Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sediu social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sediu social


37 replies to this topic

#1 censky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 January 2008 - 12:27 PM

Cat de avantajos este sa declar sediul social al firmei ca fiind in propriul apartament?
Daca cineva sta cu chirie in apartament ANL, se poate incheia contractul de comodat pt sediul social al firmei?



#2 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 21 January 2008 - 03:39 PM

La aceiasi adresa pot figura 2 sedii sociale care sunt si puncte de lucru pentru 2 firme diferite ?
Ca sa mai fi precis adresa este un apartament intr-un bloc.
Stiu ca mai demult era o conditie ca firmele sa aibe un asociat comun.
Mai este valabil ?

Multumesc.




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 01:22 AM

Din cate stiu eu da ( dar nu am apucat sa citesc noua lege a societatilor comerciale ) , dar am 2 firme cu aceeasi adresa dar la curte nu la bloc. la mine asociatii sunt unici si independenti unul de altul ( asta excluzand faptul ca sunt frati )



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 22 January 2008 - 07:46 AM

Da, mai este valabil. In caz contrar trebuiesc identificate adresele, ceva gen camera 1 pt o firma, camera 2 pt alta. Nu prea tine la bloc.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 May 2009 - 02:40 PM

iuliana



#5 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 January 2008 - 02:03 PM

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care se parcurg cand se modifica sediul. Intai se merge la registrul comertului apoi se face 010? Sau se face direct 010 fara sa astepti sa ai alte acte?Multumesc!



#6 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 04:00 PM

Din cate stiu, nu mai este necesara depunerea declaratiei 010. Schimbarea sediului se face prin Registru, care comunica din oficiu administratiilor financiare modificarea. In urma acestei comunicari, administratia de la vechiul sediu comunica (tot din oficiu) vectorul fiscal administratiei de la noul sediu.

Totusi, nu strica sa depui si o declaratie 010 dupa ce ai inregistrat mutarea de sediu la Registru, pentru orice eventualitate.



#7 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 30 January 2008 - 09:36 AM

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 05:35 PM




#8 Iulia-rika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 May 2008 - 01:22 AM

Am si eu o intrebare.
O societate comerciala poate sa figureze cu sediul intr-un apartament/casa dintr-un cartier rezidential?
O societate noua poate avea sediul intr-o astfel de zona?
Dar o firma care doar isi schimba sediul?

Merci mult



#9 vgiani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 30 June 2008 - 11:49 AM

buna!
am si eu nevoie de un pic de ajutor;firma la care lucrez isi schimba sediul; nu stiu exact ce acte imi trebuie;se face hot aga sau hot extraordinara?
si cu cat timp inainte de schimbarea sediului se depun actele si ce acte?
merci



#10 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 08 July 2008 - 09:40 AM

ai nevoie de o hot AGA simpla de schimbare a sediului si un act constitutiv actualizat, pe care le depui la registru.
e bine sa va anuntati si partenerii de afaceri si mai ales bancile unde aveti conturi deschise.



#11 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2008 - 04:18 PM

daca sediul nu este in acelasi sector de la admin fin nu trebuie nimic?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 05:34 PM




#12 alyon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 August 2008 - 09:42 PM

Am si eu o problema cu privire la schimbarea sediului societatii comerciale. Dorim sa schimbam sediul social al firmei prin inchirierea unei case, dar pretul chiriei este zero. Casa este a directorului general al societatii. Intrebarea mea este daca mai trebuie inregistrat la finante contractul de inchiriere pentru a putea fi depus in copie impreuna cu celelalte documente necesare pentru Registrul Comertului. Sau se poate face un altfel de contract care sa fie valabil, avand in vedere ca valoarea chiriei este 0?



#13 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 08:32 AM

Sfatul meu este sa faci un contract de comodat (care este gratuit prin definitie) si ai rezolvat problema. Nu trebuie inregistrat la fisc.



#14 vmb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 August 2008 - 05:31 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu doua probleme:

1. Sunt asociat la o societate comerciala si am inchiriat ACUM 1 AN pe firma un sediu cu contract de inchiriere vizat la adm financiara pe 5 ani.(mai am 4) Banuiesc ca proprietarul doreste sa vanda spatiul inchiriat dar eu nu doresc sa incetez contractul. Ce poate face el? Din cate stiu trebuie sa ia un extras de carte funciara. Pot eu sa informez cartea funciara ca spatiul nu e lipsit de sarcini ci ca e inchiriat inca 4 ani? Daca da, cum, unde si cu ce documente?
Poate el sa rezilieze contractul inainte de termen chiar daca in contract nu se mentioneaza nimic de preaviz sau reziliere unilaterala?
In contractul de inchiriere scrie ca imi acorda dreptul sa aduc inbunatatiri spatiului dar nu se mentioneaza nimic despre cine le suporta. Eu am investit ceva bani in sediu si am documente justificative (facturi...). Imi foloseste acest lucru in vreun fel ca intarzii rezilierea sau sa imi recuperez investitia?

2. Daca o persoana fizica medic care a cumparat un spatiu pe CMI (Cabinet Medical Individual) decedeaza cui ramane spatiul? De fapt care este destinul CMI-ului? Revine statului sau mostenitorilo?

Multumesc pentru ajutorul acordat.



#15 cooldeea22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 August 2008 - 09:15 PM

Buna ziua,

Am un contract pe o perioada de 8 luni intre o societate de consultanta romana si o societate de consultanta din Bahamas. Problema mea este ca nu stiu daca contractul trebuie inregistrat la Adm Fin, avand in vedere faptul ca vb despre prestari de servicii intre o pj romana si o pj nerezidenta, iar in lege scrie ca trebuie sa aiba sediu permanent in RO. Cum se procedeaza cu aceste contracte?Ce inseamna de fapt acel sediu permanent?Persoana juridica nerezidenta trebuie sa declare acel sediu la ADM FIN?Mai intai inregistrez eu contractul si apoi isi declara el sediul permanent? :frusty:

Va multumesc anticipat

Chiar nu stie nimeni ce este sediul permanent? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 05:34 PM




#16 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 20 August 2008 - 09:33 PM

Sincer nu stiu in ce masura te ajuta raspunsul meu dar incerc totusi sa iti fiu de folos spunandu-ti ca sediul permanent este definit prin codul fiscal la art. 8. Vezi si normele de aplicare poate ca te vor ajuta sa faci putina lumina in situatia data. Succes sper ca ti-am fost de folos.



#17 car.nico

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 September 2008 - 04:12 AM

Salut. Am inregistrata firma in alt judet . Vreau sa mut firma cu sediul social in Bucuresti . Se poate ce trebuie sa fac si unde?
Denumirea ramane aceeasi?
Va multumesc anticipat.



#18 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2008 - 07:04 AM

Sigur ca se poate.

Gasesti toate informatiile aici.



#19 Lusiné

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 October 2008 - 07:07 PM

Da, este ca si in cazul unei masini de care se va folosi firma...contract de comodat si spor la treaba.



#20 Anya005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 May 2009 - 04:37 PM

Buna ziua,

Situatia cu care ma confrunt este urmatoarea:

Firma la care lucrez are inregistrat sediul social la Bucuresti si punctul de lucru la Iasi, activitatea firmei desfasurandu-se la Iasi.
Administratorul a hotarat transferul sediului social la adresa actualului punct de lucru.
Intrebarea mea este daca trebuie intai facuta radierea punctului de lucru pentru ca sediul sa poata fi mutat aici, si daca da, ce fel de cerere trebuie completata? Pe site-ul ONRC am gasit un model de cerere de radiere, insa nu sunt sigura ca poate fi completata si pentru radierea punctelor de lucru... Deja am inclus o astfel de cerere in dosarul pentru transferul sediului si am bifat la Cauza radierii - Schimbare sediu in alt judet, practic prin aceasta se radiaza firma (cu sediu, etc), nu in mod expres punctul de lucru...

Va multumesc.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL