Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru acordare tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conditii pentru acordare tichete de masa


51 replies to this topic

#1 dany_26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2008 - 02:30 PM

buna ziua. am o firma infiintata in sept.2007. am un angajat. firma este neplatitoare de TVA.
as dori sa stiu daca pot da tichete de masa-angajatului. am tot cautat pe net dar nu m-am lamurit deloc.
daca ma poate ajuta cineva.......... multumesc anticipat.



#2 ancadedeaga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 February 2008 - 08:37 PM

daca ai obtinut profit la sf anului 2007 da

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:07 PM
citare mesaj anterior




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 February 2008 - 08:41 PM

Si daca nu-i profit, raspunsul e tot da!



#4 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 May 2008 - 02:50 PM

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o societate comerciala(SRL) pentru ca angajatii sa poata beneficia de tichete de masa?
Care dintre furnizorii de tichete ofera cele mai bune servicii?



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 May 2008 - 03:00 PM

La inceput erau conditii de genul: sa ai profit si sa ai impozitele si taxele platite. Acum nu cred ca mai exista restrictii la firmele private. Doar la bugetari. Vezi si:
Legea 142 din 1998 privind tichetele de masa (act.6.02.2008)
HG 5 din 1999 cu NM de aplicare a Legii 142 privind tichetele de masa
Nu stiu care furnizor e mai bun. Se poate negocia cu toti. Probabil pretul depinde de nr. de tichete comandate lunar.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:05 PM
citare mesaj anterior

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 24 November 2008 - 07:02 PM

pana la urma tot nu a venit nimeni sa zica exact conditiile de acordare a tichetelor de masa(nr. de angajati,fond salarii............)
daca as fi stiut as fi postat eu sunt doar dezamagita ca se lasa asa neterminate aceste topicuri
multumesc



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 03:28 PM

Tania, care este de fapt nelamurirea ta?!
La o societate privata se pot acorda tichete de masa oricum si oricat...exista legislatie in acest sens in care se precizeaza anumite aspecte cu privire la deductibilitatea cheltuielii cu tichetele dar si altele. De exemplu: exista o hotarare de guvern care precizeaza valoarea unui tichet de masa pentru un trimestru. De asemenea, o alta reglementare prevede numarul de tichete de masa ce se pot acorda salariatilor in cursul unei luni, conditiile pe care tb sa le indeplineasca angajatul (sa fie la serviciu si nu detasat sau in delegatie, sa nu fie in C.O. sau medical, sa aibe functie de baza, etc...). Aceste conditii tb respectate de catre intreprinderile de stat/bugetari. Societatile private pot adopta aceste conditii si astfel vor beneficia de deductibilitatea cheltuielilor sau, prin decizii interne, pot acorda mai multe beneficii de acest fel, caz in care cheltuiala va fi deductibila doar la limita prevazuta pt bugetari. Iar codul fiscal completeaza aceste reglementari.
Te sfatuiesc sa citesti reglementarile in domeniu, sa mai citesti si alte topicuri din forum - pe aceasta tema - si vei putea sa-ti faci o imagine de ansamblu cat mai corecta.
Altfel, revino cu probleme concrete...ceea ce ai criticat in mesajul tau nu mi se pare a fi o problema reala pe acest forum pentru ca referitor la problema ridicata aici s-a mai discutat si, generalizand: de obicei, se dau solutii la problemele ridicate in forum. Pentru spetele nerezolvate explicatia probabila este ca persoanele care au vizualizat mesajul nu au stiut ce sa raspunda.

Si inchei cu o observatie: te rog sa-ti revizuiesti modul de scriere in sensul folosirii punctuatiei...una este sa gresesti pentru ca ai tastat gresit si alta e cand devine obisnuinta. Printre altele, Regulamentul contine astfel de prevederi, sugerand faptul ca nu scriem pe ''messenger'' ci pe un forum unde informatia postata ramane stocata si este vizualizata ulterior si de alte persoane. Trecand peste faptul ca fiecare este raspunzator pt cele postate, ne gandim la cei care vor citi ulterior informatiile din forum si, in ideea ca toti vorbitorii de limba romana au inavatat aceleasi reguli gramaticale, de ortografie si de punctuatie incercam sa scriem cat mai corect informatiile pe care dorim sa le impartasim. De asemenea, nu cere nimeni perfectiune si, desigur, orice om greseste. Dar sunt unele reguli elementare care pot fi respectate daca postam cu mai mare atentie si, probabil, cu mai putina graba.
Te rog sa ai in vedere faptul ca aceasta observatie nu este personala (nu am nimic cu tine) ci m-am adresat tututor membrilor care se incadreaza la aceste incalcari ale Regulamentului.
Multumesc pt. intelegere.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 03:30 PM

Madalina



#8 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 02 December 2008 - 07:16 PM

multumesc pentru raspuns ,dar pur si simplu eram dezamagita ca citisem atatea discutii si aproape ca nu mai intelegeam nimic!
nu pot sa ma abtin sa precizez ca aveti si dumneavoastra o gresela :<au inavatat aceleasi reguli>,dar dupa cum spuneati nu putem cere perfectiune.
totusi nu e prima oara cand pun intrebari puerile(sunt constienta ca nu am experienta si pot fi luata in ras ) dar am fost impresionata de unii oameni de pe acest forum care au avut bunavointa sa- mi raspunda la unele intrebari care pentru ei erau echivalente cu a cunoaste alfabetul.



#9 lullaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 02 December 2008 - 11:04 PM

Nu am citit inca la aceasta ora legislatia cu privire la tichetele de masa...abia maine la birou pot...oricum...am priceput cate se pot acorda...regimul fiscal... Acum intreb:
- acord aceste tichete salariatilor la data cand se plateste chenzina a 2a? Daca da, atunci avand in vedere ca sunt pe 02. decembrie...pot cumpara tichete ca sa le acord angajatilor pentru luna noiembrie? Plata lichidarii lunii noiembrie o fac pe 15 decembrie...
Va multumesc.



#10 raduc11

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 December 2008 - 10:12 AM

Buna ziua,
Un salariat al unitatii noastre care lucreaza cu o norma de 4 ore si el mai lucreaza si in alta unitate cu o norma de 8 ore. De la unitatea unde lucreaza 8 ore i se acorda un numar de tichete egal cu nr. de zile lucratoare lucrate din luna, unitatea noastra (unde lucreaza cu jumatate de norma, respectiv 4 ore) ii poate acorda din punct de vedere legal tichete de masa. Daca da, cate tichete?
Va multumesc!



#11 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 December 2008 - 10:37 AM

Tichetele de masa se acorda de unitatea unde salariatul are functia de baza si nu si de unitatea unde are timp de lucru partial.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 27 May 2009 - 02:05 PM




#12 zdf2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 11 January 2009 - 04:35 PM

Buna ziua,
as avea o intrebare legata de modul de acordare al tichetelor de masa: un salariat are functia de baza la o firma ,dar nu este angajat cu norma intreaga ,adica cu 8 ore ci cu 6 ore/zi , la cate tichete de masa are dreptul pe luna? :thumbup: multumesc mult pentru raspuns.



#13 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2009 - 08:35 PM

6 x zile lucratoare / 8
Dragos



#14 Talisman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 January 2009 - 04:01 PM

Vezi postareazdf2007, la Jan 11 2009, 04:35 PM, a spus:

Buna ziua,
as avea o intrebare legata de modul de acordare al tichetelor de masa: un salariat are functia de baza la o firma ,dar nu este angajat cu norma intreaga ,adica cu 8 ore ci cu 6 ore/zi , la cate tichete de masa are dreptul pe luna? :thumbup: multumesc mult pentru raspuns.
Nu are dreptul sa ia bonuri de masa decat salariatul cu norma intreaga (8 ore, nu doar functie de baza). In cazul tau deci, zero bonuri.



#15 Amelie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 January 2009 - 03:30 PM

Buna,
Imi poti spune te rog unde scrie ca cel cu timp partial nu are dreptul la tichete de masa ?
Eu am gasit in norme doar faptul ca trebuie sa ai loc de munca de baza acolo unde primesti tichete.
Multumesc,
Amelie



#16 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2009 - 04:49 PM

ART. 35 HG5/1999
"În cazul cumulului de funcții, tichetele de masă pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariații în cauză își au funcția de bază, potrivit legii."
Nu specifica si numarul de ore.



#17 valer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 09 February 2009 - 11:48 AM

Daca are contract cu timp partial si are un singur loc de munca
nu inseamna automat ca are cumul de functii.



#18 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 March 2009 - 01:06 PM

o firma la care lucrez are doi salariati cu timp partial, unul cu 2 ore, altul cu 4 ore pe zi.
desi am citit toate topicurile de la tichete de masa, nu sunt lamurita:

1. primeste tichete corespunzator cu nr de ore lucrat (20 zile*8,48lei/2) -pt 4 ore pe zi?
2. se acorda tichete de masa la persoanele cu functia de baza la societatea noastra, dar cu timp partial de lucru?
3. pe pot acorda tichetele la sfarsitul lunii martie pentru luna martie ?(am citit ca nu e conform legii, dar nici nu sunt sanctiuni pt asa ceva)
multumesc pentru intelegere



#19 marsela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 March 2009 - 10:11 AM

buna ziua!eu sunt angajata cu jumatate de norma si toti colegii primesc bonuri de masa.eu am dreptu la jumate de tichete?as vrea sa stiu!va multumesc!



#20 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2009 - 10:37 AM

daca ai functia de baza la firma unde esti angajata cu 1/2 norma, atunci ai dreptul si la tichete.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL