Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDINUL 2374/2007 SCHIMBA ORDINUL1752/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORDINUL 2374/2007 SCHIMBA ORDINUL1752/2005

47 replies to this topic

#1 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 11:59 PM

ATENTIE AVEM MODIFICARI! HAI SA LE DEZBATEM!

CE GASITY EU: DEC NU SE MAI FOLOSESTE 129

121 RAMANE CU SOLD
IANUARIE
121-117
(PANA LA HOT AGA)
129 NU SE MAI FOLOSESTE DECAT PTR. PROFITUL REPARTIZAT PTR. REZERVE!

ASA INTELES EU!

voI!



#2 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 20 January 2008 - 02:35 PM

da! interesant!
acum am citit este in Mo.nr.25/14.01.2008..........asteptam parerea colegilor ,incerc sa-l citesc pe tot pana in 24.01.2008 avem timp de facut modificari :lostit (13):




#3 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 20 January 2008 - 02:50 PM

Citind modificarea ordinului gasesc: daca ai sold la 542 la sfarsitul anului trebuie sa-l treci in 461 -debitori diversi?
Ce nebunie...... in caz ca nu mai aveam ce face.....



#4 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 20 January 2008 - 09:13 PM

art 108 aliniat 1: Amortizarea calculata pentru imobilizarile corporale reevaluate se inregistreaza in contabilitate incepand cu data de 1 ianuarie anul urmator celui pt care sa efectuat reevaluarea, amortizarea pt diferenta din reevaluare cred :lostit (13):
traim intr-o lume confuza



#5 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 21 January 2008 - 08:32 AM

probabil ca aveti si voi Normele de aplicarea OMEF 2374, dar, pt orice eventualitate o sa incerc sa le atasez

Alta noutate (pentru mine, cel putin) este inregistrarea diferentelor nefavorabile a datoriilor in lei a caror decontare se face in valuta in contul 668.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ileanab: 21 January 2008 - 08:33 AM




#6 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 January 2008 - 09:32 AM

...si cum intelegeti modificarile referitoare la evidentierea in contabilitate a leasingului financiar si operational _Art.III punctul 4 din OMF 2374_, si modul in care ne afecteaza /sau nu/inregistrarile in conturi pe anul 2007 precum si reflectarea in situatiile financiare anuale pe 2007 _?! De ex.un autoturism achizitionat in regim de leasing financiar era inregistrat in 2007 la valoarea de achizitie conform contractului ,in contabilitate ,ca o intrare de mijloc fix-imobilizare corporala amortizabila si concomitent evidentierea sumei in creditul contului 167 alte imrumuturi si datorii asim...,urmand ca la data facturarii ratelor sa se inregistreze 167=404 ...cu rata lunara respectiva si concomitent amortizarea ,conform duratei normale de functionare. Acum ,sa inteleg ca se considera doar o finantare oferita locatarului din partea locatorului si se inregistreaza in contabilitate prin NC: 512=167,obiectul finantarii, adica activul respectiv ,reprezinta garantia iar locatarul (beneficiarul)
"nu va recunoaste in contabilitate operatiunea de vanzare a activului....","acesta ramane inregistrat in continuare la valoarea existenta anterior operatiunii de leasing,cu regimul de amortizare aferent..."! adica?



#7 mizura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 January 2008 - 10:02 AM

Vezi postareaCristina M.Z., la Jan 21 2008, 11:32 AM, a spus:

...si cum intelegeti modificarile referitoare la evidentierea in contabilitate a leasingului financiar si operational _Art.III punctul 4 din OMF 2374_, si modul in care ne afecteaza /sau nu/inregistrarile in conturi pe anul 2007 precum si reflectarea in situatiile financiare anuale pe 2007 _?! De ex.un autoturism achizitionat in regim de leasing financiar era inregistrat in 2007 la valoarea de achizitie conform contractului ,in contabilitate ,ca o intrare de mijloc fix-imobilizare corporala amortizabila si concomitent evidentierea sumei in creditul contului 167 alte imrumuturi si datorii asim...,urmand ca la data facturarii ratelor sa se inregistreze 167=404 ...cu rata lunara respectiva si concomitent amortizarea ,conform duratei normale de functionare. Acum ,sa inteleg ca se considera doar o finantare oferita locatarului din partea locatorului si se inregistreaza in contabilitate prin NC: 512=167,obiectul finantarii, adica activul respectiv ,reprezinta garantia iar locatarul (beneficiarul)
"nu va recunoaste in contabilitate operatiunea de vanzare a activului....","acesta ramane inregistrat in continuare la valoarea existenta anterior operatiunii de leasing,cu regimul de amortizare aferent..."! adica?

Daca citesti cu atentie este vorba de leaseback si nu de leasing-ul obisnuit. In cazul leaseback-ul, proprietarul bunului il vande si imediat il ia in locatie de la noul proprietar. Cele doua preturi de vanzare si de locatie sunt strans legate fiind negociate concomitent. Daca locatia imbraca forma unui leasing financiar, atunci proprietarul initial nu se mai inregistreaza cu vanzarea mijlocului fix, acesta ramanand in continuare la valoarea anterior operatiunii de leasing, si inregistreaza numai finantarea obtinuta, respectiv 512=167; daca locatia imbraca forma leasingului operational, atunci va inregistra vanzarea cu scoaterea din gestiune a mijlocului fix si ulterior cheltuielile cu chiriile.
Asta este ceea ce am inteles eu.



#8 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 10:31 AM

Rezervele legale pt 2007 nu le mai fac la 31.12.07 ?
adica 129-1061?
Sau fac numai atat si restul de 121 ramane pt. 2008?



#9 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 21 January 2008 - 11:14 AM

da faci numai atat restul in 2008
traim intr-o lume confuza



#10 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 January 2008 - 11:20 AM

Vezi postareamizura, la Jan 21 2008, 11:02 AM, a spus:

...
Da,cred ca ai dreptate.Multumesc.



#11 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 11:27 AM

Multumesc pt. raspuns zsuzsi :lostit (13):



#12 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 21 January 2008 - 01:06 PM

Se poate posta Ordinul 2374/2007 ?
Va multumesc. :lostit (13):



#13 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 January 2008 - 01:33 PM

postat

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de liliana77: 21 January 2008 - 01:34 PM




#14 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 21 January 2008 - 03:15 PM

Multumesc pentru fisier - liliana77 -



#15 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 08 February 2008 - 01:18 AM

ART. V Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu situațiile financiare ale exercițiului financiar 2007

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce inseamna asta? Care prevederi toate ? adica inclusiv functiunea conturilor?
Concret : prescrierea unei datorii se inreg prin 401=758 acum deduc din functiunea conturilor ca nu se mai inreg pe venit ci prin 117
Intrebarea este eu trebuie sa modific inregistrarile astea facute in 2007 ? Sau functiunea conturilor se aplica cu 1.01.2008?



#16 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2008 - 05:21 PM

eu am gasit urmatoarele modificari, care pe mine ma avantajeaza :tongue: :

NIR-ul nu este obligatoriu decat pentru diferente cantitative si/sau valorice fata de factura (cf.Ord.171/2004)

Balanta este obligatorie doar anual, (de 2 ori/an de fapt ptr.ca avem bilant si la jumatate de an care se va abroga incepand cu 2009 dar acum legea prevede balanta anual), nici un control nu poate cere balanta in cursul anului, la fel veniturile si cheltuielile se inchid anual

Termenul de intocmire a situatiilor financiare pentru 2007 este de 150 de zile

Se pot face compensari si intre rezidenti si nerezidenti daca se trimite la BNR pana la 20 ale lunii urmatoare Anexa 5” prevazuta de norma 4/2004.

Sumele din 473 trebuiesc lamurite in max.3 luni (cf.pct.172 din Ord.1752), la sf.exercitiului daca n-a fost lamurit se trece pe cheltuiala.

Avem voie sa prescriem dividende daca au trecut 3 ani de cand nu le-am dat si am o confirmare de sold de la actionari prin care ii anunt ca nu le mai distribui dividendele vechi, inregistrarea este 457 = 761 (este un venit impozabil ptr.ca eu le-am impozitat o data dar nu erau banii mei, acum raman in firma ca venit impozabil)



#17 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2008 - 05:57 PM

Vezi postareaDoina P, la Jan 21 2008, 12:31 PM, a spus:

Rezervele legale pt 2007 nu le mai fac la 31.12.07 ?
adica 129-1061?
Sau fac numai atat si restul de 121 ramane pt. 2008?


Si nu faci si 121 - 129 pt aceeasi suma?



#18 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 08 February 2008 - 09:23 PM

Vezi postareamihavesa, la Feb 8 2008, 05:21 PM, a spus:

eu am gasit urmatoarele modificari, care pe mine ma avantajeaza :tongue: :

NIR-ul nu este obligatoriu decat pentru diferente cantitative si/sau valorice fata de factura (cf.Ord.171/2004)

Balanta este obligatorie doar anual, (de 2 ori/an de fapt ptr.ca avem bilant si la jumatate de an care se va abroga incepand cu 2009 dar acum legea prevede balanta anual), nici un control nu poate cere balanta in cursul anului, la fel veniturile si cheltuielile se inchid anual

Termenul de intocmire a situatiilor financiare pentru 2007 este de 150 de zile

Se pot face compensari si intre rezidenti si nerezidenti daca se trimite la BNR pana la 20 ale lunii urmatoare Anexa 5” prevazuta de norma 4/2004.

Sumele din 473 trebuiesc lamurite in max.3 luni (cf.pct.172 din Ord.1752), la sf.exercitiului daca n-a fost lamurit se trece pe cheltuiala.

Avem voie sa prescriem dividende daca au trecut 3 ani de cand nu le-am dat si am o confirmare de sold de la actionari prin care ii anunt ca nu le mai distribui dividendele vechi, inregistrarea este 457 = 761 (este un venit impozabil ptr.ca eu le-am impozitat o data dar nu erau banii mei, acum raman in firma ca venit impozabil)

unde scrie ca se trec pe ch sumele din 473 la sf ex daca acestea nu se lamuresc ? eu nu am gasit in 1752 si nici in 2374 ?????



#19 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 February 2008 - 12:09 PM

as dori sa aflu daca se poate peregraful din ord 171/2004 unde spune ca nir-ul nu mai este obligatoriu deoarece nu prea cred acest lucru ,ar fi fantastic de bine
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#20 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2008 - 02:54 PM

Vezi postareamiti, la Feb 8 2008, 09:23 PM, a spus:

unde scrie ca se trec pe ch sumele din 473 la sf ex daca acestea nu se lamuresc ? eu nu am gasit in 1752 si nici in 2374 ?????
scrie in MO 1080bis/30.11.2005, unde s-a publicat initial OMFP 1752/2005, pct 172 : Operatiunile care nu pot fi inreg direct in ct corespunzatoare, pt care sunt necesare clarificari ulterioare, se inreg provizoriu intr-un cont distinct. Sumele inreg in acest cont trebuie clarificate in termen de cel mult 3 luni de la data constatarii.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL