Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sponsorizare

4 replies to this topic

#1 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 17 January 2008 - 08:45 PM

Va rog sa-mi spuneti ce inregistrari contabile fac pentru un contract de sponsorizare . 3 la mie din cifra de afaceri este deductibil din impozitul datorat dar max 20%. cum evidentiez asta in declaratia 101?
TM



#2 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2008 - 10:58 PM

Vezi postareaTM, la Jan 17 2008, 08:45 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti ce inregistrari contabile fac pentru un contract de sponsorizare . 3 la mie din cifra de afaceri este deductibil din impozitul datorat dar max 20%. cum evidentiez asta in declaratia 101?



pai inregistrarile stau cam asa




401 = 5121
fara tva

6582 = 401


eu nu le deduc imediat ci la sfarsitul anului (le trec pe ch cu sponsorizarea, ch nedeductibile, intrun analitic)
atunci vezi ce impozit datorezi si deduci doar 20%din el
dupa ce le deduci calculezi din nou impozitul (incluzand ch astea deductibile ) si il treci in declaratie.

sper sa intelegi ceva. Nu prea stiu sa explic




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:26 AM

6582=5121 (5311)
sau
6582=371, 345, etc.
Depinde de natura sponsorizarii, care poate consta in bani sau in bunuri.
Calculul privind deductibilitatea cheltuielilor de sposorizare il faci trimestrial, la fiecare calcul al profitului impozabil.
6582 - daca respecta cele doua conditii scrise de tine este deductibil, iar daca nu trebuie vazut cat din el este deductibil si cat nedeductibil, sau poate fi integral nedeductibil. In functie de starea sa il scazi sau il adaugi in formula de calcul a profitului impozabil. :thumbup:

P.S.: Nu inteleg ce cauta in operatii cu conturi 401? Parca e cont de furnizori? Nu? Sau la tine in contabilitate ce functie are? :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 19 January 2008 - 12:29 AM




#4 diana_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 21 January 2008 - 11:46 PM

Am inteles ca si in cazul impozitului pe venit se iau in considerare cheltuielile cu sponsorizarea, ca se scad din veniturile impozabile si apoi se aplica impozitul pe venit. Cum se evidentiaza asta?



#5 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 22 January 2008 - 10:54 AM

Vezi postareaTM, la Jan 17 2008, 10:45 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti ce inregistrari contabile fac pentru un contract de sponsorizare . 3 la mie din cifra de afaceri este deductibil din impozitul datorat dar max 20%. cum evidentiez asta in declaratia 101?
pt evidentiere ai rand separat in decl 101 ..cred ca se cheama "reduceri din imp calc potrivit legislatiei in vigoare"

cat despre calcul si evidentiere ..uite cum fac eu
calculez 3 la mie din CA si 20 % din imp. Vad care este suma, scriu acest calcul in registrul de evidenta fiscala si apoi intocmesc decl 101. Inreg in ctb 691=441 pe diferenta intre 441 si sponsorizare. Nu exista o inreg contabila anume.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL