eu o sit asemanatoare, firma infiintata in 2006 care incheie acel an cu pierdere , iar in 2007 este pe profit.Intrebarea mea este cand constitui rezerva legala de 5%, in 2007 cand este pentru prima data pe profit sau dupa ce acoperirea integrala a pierderii din 2006.



#12 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 16 January 2008 - 01:21 PM

cf decl 101 inainte de recuperarea pierderii
fiscal nu are nici o influenta
doar ca imagine a performantei societatii



#13 haitchi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 January 2008 - 11:39 PM

Vezi postareanopris, la Jan 15 2008, 02:25 PM, a spus:

Eu am inteles altfel decat Krina urmatorul art.din CF:
Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe
profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani
consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării
acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit

Eu cred ca pierderea se recupereaza din profitul urmatorilor 5 ani, in limita profitului acestor ani si nu in mod egal. Daca ai profit mare poti acoperi toata pierderea in primul an cu profit. Nu scrie clar ca pierderea se repartizeaza in mod egal pe urmatorii 5 ani. Nici nu ar fi posibil, caci urmatorii 5 ani pot fi cu profituri mari sau mici sau cu pierderi. Prin "5 ani" eu inteleg ca daca in urmatorii 5 ani nu ai profitul suficient ca sa acoperi pierderea, aceasta ramane definitiva si nu se mai recupereaza, chiar daca ai profit in al 6-lea an. Nici Normele nu dau o interpretare mai clara.



Dar daca, 5 ani consecutivi am pierdere, cum voi proceda la recuperarea pierderii?
Timp de 5 ani am avut pierdere pana in 2007 inclusiv. In acesti 5 ani cu pierdere am avut amortizari pentru un calculator (3 ani) si pentru un utilaj (10 ani). Din 2008 sa spunem ca o am profit pe toti anii de acum inainte.
Mai pot recupera cheltuiala cu amortizarile?
Cum voi recupera pierderea pe cei 5 ani anteriori? Mai pot sau se prescrie?
Nu am gasit nicaieri in legislatie sau in norme, metodologia in acest caz.
Daca civeva poate sa ma ajute, raman datoare vanduta.
Multumesc mult



#14 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 12:02 AM

Daca ai avut pierdere 5 ani, iclusiv in 2007, inseamna ca ai inregistrat pierdere, in 2003, 2004, 2005, 2006 si 2007. Daca in 2008, iesi in profit, recuperezi din profitul realizat, pierderea din 2003, dar atentie, aceasta nu este deductibila la calculul impozitului pe profit, deoarece a fost depasita perioada de 5 ani. Daca iti mai ramane profit, dupa acoperirea acestei pierderi, recuperezi piederile din 2004, care este deductibila. Daca iti ramane in continuare profit, recuperezi pierderea din 2005 (care de asemenea este deductibila si asa mai departe.



#15 haitchi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2008 - 01:26 AM

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 17 2008, 12:02 AM, a spus:

Daca ai avut pierdere 5 ani, iclusiv in 2007, inseamna ca ai inregistrat pierdere, in 2003, 2004, 2005, 2006 si 2007. Daca in 2008, iesi in profit, recuperezi din profitul realizat, pierderea din 2003, dar atentie, aceasta nu este deductibila la calculul impozitului pe profit, deoarece a fost depasita perioada de 5 ani. Daca iti mai ramane profit, dupa acoperirea acestei pierderi, recuperezi piederile din 2004, care este deductibila. Daca iti ramane in continuare profit, recuperezi pierderea din 2005 (care de asemenea este deductibila si asa mai departe.



Pierderea o recuperez din profitul impozabil. In perioada in care eu recuperez pierderea, mai calculez amortizarea pentru anul 2008 si mai departe inca 4 ani? Amortizarea utilajului e pe 10 ani.



#16 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 17 January 2008 - 08:22 AM

poate cineva sa ma ajute in privinta completarii declaratiei 100? In momentul in care trec suma de restituit si dau enter imi dispare suma................. :lostit (13): Help!!!!



#17 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 09:30 AM

Vezi postareahaitchi, la Jan 17 2008, 03:26 AM, a spus:

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 17 2008, 12:02 AM, a spus:

Daca ai avut pierdere 5 ani, iclusiv in 2007, inseamna ca ai inregistrat pierdere, in 2003, 2004, 2005, 2006 si 2007. Daca in 2008, iesi in profit, recuperezi din profitul realizat, pierderea din 2003, dar atentie, aceasta nu este deductibila la calculul impozitului pe profit, deoarece a fost depasita perioada de 5 ani. Daca iti mai ramane profit, dupa acoperirea acestei pierderi, recuperezi piederile din 2004, care este deductibila. Daca iti ramane in continuare profit, recuperezi pierderea din 2005 (care de asemenea este deductibila si asa mai departe.



Pierderea o recuperez din profitul impozabil. In perioada in care eu recuperez pierderea, mai calculez amortizarea pentru anul 2008 si mai departe inca 4 ani? Amortizarea utilajului e pe 10 ani.


Normal ca o calculezi. Calcularea si inregistrarea amortizarii nu este conditionata de realizarea unui profit sau inregistrarea unei pierderi de catre firma respectiva. Calculezi amortizarea (daca utilajul contribuie la realizarea obiectului de activitate al firmei, este cheltuiala deductibila) si inchizi contul "cheltuieli cu amortizarea" cu 121. Dupa ce inchizi toate conturile de cheltuieli si de venituri, calculezi impozitul pe profit, tinand cont de deductibilitatea cheltuielilor, de caracterul impozabil/neimpozabil al veniturilor, precum si de pierderile deductibile din anii precedenti.



#18 magie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 17 January 2008 - 09:40 AM

Vezi postareamagie, la Jan 17 2008, 10:22 AM, a spus:

poate cineva sa ma ajute in privinta completarii declaratiei 100? In momentul in care trec suma de restituit si dau enter imi dispare suma................. :lostit (13): Help!!!!



nu ma poate nimeni ajuta?



#19 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 11:43 AM

Vezi postareamagie, la Jan 17 2008, 09:40 AM, a spus:

Vezi postareamagie, la Jan 17 2008, 10:22 AM, a spus:

poate cineva sa ma ajute in privinta completarii declaratiei 100? In momentul in care trec suma de restituit si dau enter imi dispare suma................. :lostit (13): Help!!!!



nu ma poate nimeni ajuta?


Pai n-o mai trece! Scrie la "datorata" suma din care ai scazut ce e "de restituit", iar daca da cu minus, treci zero.



#20 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 January 2008 - 11:53 AM

Citeste instructiunile din programul declaratiei.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL