Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie accidente de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratie accidente de munca

48 replies to this topic

#1 CorinaEne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 January 2008 - 11:14 AM

Nu uitati de declaratia pt. accidente de munca, am sunat la Directia muncii si mi-au spus ca trebuie depusa, cu noile coduri CAEN si procentul aferent, evident dupa ce se stabilesc clasele si tarifele de risc pe 2008.

Lege 346.

Art. 10. - (1) In vederea incheierii asigurarii pentru accidente de munca si boli profesionale si a stabilirii cotei contributiei datorate, angajatorul are obligatia de a comunica asiguratorului, printr-o declaratie pe propria raspundere, domeniul de activitate conform Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala - CAEN, numarul de angajati, fondul de salarii, precum si orice alte informatii solicitate in acest scop.
(2) Modelul si continutul declaratiei prevazute la alin. (1) se stabilesc prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
(3) Declaratia se depune la sediul asiguratorului, in termen de 30 de zile de la data dobandirii personalitatii juridice sau a inceperii raporturilor de munca ori de serviciu intre parti, dupa caz.
(4) In cazul modificarii uneia sau mai multor informatii din declaratia prevazuta la alin. (1), angajatorul are obligatia sa anunte asiguratorul in termen de 15 zile.



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 21 January 2008 - 09:47 PM

Si daca pana apar declaratiile pentru ianuarie 2008, nu imi fac modificarea la Reg. Com. (care a spus ca nu e conditionata de timp), mai trebuie sa depun declaratie de notificare pentru FABP?




#3 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 11:01 PM

declaratia pt.accidente de munca nu se depune la casa de pensii???



#4 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 12:43 AM

daca are cineva formularul pt.declaratia pt accidente munca si boli profesionale il/o rog sa il posteze

Aceasta postare a fost editata de verrona: 24 January 2008 - 12:44 AM




#5 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 24 January 2008 - 08:00 AM

Vezi postareaverrona, la Jan 23 2008, 11:01 PM, a spus:

declaratia pt.accidente de munca nu se depune la casa de pensii???
Fisier atasat  fondr.xls   32.5K   964 downloads



#6 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 24 January 2008 - 08:07 AM

Vezi postareaverrona, la Jan 24 2008, 12:43 AM, a spus:

daca are cineva formularul pt.declaratia pt accidente munca si boli profesionale il/o rog sa il posteze

Fisiere atasate





#7 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:00 PM

Are cineva noile procente pt noile coduri CAEN pt care trebuie virat fondul de accidente?Va rog postati-le.Va multumesc.



#8 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 12:30 PM

multumesc foarte mult !!!! daca mi-ai spune si ce termen au declaratiile astea....ca, dc ne luam dupa lege a cam expirat termenul de 15 zile de la 01.01.2008 de cand s-au schimbat codurile CAEN...nu stiu cei de la casa de pensii ce vor..cand vor sa venim cu ele

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:15 PM
citare mesaj anterior




#9 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:57 PM

Vezi postareayulia, la Jan 24 2008, 08:07 AM, a spus:

Vezi postareaverrona, la Jan 24 2008, 12:43 AM, a spus:

daca are cineva formularul pt.declaratia pt accidente munca si boli profesionale il/o rog sa il posteze

Fisiere atasate





#10 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 01:02 PM

multumesc in numele tuturor care l-au cerut si au nevoie de acest tabel !!!!!!



#11 CorinaEne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:20 PM

Si daca viata era prea simpla, hai sa ne-o complicam!
Caz : o societate are cod vechi 7487, in 2008 acest cod are 8 coduri corespondente, evident cu tarife de risc diferite. Cum se procedeaza in continuare? Cine stabileste care este codul CAEN corespondent pe 2008? Si care este pasul urmator?

Pentru corepondente CAEN accesati http://www.infosrl.ro/societate-comerciala/caen

Aceasta postare a fost editata de CorinaEne: 29 January 2008 - 09:21 PM




#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 09:02 AM

din ce monitor oficial este ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:16 PM




#13 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 30 January 2008 - 10:02 AM

Au fost publicate in MO aceste tarife de risc? ce numar, sau sunt doar la stadiul de proiect?
ada



#14 CorinaEne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 30 January 2008 - 08:42 PM

Sunt deocamdata doar in faza de proiect, in momentul in care apar in MO va anunt. Proiectul se poate citi la urmatorul link http://www.mmssf.ro/...ro/proiecte.jsp , iar tarifele le gasiti in anexa 4.



#15 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 January 2008 - 04:24 AM

nu trebuie sa apara un alt programel pt aceste modificari?!!!!
cum putem folosi o declaratie si un programel 2002-2004?
are cineva idee... va apare ceva nou?!!!!!!!!!
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#16 Ionita Ioana Cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 February 2008 - 02:09 PM

Vezi postareaverrona, la Jan 24 2008, 12:43 AM, a spus:

daca are cineva formularul pt.declaratia pt accidente munca si boli profesionale il/o rog sa il posteze
Am si eu un astfel de formular dar e deosebit de cel postat deja prin faptul ca nu e completat nimic la anii pentru care se completeaza datele statistice(200_).Daca il vrea cineva, sa-mi dea un e-mail pe ionitaioanacecilia@yahoo.com ca nu reusesc sa atasez fisierul aici.
Cu ocazia aceasta rog si eu pe cineva sa ma invete sa atasez fisiere la mesaje.Am mai incercat de doua ori pana acum si nu am reusit.

Aceasta postare a fost editata de Ionita Ioana Cecilia: 01 February 2008 - 02:17 PM

IOANA CECILIA



#17 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 01 February 2008 - 02:59 PM

Declaratia se depune dupa ce efectiv aveti un certificat cu noul CAEN .



#18 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 February 2008 - 03:03 PM

caen- cote risc
http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...d=1134486777609



#19 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 03:17 PM

Vezi postareaanamanole, la Feb 1 2008, 02:59 PM, a spus:

Declaratia se depune dupa ce efectiv aveti un certificat cu noul CAEN .
am fost eu ieri la casa de pensii -etj.5 camera 44 unde se depun aceste minunate declaratii..si cei de-acolo mi-au spus ca nu pot depune declaratia cu noile coduri caen in vigoare de la 1 ian.2008 decat dupa ce se vor publica in m.o. noile cote de risc conforme cu noile coduri caen; cat despre momentul aparitiei publicarii in m.o. ei nu stiau nimic,sunt in asteptare...asa ca ,deocamdata nu se depune nimic legat de asta, cel putin eu asa am fost informata de catre dansii.

Vezi postareaIonita Ioana Cecilia, la Feb 1 2008, 02:09 PM, a spus:

Vezi postareaverrona, la Jan 24 2008, 12:43 AM, a spus:

daca are cineva formularul pt.declaratia pt accidente munca si boli profesionale il/o rog sa il posteze
Am si eu un astfel de formular dar e deosebit de cel postat deja prin faptul ca nu e completat nimic la anii pentru care se completeaza datele statistice(200_).Daca il vrea cineva, sa-mi dea un e-mail pe ionitaioanacecilia@yahoo.com ca nu reusesc sa atasez fisierul aici.
Cu ocazia aceasta rog si eu pe cineva sa ma invete sa atasez fisiere la mesaje.Am mai incercat de doua ori pana acum si nu am reusit.
ai incercat sa folosesti optiunea pt atasare aflata jos in dreapta ferestrei in care scri mesajul??? incearc-o si ai sa vezi ca merge...folosesti browse si dai upload..eu asa am reusit.bafta !!!



#20 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 01 February 2008 - 03:57 PM

Cat este procentul ptr. fond. acc. de munca pe anul 2008 ptr. constructii cladiri cod caen vechi 4521






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL