Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sediu social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Sediu social


37 replies to this topic

#21 Gusutri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 31 May 2009 - 02:32 PM

Am urmarit o stire cum ca un miliardar rus si-a mutat sediu social intr-un sat in vederea sustineri bugetului local.

M-ar interesa ce efecte are asupra unei societatii in romania in cazul in care si-ar muta sediul intr-o comuna... si in ce fel ar influenta bugetul local al acelei comune. Eventul daca exista posibilitatea de a facilita fiscal acea societate incat ajutorul finaciar sa fie reciproc si stimulativ. :sad:

Multumesc.



#22 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2009 - 08:08 AM

Buna ziua. Am o societate care si-a modificat sediul social din sectorul 2 in sectorul 1. La inceputul lunii septembrie s-a emis decizia de la sectorul 1 ca societatea este luata in evidenta la AFP s1. Trezoraria sector 1 inca nu are societatea in evidenta. Am batut drumuri si la administratie si la trezorarie, fiecare zice ca nu e treaba lor. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Multumesc




#23 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2009 - 07:11 PM

Luati o copie de pe noul certificat de inregistrare de la registrul comertului si datil celor de la trezoreria sector 1 ca sa va ia in evidenta.



#24 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2009 - 07:39 AM

Vezi postareacarol28sm, la Oct 15 2009, 06:08 AM, a spus:

Buna ziua. Am o societate care si-a modificat sediul social din sectorul 2 in sectorul 1. La inceputul lunii septembrie s-a emis decizia de la sectorul 1 ca societatea este luata in evidenta la AFP s1. Trezoraria sector 1 inca nu are societatea in evidenta. Am batut drumuri si la administratie si la trezorarie, fiecare zice ca nu e treaba lor. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Multumesc

Sigur.. Trezoreria nu are treaba cu ANAF. Trebuie sa duci o copie a certificatului de inregistrare sa te bage in baza de date si gata. Nu e nimic complicat, dar nu inteleg de ce a trebuit sa bati drumurile de la unul la altul si nu ti s-a spus de la inceput de la trezorerie acest lucru. Si eu m-am lovit de o situatie din asta, si m-au apucat nervii pe ei, dar pana nu va exista o baza de date comuna a institutiilor, va trebui sa anuntam modificarile pe la toate usile...

Aceasta postare a fost editata de cristibotze: 20 October 2009 - 07:40 AM




#25 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2009 - 02:12 PM

In urma cu cateva zile administratorul societatii primeste un telefon de la primarie ( Ilfov) ca societatea nu este in baza lor de date. Inregistrarea societatii s-a facut la Reg Comertului Ilfov, de ce a trebuit sa anuntam primaria??? nu detin nici teren, nici mijloace fixe, ( stam cu chirie la o alta societate- cu contract de comodat) . Intrebarea mea este - ce treaba are primaria ?? este corect ce zic ei ?



#26 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 02:19 PM

Daca nu aveti de luat autorizatii de la primarie nu au treaba cu voi.

Au specificat pentru ce anume sa va inregistreze in baza lor de date ?



#27 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2009 - 04:07 PM

[quote name='Florin_76' date='Oct 20 2009, 03:19 PM' post='212504']
Daca nu aveti de luat autorizatii de la primarie nu au treaba cu voi.

ei nu au spus, dar stiu ca avem datorii neachitate la fisc si probabil ca incep procedura de executare (vor sa vada averea)



#28 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 04:20 PM

Procedura de executare o face fiscul nu primaria.



#29 vers

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2009 - 03:46 PM

Am tot cautat diverse informatii despre sediul permanent al unei firme straine in Romania, dar am gasit prea putine informatii despre acestea, iar intrebarile despre acest subiect sunt numeroase. O prima intrebare ar fi legata de intocmirea Situatiilor financiare de catre sediul permanent, in formularul de bilant se cere Codul CAEN, iar eu nu am acest cod, stie cineva daca trebuie facut vreun demers pentru obtinerea codului Caen pentru sediul permanent?



#30 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 10:59 AM

Firma si`a schimbat sediul social dintr`un sector in altul, ce trebuie sa depun la AFP, sanatate, casa de pensii, somaj, ITM si in ce termen pentru a inregistra firma conform modificarii de la ONRC?



#31 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2010 - 02:17 PM

stiu ca la Administratia Financiara va trebuie certificat fiscal, pentru a se muta dosarul la sectorul nou.



#32 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 08 June 2010 - 09:22 AM

Permite legislatia romaneasca ca o firma cu sediul in Romania sa fie transferata in comunitate?
Daca stie cineva sa ma indrume cum e de facut.
Sa suspend activitatea aici si sa-mi deschid in strainatate
Sau.............................



Va multumesc



#33 BeginnerBv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2011 - 12:19 PM

Buna ziua!O intrebare am si eu :wink:
Lucrez la o firma nou infintata,din luna decembrie.
Avem sediul social intr-o cladire de birouri dar patronul meu si-a cumparat un teren undeva pe langa oras,teren unde vrea sa isi ridice o casuta si unde ar vrea sa ne mutam sediul.
Astazi a facut contractul de cumparare a pamantului si tot astazi am dat proprietarului cladirii unde avem birou,o notificare prin care il anuntam ca de la 1 februarie plecam.
Va trebui sa ma duc la Registru pentru a face o cerere de schimbare a sediului social dar deocamdata acolo este doar un teren,nu este inca ridicat absolut nimic.Cum se procedeaza in acest caz?Se poate stabili acolo sediul social al unei firme?Este nevoie de vreun proiect pe care sa il arat la Registru,ca o dovada ca acolo va fi ridicata o casa?
Imi cer scuze pentru intrebari dar nu ma pricep si as vrea sa ma duc cat de cat pregatita.
Va multumesc.



#34 contacv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 February 2011 - 04:37 PM

Vezi postareaBeginnerBv, la Jan 19 2011, 02:19 PM, a spus:

Buna ziua!O intrebare am si eu :wink:
Lucrez la o firma nou infintata,din luna decembrie.
Avem sediul social intr-o cladire de birouri dar patronul meu si-a cumparat un teren undeva pe langa oras,teren unde vrea sa isi ridice o casuta si unde ar vrea sa ne mutam sediul.
Astazi a facut contractul de cumparare a pamantului si tot astazi am dat proprietarului cladirii unde avem birou,o notificare prin care il anuntam ca de la 1 februarie plecam.
Va trebui sa ma duc la Registru pentru a face o cerere de schimbare a sediului social dar deocamdata acolo este doar un teren,nu este inca ridicat absolut nimic.Cum se procedeaza in acest caz?Se poate stabili acolo sediul social al unei firme?Este nevoie de vreun proiect pe care sa il arat la Registru,ca o dovada ca acolo va fi ridicata o casa?
Imi cer scuze pentru intrebari dar nu ma pricep si as vrea sa ma duc cat de cat pregatita.
Va multumesc.

nu se poate, doar dupa terminarea constructiei
documentul cu care se face asta e Procesul Verbal de Receptie

Aceasta postare a fost editata de contacv: 28 February 2011 - 04:38 PM




#35 bliliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 April 2011 - 07:54 AM

buna ziua
am si eu trei intrebari la care va rog sa ma ajutati sa gasesc raspunsurile conforme cu legislatia in vigoare :

-am infiintat un SRL in orasul in care locuiam ,intre timp m-am mutat in alt oras.Ce trebuie sa fac? trebuie sa mut sediul social,sa deschid un punct de lucru .Nu am angajati permanenti , (doar prestatori de servicii catre firma si asta fff rar )Mentionez ca activitate firmei ,se desfasoara la sediul clientului -firma presteaza servicii de instruire ,audit ,etc.-

-desfasurand activitati la sediul clientului ,ma deplasez uneori cu masina ,alteori cu trenul/avion.Cand ma deplasez cu masina-condusa de un sofer (contract de comodat )sau cu masina firmei ,contabila considera aceste cheltuieli nedeductibile ,cand merg cu trenul acestea sunt considerate deductibile(in acest caz intervine o nopte de cazare,dar fara masa,ca nu primesc diurna )

-pentru administrator ,care este si actionar unic ,ce documente trebuie sa am,el nu este angajatul firmei ,dar cum poate fi retribuit /cum poate primi diurna ,el fiind cel care aduce veniturile in firma -este lector /auditor/etc.?

Multumesc



#36 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 April 2011 - 04:39 PM

???



#37 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 April 2011 - 10:02 PM

aveti contabil, si inca unul bun, daca v-a spus ca nu va deduce benzina
1-vedeti definitia sediului social din cod procedura fiscala pe anaf.ro. Trebuie sa aveti sediu acolo unde functionati si aveti arhiva, etc, deci unde v-ati mutat
2-corect (cod fiscal 2011 art 21 chelt ded sunt:
e) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate, efectuate pentru salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme; Norme metodologice 27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. În sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariaților cuprind și:
a) directorii care își desfășoară activitatea în baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente și/sau nerezidente detașate, potrivit legii, în situația în care contribuabilul suportă drepturile legale cuvenite acestora)
3.poate si e nedeductibila (dar isi ia la final an dividende, de ce se complica cu diurna)



#38 Bobby__

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 July 2011 - 09:30 AM

Buna ziua
De foarte putin timp , prin intermediul unui birou de avocatura am infiintat un SRL care are ca activitate transport marfa (4941 cod CAEN).Printre facilitatile care le promite acest birou , fapt care m-a si atras catre acest birou era si gazduirea de sediu social al firmei. Rasfoind actele SRL-ului in Certificatul constatator ultimele aliniate suna asa:
PREZENTUL CERTIFICAT CONSTATATOR ATESTA CACA S-A INREGISTRAT DECLARATIA PE PROPIE RASPUNDERE CONFORF CARUIA FIRMA NU DESFASOARA ACTIVITATI PREVAZUTE IN ACTUL CONSTITUTIV SAU MODIFICATOR IN SPATIUL DESTINAT SEDIULUI SOCIAL DIN BUC....
VALABILITATEA:PINA LA DATA INCEPERII ACTIVITATILOR PREVAZUTE IN OBIECTUL DE ACTIVITATE.

Eu nu doresc sa desfasor nici un fel de activitate la adresa sediului social , dar acest ultim aliniat m-a derutat complet .
In aceste conditii , activitatea de birou unde se desfasoara ( oficial ) ?
Va multumesc anticipat tuturor care aveti bunavointa de a ma lamuri.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL