Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


fise fiscale

180 replies to this topic

#21 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 10:18 PM

Am urmatoarea situatie: sal contr 4 ore functiaa de baza. Persoana benefciiaza de deducere 250+100 deducere suplimentara = 350. Dupa ce deduc contributiile , deducerea si ch. profesionale am baza de impozitare = - 22. In FF1 trec valoarea dea -22 sau 0 la venit baza de calcul?



#22 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 February 2008 - 08:29 AM

Vezi postareacarol28sm, la Feb 5 2008, 10:18 PM, a spus:

Am urmatoarea situatie: sal contr 4 ore functiaa de baza. Persoana benefciiaza de deducere 250+100 deducere suplimentara = 350. Dupa ce deduc contributiile , deducerea si ch. profesionale am baza de impozitare = - 22. In FF1 trec valoarea dea -22 sau 0 la venit baza de calcul?

0




#23 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 06 February 2008 - 07:03 PM

am incercat astazi sa fac fisele fiscale si in programul de salarii nu am nici o eroare,insa cand am preluat datele in programul de la MF,imi da eroare la un salariat care a plecat si apoi s-a intors in cursul anului;
vizualizand fisa apare la deducere 250 si la impozit 0,pt ca in luna respectica are lucrate doar 4 zile si restul nemotivate,la salariu de baza are 440,iar realizat 83 si practic nu am la ce calcula impozitul?
ce ma sfatuiti sa fac?



#24 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 09:52 PM

Pt. Dinu Gheorghe: multumesc.
Pt. danutanitulescu: ma gandesc ca in luna cand a lucrat doar 4 zile nu ar trebui sa aplici deducerea, poate persoana respectiva s-a angajat la alta societate la care a lucrat luna intreaga si ea tot i-a aplicat deducerea de 250 ron. si atunci la adm fin se vor suprapune.



#25 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2008 - 06:30 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 6 2008, 07:03 PM, a spus:

am incercat astazi sa fac fisele fiscale si in programul de salarii nu am nici o eroare,insa cand am preluat datele in programul de la MF,imi da eroare la un salariat care a plecat si apoi s-a intors in cursul anului;
vizualizand fisa apare la deducere 250 si la impozit 0,pt ca in luna respectica are lucrate doar 4 zile si restul nemotivate,la salariu de baza are 440,iar realizat 83 si practic nu am la ce calcula impozitul?
ce ma sfatuiti sa fac?
Deducerea se acorda in suma totala indiferent de zilele lucrate sau venitul realizat din luna; in caz de lichidare in cursul lunii se procedeaza la fel; daca se reangajeaza la alt loc de munca in cursul aceleasi luni deducerea nu se acorda la al doilea loc de munca. Vezi normele de aplicare a Codului fiscal.



#26 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 07 February 2008 - 08:50 PM

multumesc pt ajutor;o sa incerc sa rezolv cumva



#27 andreea75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:iasi

Postat 07 February 2008 - 10:16 PM

intrebare - lucrati fisele fiscale cu versiunea actualizata la 07.2007? sau a aparut si alta ???
pe situl de la finante nu gasesc
multam si spor si voua



#28 Nicoleta Cazacu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 February 2008 - 11:02 AM

Buna ziua!


Nu am mai intocmit fise fiscale pana acum si as avea si eu o intrebare. Daca pentru lunile noimbrie si decembrie o angajata este inscrisa in statul de salarii cu concediu de sarcina si lauzie (si singura contributie care se retine este cas-ul) ce se inscrie in FF1 pentru aceste 2 luni?
Sa las valoarea 0 la venit brut? S-ar intelege cumva ca si-a incetat activitatea? Pentru ca la data incetarii activitatii nu voi completa nimic.
Multumesc

Nicoleta Cazacu



#29 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 February 2008 - 12:08 PM

oricum are un venit , asa ca trebuie sa scrii dupa statul de plata venitul brut, deduceri personale , imp de palta o daca este cazul
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#30 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 February 2008 - 01:35 PM

Buna! Stiti cumva daca am angajati cu impozit 0, mai trec in fisa fiscala baza de calcul? sau trec 0 si la baza?



#31 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 11 February 2008 - 08:24 PM

imi inchipui ca te referi la programatori sau cei carora, avand un certificat de handicap, nu li se retine impozit.

eu am completat fisa fiscala(automat din salarii, prin program) conform specificatiilor din pogramul de fise fiscale disponibil pe mfinante.ro; adica deducerile personale calculate, alte deduceri(sindicat+prima de pensie facultativa deductibila), venit baza de calcul si impozit retinut(adica 0 in cazul celor mai sus mentionati). la preluarea fisierului in aplicatia de la finante nu mi-a dat nici o eroare, a mers totul bine.

sa vedem daca la depunerea fiselor ne vor spune ceva, desi eu inclin sa cred ca nu, sistemul e acelasi cu cel pus la dispozitie de ei pe site|(pentru o intrebare de mai sus, da, e aceeasi versiune, cea din iulie 2007 - nu avea ce sa se schimbe, nu au aparut alte reglementari)



#32 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 February 2008 - 08:38 AM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Feb 11 2008, 10:24 PM, a spus:

imi inchipui ca te referi la programatori sau cei carora, avand un certificat de handicap, nu li se retine impozit.

eu am completat fisa fiscala(automat din salarii, prin program) conform specificatiilor din pogramul de fise fiscale disponibil pe mfinante.ro; adica deducerile personale calculate, alte deduceri(sindicat+prima de pensie facultativa deductibila), venit baza de calcul si impozit retinut(adica 0 in cazul celor mai sus mentionati). la preluarea fisierului in aplicatia de la finante nu mi-a dat nici o eroare, a mers totul bine.

sa vedem daca la depunerea fiselor ne vor spune ceva, desi eu inclin sa cred ca nu, sistemul e acelasi cu cel pus la dispozitie de ei pe site|(pentru o intrebare de mai sus, da, e aceeasi versiune, cea din iulie 2007 - nu avea ce sa se schimbe, nu au aparut alte reglementari)

da, si mie programul mi-a trecut tot 0 si programul finantelor nu m-a avertizat ca nu ar fi corect. Totusi o sa duc fisele mai devreme ca sa le pot corecta daca nu este in regula asa. Multumesc.



#33 ovim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 February 2008 - 09:43 AM

Un angajat care a depus in 2004 certificat de persoana cu handicap permanent, dar care atunci nu beneficia de scutirea de impozit si din neglijenta persoanei care se ocupa cu salariile si care nu si-a actualizat legislatia nu a aplicat scutirea de impozit incepand cu 01.05.2005, s-a sesizat abia acum in ianuarie 2008 si a cerut sa i se restituie impozitul incepand cu data de la care trebuia aplicata scutirea. In codul fiscal nu am gasit nimic legat de asa ceva. Pot sa-i restitui impozitul din urma incepand cu 01.05.2005 sau numai cel din 2007?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 August 2008 - 04:21 PM




#34 ana v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:27 AM

care este termenul de depunere al fiselor fiscale?



#35 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 12 February 2008 - 11:07 AM

29.02.2008

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 02:16 PM




#36 ana v

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 February 2008 - 12:18 PM

:tongue: multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 02:16 PM




#37 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 February 2008 - 02:24 PM

Va rog un raspuns urgent.De unde sa iau programul pentru fisele fiscale.
Pe sit-ul finantelor este unul actualizat in iulie 2007, dar in dec.2007 a aparut modelul fisei fiscale pentru 2007. Nu am la indemana baza legala, dar poate stiti despre ce vorbesc. Va multumesc mult. :tongue:



#38 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 02:54 PM

atentie pana pe 25.02.2008 depui fisele fiscale pt anul 2007, asa ca il iei pe cel pt 2007
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#39 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2008 - 03:29 PM

Buna ziua.
Am si eu o intebare:daca un salariat a lucrat la o singura firma, dar nu an intreg, trebuie sa depuna declaratia de venit si personal la Min Fin., sau numai firma trebuie sa depuna pentru el FF?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



#40 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 February 2008 - 04:05 PM

Cf.art.59 alin.2din Normele de aplicare a Codului fiscal, fisele fiscale se depun pana in ultima zi a lunii februarie a anului curent pentru anul expirat, respectiv 29.02.2008.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL