Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie accidente de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratie accidente de munca

48 replies to this topic

#41 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 22 April 2008 - 01:55 PM

a depus cineva aceasta declaratie la Bacau?

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 22 April 2008 - 01:58 PM




#42 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 23 April 2008 - 09:57 AM

Vezi postareaelenag84, la Apr 4 2008, 11:32 AM, a spus:

Eu am fost azi la casa de pensii si mi s-a spus ca termenul limita pt declaratia de accidente de munca si boli profes. e pana 31.aprilie.2008


Va rog lamuriti-ma si pe mine:acesata declaratie nu este se regaseste in declaratia clasica pentru CAS-ul?Trebuie s-o faca toate societatile sau doar cele care au avut deja accidente? :pullhair:




#43 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 10:14 AM

Nu este vorba despre o declaratie distincta.
Pe declaratia CAS se declara contributiile pentru asigurarile sociale si contributia pentru accidente de munca si boli profesionale. Baza de calcul pentru cele 2 (mai exact 3 contributii - CAS 19.5%, CAS 9.5% si FAAMBP) este aceeasi; cuantumul (procentul) contributiei pentru accidente si boli profesionale difera de la firma la firma in functie de codul CAEN.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:19 PM
citare mesaj anterior

Dragos



#44 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 23 April 2008 - 10:46 AM

Multumesc negocont!Asa am banuit si eu .Atunci care-i rostul acestei declaratii despre care se vorbeste aici?O depun toate societatile?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:19 PM
citare mesaje anterioare




#45 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 11:48 AM

Titlul topicului este gresit, este vorba despre fondul FAAMBP, care se declara la CAS. Toate firmele il declara.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:19 PM
citare mesaj anterior

Dragos



#46 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 April 2008 - 02:05 PM

Conform Ordinului 450 din 6 iunie 2006, publicat in MO 708 din 17 august 2006, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare:
- angajatorii care dobandesc personalitate juridica vor depune declaratia pe propria raspundere in termen de 30 de zile de la data inregistrarii primului contract de munca – art. 4 alin.(3);
- angajatorii au obligatia de a anunta asiguratorul despre modificarile datelor de identificare sau ale activitatii principale stabilite in functie de numarul cel mai mare de salariati. Aceste modificari se aduc la cunostinta asiguratorului prin depunerea unei noi declaratii pe propria raspundere, in termen de cel mult 15 zile de la producerea lor
ART. 5
(1) Angajatorii au obligatia de a anunta asiguratorul despre modificarile datelor de identificare sau ale activitatii principale stabilite in functie de numarul cel mai mare de salariati.
(2) Angajatorul are obligatia de a depune o noua declaratie pe propria raspundere, in termen de cel mult 15 zile de cand au survenit modificarile mentionate la alin. (1).



#47 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 24 April 2008 - 07:57 AM

Multumim pentru detalii, Lexiroxi.Dar vrei, te rog, sa-mi explici ce inseamna "in functie de numarul cel mai mare de salariati" ?Si cum s-ar "traduce" textul legii acesteia?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:20 PM
citare mesaj anterior




#48 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2008 - 08:38 AM

Este vorba despre codul CAEN (societatile comerciale pot avea mai multe coduri CAEN, din care unul este principal, pana acum se raporta in functie de acesta), domeniul de activitate predominant, domeniul de activitate in care muncesc cei mai multi angajati.
Dragos



#49 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 24 April 2008 - 11:20 AM

multumesc negocont.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:20 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL