Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impoz pe profit la 31.12.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impoz pe profit la 31.12.2007

43 replies to this topic

#21 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:38 AM

Deci concret pentru cine nu a inteles inca: daca in termen de 5 ani consecutivi nu recuperezi pierderea, atunci cand vei incepe sa faci profit, vei plati impozit de 16% pe valoarea pierderii nerecuprate in termenul legal.

Din 2007 nu mai exista posibilitatea ca in D100 sa fie trecute valori la Suma de restituit. Citeste ca exista help in programul de la Finante unde zice acest lucru. Si nici valori negative. :lostit (13):



#22 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:57 AM

Corect. Si pe viitor sa calculezi corect impozitul la fiecare trimestru. Anul acesta reglezi prin D101 si vezi ce ai achitat in plus la impozit. :cool:




#23 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 January 2008 - 11:18 AM

Buna dimineata! Am urmatorea situatie la un platitor de impozit pe profit:
trim. 1: profit de plata 10.000
trim.2: profit de plata 0 (zero)
trim.3: profit de plata 0 (zero)
trim.4: profit de plata 5.000, insa in trim. 1 am platit 10.000, deci ar fi de primit inapoi 5.000.
Cum se inregistreaza contabil, va rog? Mersi.



#24 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 11:47 AM

deci nu mai inteleg nimic........
in decembrie 121 ramane pe sold dar il mai repartizez in 129?
sau nu?


deci cum fac.......121-129
129-117

sau direct 121-117
si in 129 dopar rezerva legala?


HELP



#25 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 02:08 PM

am inteles , ce am in 121 ramane la decembrie, in 129 nu mai evidentiez nimic decar rezerve legale(106) si in ianuarie 121-117 si apoi pe destinatii



#26 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2008 - 06:55 PM

Vezi postareaadry69, la Jan 20 2008, 11:18 AM, a spus:

Buna dimineata! Am urmatorea situatie la un platitor de impozit pe profit:
trim. 1: profit de plata 10.000
trim.2: profit de plata 0 (zero)
trim.3: profit de plata 0 (zero)
trim.4: profit de plata 5.000, insa in trim. 1 am platit 10.000, deci ar fi de primit inapoi 5.000.
Cum se inregistreaza contabil, va rog? Mersi.

Asa cum spui tu, pe naul respectiv ai avut impozit total de platit 15.000 si ai platit 10.000, deci urmeaza sa mai achiti 5.000.
Dar daca ai trecut gresit sumele, si intr-adevar ia achitat in plus 5.000, contabil se inregistreaza in cont 441, deoarece
soldul creditor al contului reprezinta sumele datorate de unitate, iar soldul debitor, sumele varsate in plus.



#27 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 20 January 2008 - 11:09 PM

În decembrie 2007:
- 121 ramane cu sold
- daca e cazul 129 =106
În ianuarie 2007 :
- 121=129 cu suma rezervei constituite în decembrie...... şi .......
- 121=117 cu diferenţa rămasă
După aprobarea situaţiişor financiare se repartizeaza suma din 117 conform AGA.

ORDIN 1.752/2005, modificat, începând cu situaţiile financiare ale exerciţiului financiar 2007.
Pct. 222. - (1) În contabilitate, profitul sau pierderea se stabileşte cumulat de la începutul exerciţiului financiar.
(2) Rezultatul definitiv al exerciţiului financiar se stabileşte la închiderea acestuia şi reprezintă soldul final al contului de profit şi pierdere. (3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conform. cu prevederile legale în vigoare.
(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exerciţiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 «Rep. profitului» = 106 «Rezerve».
Profitul contabil rămas după această repartizare se preia la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale în contul 117 «Rezultatul reportat», de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinaţii legale. Evidenţierea în contabilitate a destinaţiilor profitului contabil se efectuează după adunarea generală a acţionarilor sau asociaţilor care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite acţionarilor sau asociaţilor, rezerve şi alte destinaţii, potrivit legii. Entităţile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.
(5) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie.
(6) Închiderea conturilor 121 şi 129 se efectuează la începutul exerciţiului financiar următor celui pentru care se întocmesc situaţiile financiare anuale. Ca urmare, cele două conturi apar cu soldurile corespunzătoare în bilanţul întocmit pentru exerciţiul financiar la care se referă situaţiile financiare anuale.


in loc de ianuarie 2007..........trebuie ianuarie 2008



#28 denisamira

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 January 2008 - 11:30 PM

deoarece impozitul care a fost calculat la 31.12.2007 este pe perioada 01.01.07-31.12.07, intr-adevar ai platit 5000 in plus, stornezi diferenta dintre profitul inregistrat la trim I si cel de la al patrulea trim si iti mai ramane sold debitor 5000, ceea ce inseamna ca ai achitat acea suma in plus.



#29 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 21 January 2008 - 12:44 PM

Multumesc mult!



#30 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2008 - 07:08 AM

Vezi postareastelicad, la Jan 15 2008, 04:47 PM, a spus:

deci sa inteleg ca scad pierderea si la profitul care ramane aplic 16 %. Eu am platit la trim 3 cu 639 leimai mult....Ce fac nu scad toata pierderea din profitul realizat ca sa nu fiu cu profitul platit mai mult.....urmand ca anul viitor sa scad si pierderea care mai ramane.....sau scad toata pierderea si in 2008 can am impozit pe profit recuperez cei 639 lei?



Atentie la cheltuielile nedeductibile fiscal si din anul precedent.



#31 missy37may

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 January 2008 - 10:50 AM

cum se calculeaza impozitul pe profit in urma vanzarii unui teren



#32 Sales Manager

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2008 - 11:48 AM

Salut ,

Am si eu o intrebare. Cum calculez si eu profitul net la un produs??

Spre exemplu am achizitionat produsul x cu 50 lei + tva. Si l-am vadut cu 100 lei + tva. Stiu ca in mod normal profitul e de 50 lei dupa care se impoziteaza cu 16%( cred), dar poate ma insel, si de accea as vrea si eu sa stiu exact cati lei sunt profitul net dupa impozitare si cat tva trebuie sa dau sa stat.


Daca obtin un profit brut de 100 de lei se scade intai tva si apoi se aplica 16 %?

Va multumesc anticipat.



#33 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2008 - 07:21 PM

Vezi postareaSales Manager, la Jan 29 2008, 11:48 AM, a spus:

Salut ,

Am si eu o intrebare. Cum calculez si eu profitul net la un produs??

Spre exemplu am achizitionat produsul x cu 50 lei + tva. Si l-am vadut cu 100 lei + tva. Stiu ca in mod normal profitul e de 50 lei dupa care se impoziteaza cu 16%( cred), dar poate ma insel, si de accea as vrea si eu sa stiu exact cati lei sunt profitul net dupa impozitare si cat tva trebuie sa dau sa stat.


Daca obtin un profit brut de 100 de lei se scade intai tva si apoi se aplica 16 %?

Va multumesc anticipat.



Daca nu mai ai alte cheltuieli cu achizitia acelui produs, respectiv cheltuieli generale, atunci profitul nu este de 50 lei/ bucata. Daca e profit 50, atunci impozitul/ profit = 50*16%.
TVA de achitat la stat nu se calculeaza ptr fiecare produs in parte, dar daca ai un produs , atunci tva colectat (100*19%) si tva deductibil ai (50*19%) , iar diferenta dintre ele iti rezulta tva de achitat la stat.



#34 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 11:42 AM

Buna ziua, am urmatoarea situatie: profit la 31.12.2007, inregistrez rezerva legala 129=1061 dupa care calculez impozitul pe profit si fac inchiderea. Suma deductibila aferenta rezervei cum o scad din profit? folosesc Saga si nu calculeaza automat.
Cand voi face 101, nu va mai corespunde 121 si 441 din balanta cu ce voi declara in 101.Multumesc



#35 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 30 January 2008 - 12:56 PM

Vezi ca si in D101 ai un rand in care treci rezerva legala deductibila .......



#36 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 05:46 PM

Vezi postareaanuszka, la Jan 30 2008, 10:56 AM, a spus:

Vezi ca si in D101 ai un rand in care treci rezerva legala deductibila .......


Problema este la calculul cu Saga, nu la 101, acolo stiu ca este rand pentru rezerva legala! Saga nu tine cont de cheltuiala cu constituirea rezervei atunci cand calculeaza profitul.



#37 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 30 January 2008 - 05:55 PM

Daca calculul facut nu corespunde cu cel din SAGA, nu-l lua in calcul pe acesta din urma. Dar de regula la toate prg. de conta inainte de orice trebuiesc facute niste "bife" pe undeva : uita-te daca nu cumva nu sunt bifate : limite la ch. cu deductibilitate limitata, etc. si abia dupa aceea dai calcul sau validare (in f. de program). Dar repet, daca nu calculeaza bine, inregisreaza manual notele de inchidere.



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 06:04 PM

la lista actualizari, in mailul de anunt al actualizarii, SAGA a atras atentia asupra acestor lucruri si a indemnat la verificari suplimentare ale declaratiei 101.

eu sunt f. multumita ca o scoate si asa ... o pigulesti cat e nevoie si e f. bine fiindca oricum ne usureaza munca la ea.



#39 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 February 2008 - 10:27 AM

Stie cineva ce se declara la Nota explicativa nr 3 Repartizarea Profitului, tinant cont de Ordinul 2374/2007 care prevede ca repartizarea se face in 2008, iar in 2007 se repartizeaza doar rezervele legale. Se declara numai rezervele legale repartizate sau si ce se repartizeaza in ianuarie pe 117, 457...???



#40 Iasko Emese-Emoke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 05 February 2008 - 08:59 AM

buna tuturor,

am si eu din nou o problema.
in anul 2005 am inregistrat pierdere fiscala in valoare de 500 ron, trecut corect in declaratia 101.
in anul 2006 am avut din nou pierdere in valoare de 1280 ron, dar in declaratia 101 am omis sa trec la linia pierdere din anii precedenti suma de 500 provenita din anul 2005.
in anul 2007 am profit si vreau sa recuperez pierderea din anii precedenti.
pot sa depun o rectificativa pentru anul 2006 cu preluarea corecta a piederii din anii anul 2005?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL