Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTABILITATE& GESTIUNE- VANZARE MARFA CU AMANUNTUL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CONTABILITATE& GESTIUNE- VANZARE MARFA CU AMANUNTUL

46 replies to this topic

#21 ec_alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Radauti
  • Interests:contabilitate

Postat 19 September 2005 - 10:21 PM

deci, si o gestiune cu amanuntul cu vanzare preponderenta catre populatie poate fi tinuta la pret de achizitie fara evidentierea adaosului comercial in 378?
ec_alin



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 September 2005 - 10:29 PM

daca stii ce vinzi de ce nu ?
carrefour foloseste cumva k ?
yo nu cred... si nu vinde en-gross
problema cu adaosul com se pune cand nu stii ce vinzi, adica... dai bon fiscal pe care scrii "bacanie" "tutun+alcool", s'atea...
s-ar putea sa ma insel :?




#23 ec_alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Radauti
  • Interests:contabilitate

Postat 19 September 2005 - 10:35 PM

mersi mult
dar in cazul asta, care ar trebui sa fie documentele? Raportul de gestiune nu-si are sensul; daca imi concep o situatie similara fiselor de magazie crezi ca este ok?
ec_alin



#24 ec_alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Radauti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 September 2005 - 08:03 PM

mi se cere raport de gestiune de unii inspectori.... dar nu cred ca e cazul ..
ec_alin



#25 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 20 September 2005 - 11:23 PM

OMF 1850/2004 - privind registrele si formularele financiar-contabile

D. Metodele de conducere a contabilitatii analitice a bunurilor

18. Contabilitatea analitica a bunurilor se poate tine pe baza uneia din urmatoarele metode, operativ-contabila, cantitativ-valorica, global-valorica.
Metoda operativ-contabila se poate aplica pentru contabilitatea analitica a materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, semifabricatelor, produselor finite, produselor reziduale, marfurilor si ambalajelor.
Metoda cantitativ-valorica se poate folosi pentru contabilitatea analitica a materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, semifabricatelor, produselor finite, produselor reziduale, marfurilor, animalelor si ambalajelor.
Metoda global-valorica se poate utiliza pentru contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor din unitatile de desfacere cu amanuntul, rechizitelor de birou, imprimatelor, materialelor folosite la ambalare, materialelor de natura obiectelor de inventar, echipamentelor de protectie in folosinta, precum si altor categorii de bunuri.
...
23. Metoda global-valorica se aplica pentru evidenta marfurilor si ambalajelor aflate in unitatile de desfacere cu amanuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se formularul comun "Fisa de cont pentru operatiuni diverse" (cod 14-6-22) si raportul de gestiune, dupa caz.
Potrivit acestei metode, contabilitatea analitica a marfurilor si ambalajelor se tine global-valoric, atat la gestiune, cat si in contabilitate, iar controlul concordantei inregistrarilor din evidenta gestiunii si din contabilitate se efectueaza numai valoric la perioade stabilite de unitate.
Raportul de gestiune se completeaza pe baza documentelor de intrare si de iesire a marfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vanzare, iar in fisele valorice (tinute pe gestiuni in cadrul conturilor de marfuri si ambalaje din contabilitate), inregistrarile se fac pe baza acelorasi documente.
Soldurile valorice ale marfurilor si ambalajelor aflate in gestiune se verifica pe baza raportului de gestiune predat la contabilitate, sau cu ocazia inventarierii, dupa caz.



#26 popcosmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:satu mare

Postat 06 October 2005 - 10:54 AM

Buna!
Am tot urmarit diferite subiecte de acest gen aici pe forum, dar totusi as avea si eu cateva intrebari.
Ma poate ajuta cineva cu o monografie cat mai completa la o firma care face import de flori, si le vinde apoi cu amanuntul. Mentionez ca firma este neplatitoare de TVA. Eu cunosc in mare notele contabile, dar, nu mi-e foarte clar cum e cu descarcarea gestiunii. Firma are casa de marcat, dar ce se intampla cu stocurile :?: .Pt ca pe bonul de la casa de marcat nu apare felul marfii vandute, nota de receptie se face pe sepcii de flori, ori astfel nu stiu situatia reala a stocului (cantitativ).
Astept un raspuns cat mai repede posibil.
Cu multumiri :oops:
popcosmi



#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 October 2005 - 11:36 AM

folosesti K (e coeficient de descarcare a gestiunii)



#28 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 06 October 2005 - 11:40 AM

La comertul cu amanuntul se tine evidenta valoric cf.raportului de gestiune,unde se trece intrarile la pret de vanzare si iesirile-cf.monetarului.





si se descarca cu K
LAURA JUNC



#29 popcosmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:satu mare

Postat 07 October 2005 - 08:52 AM

Deci
Evidenta se tine valoric, asta insemnand ca nota de receptie sa se faca doar valoric, pe note contabile, si nu cantitativ?
Ma ajuta cineva cu formula K? Dar chitantele de la Biroul Vamal cum se inregistreaza, firma fiind neplatitoare de TVA?
Va multumesc mult, eu sunt contabil de muuulti la o firma de constructii, iar mai nou si la un laborator medical, comert nu am mai avut, si trebuie neaparat sa ma lamuresc.
Merci inca o data.
popcosmi



#30 kiza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:oradea
  • Interests:contabilitate,legislatie

Postat 25 October 2005 - 08:34 AM

As dori sa iau legatura cu cineva care tine contabilitatea la un magazin de telefoane mobile.Adresa mea de mail este: izakornidesz@yahoo.com. Multumesc!



#31 korinakol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:simeria
  • Interests:pt noutati

Postat 20 April 2006 - 10:10 AM

Este incorect (ilegal) ca un depozit engros sa faca receptii cu adaos, tva neexigibil si sa descarce gestiunea cu cota medie de adaos pe stoc. ?
mentionez ca depozitul respectiv vinde numai cu factura



#32 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 August 2006 - 12:54 PM

Problema: magazin vanzare cu amanunt telefoane mobile ; se achizitioneaza un telefon de la Vodafone pe baza de factura si discount (puncte de loialitate). Se poate revinde acest produs ca marfa in magazin?
Multumesc.

Andrei



#33 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 29 August 2006 - 01:11 PM

Vezi postareaAndrei G., la Aug 29 2006, 01:54 PM, a spus:

Problema: magazin vanzare cu amanunt telefoane mobile ; se achizitioneaza un telefon de la Vodafone pe baza de factura si discount (puncte de loialitate). Se poate revinde acest produs ca marfa in magazin?
Multumesc.

Andrei
da

pt ca receptia marfii o faci la pretul de achizitie si apoi inregistrezi discountul prin 767 cu tva-ul aferebt dc esti platitor



#34 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 29 August 2006 - 01:32 PM

Multumesc ... dar este o problema .. exista o lege nu mai retin exact nr . de prin 1993 care interzicea revanzarea produselor achizitionate de la SC cu activitatea desfacere cu amanuntul ... stiu ca anul trecut nu era abogata si la un moment dat finantele dadeau amenzi grase pe baza ei
Andrei
--------------



#35 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 29 August 2006 - 02:22 PM

intradevar mai exista L 12/1990 care a suferit multe modificari dar nu a fost abrogata


Art. 1. - Constituie activități comerciale ilicite și atrag răspunderea contravențională sau penală, după caz, față de cei care le-au săvârșit, următoarele fapte:

...
g) cumpărarea de mărfuri sau produse în scop de revânzare, de la unitățile de desfacere cu amănuntul, de alimentație publică, cantine, unități de turism și alte unități similare;



#36 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 29 August 2006 - 02:42 PM

Nu se mai plates cei 2 %, cu data de 1 mai 2006.
Am scris pe raportul lunar , baza legala. O caut si postez diseara.
Informatie sigura. Am fost la finante si am notat ordonanta.

revin

(pt. iahimda la pag.1)

Aceasta postare a fost editata de Marinna: 29 August 2006 - 02:44 PM

Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#37 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 30 August 2006 - 08:18 PM

legea 95/2006
MO 495/8 iunie in care lg.369 s-a abrogat. (referitor la cei 2 % taxa din adaos pt.tigari si bauturi care nu se mai plateste de la 01.05.2006)

N-am legea in fata , asta mi-a notat doamna de la finante .
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#38 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 October 2006 - 04:02 PM

Vezi postareaARMATAS, la Mar 22 2005, 07:01 PM, a spus:

mai intai de toate scuze pentru scris!

o cunostinta de-a mea foloseste si formularul "monetarul"; este acesta absolut necesar?
altceva, in cazul unui control, trebuie sa stii stocul fiecarui tip de marfa?

multumesc inca o data
este absolut necesar monetarul la vanzarea cu amanuntul



#39 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 January 2007 - 02:17 PM

Am si eu o mica problema , un magazin vanzare mobila vinde si en gross si la persoane fizice dar numai pe baza de factura din acelasi depozit . Cum este mai mai indicat tinerea gestiunii pret achizitie sau cantitativ valoric? Este obligatorie casa de marcat ?
Va multumesc anticipat.



#40 Lucian Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 January 2007 - 08:40 PM

Chiar nici o parere? :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL