Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conditii pentru acordare tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


conditii pentru acordare tichete de masa


51 replies to this topic

#21 cavianil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 March 2009 - 04:30 PM

buna ziua

lucrez la un SRL si am o intrebare legata de acordarea tichetelor de masa: Se pot da tichete de masa la un numar limitat de angajati? La firma unde lucrez s-au dat tichete de masa , personalului direct productiv , iara la personalul tesa, nu s-a acordat pe motiv ca nu sunt bani suficienti. La intrebarile puse de mine, am primit raspuns cum ca pe viitor , vor primii tichete de masa doar angajatii din productie iara personalul tesa nu v-a mai primi asa ceva.
Oare este legala aceasta hotarare??????(pot deschide un litigiu de munca pe seama acordarii preferentiale a tichetelor de masa?)
Va multumesc anticipat ptr raspuns

Aceasta postare a fost editata de cavianil: 16 March 2009 - 04:32 PM




#22 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2009 - 06:14 PM

Pentru lamuriri trebuie studiata Legea nr.142/1998 cu modificarile ulterioare si normele de aplicare.Fisier atasat  L_142_1998_tichete_masa.pdf   243.77K   161 downloads

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 March 2009 - 02:18 PM
citare mesaj anterior




#23 cavianil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 March 2009 - 09:30 PM

In lege nu se exemplifica daca patronii mei au procedat sau nu au procedat legal, acordand tichete doar unor salariatzi.
Din pmdv cred ca ar fi trebuit sa acorde la toti sau la niciunul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 March 2009 - 02:19 PM
citare mesaj anterior




#24 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 March 2009 - 01:19 PM

Da, puteti acorda; nu exista nicio prevedere legala care sa interzica acordarea de tichete de masa de catre firmele neplatitoare de TVA.



#25 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 March 2009 - 01:49 PM

Buna ziua,

O sa incerc sa raspund la cateva din intrebarile privind tichetele de masa puse aici.

1) in legatura cu firmele neplatitoare de TVA.


2) In legatura cu conditiile de indeplinit de catre o societate comerciala (SRL) pentru ca angajatii sa poata beneficia de tichete de masa.
Orice societate comerciala poate acorda tichete de masa. Conditiile privind profitul si/sau datoriile la buget au fost abrogate.

3) In legatura intrebarea lui lullaby referitoare la data la care pot fi cumparate tichetele si luna pentru care se acorda aceste tichete.
Conform legii, ?Angajatorii distribuie salariaților tichetele de masă, lunar, în ultima decadă a fiecărei luni pentru luna următoare?. Numarul de tichete acordate se poate baza insa pe pontajul/foaia de prezenta a lunii precedente,pentru a evita regularizarile de la o luna la alta

4) In legatura cu intrebarea privind angajatii cu jumatate de norma (marsela).
Daca sunteti angajata cu contract individual de munca aveti dreptul sa primiti tichete de masa proportional cu timpul de munca prevazut in contract.

5) In ceea ce priveste categoriilor de personal care pot primi tichete de masa (cavianil).
Conform normelor de aplicare a legii tichetelor de masa:
?Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanții salariaților, după caz, vor stabili prin contractele colective de muncă clauze privind acordarea alocației individuale de hrană sub forma tichetelor de masă, care să prevadă:
a) numărul salariaților din unitate care pot primi lunar tichete de masă, precum și valoarea nominală a tichetului de masă, în limita celei prevăzute de lege, ținând seama de posibilitățile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numărul de zile lucrătoare din lună pentru care se distribuie tichete de masă salariaților;
c) criteriile de selecție privind stabilirea salariaților care primesc tichete de masă, ținând seama de condițiile concrete de lucru în care își desfășoară activitatea unele categorii de salariați, de prioritățile socioprofesionale și de alte elemente specifice activității.?

Prin urmare, daca in contractul colectiv de munca incheiat la nivelul societatii in care lucrati se prevede ca numai personalul productiv primeste tichete, hotararea este legala.

Sper ca am reusit sa raspund la intrebari. Daca aveti alte intrebari privind tichetele de masa va stau la dispozite.



#26 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2009 - 01:53 PM

Pt Accor:
ne puteti ajuta cu tabelele de distribuire a tichetelor, conform legii, dar in format word sau excel?
multumim.



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 March 2009 - 02:08 PM

Am eu un model, Handa si il atasez.

Dana




#28 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2009 - 02:12 PM

multumesc mult, :sad:



#29 ymac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 April 2009 - 01:44 PM

Vezi postareamarsela, la Mar 12 2009, 11:11 AM, a spus:

buna ziua!eu sunt angajata cu jumatate de norma si toti colegii primesc bonuri de masa.eu am dreptu la jumate de tichete?as vrea sa stiu!va multumesc!
Daca este considerat ca loc de baza ai dreptul la tichete de masa cf legii



#30 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 02 April 2009 - 05:02 PM

[quote name='AccorServices' date='Mar 18 2009, 02:49 PM' post='197089']

Buna ziua,
citez din raspunsul dat de Accor Services:

4) In legatura cu intrebarea privind angajatii cu jumatate de norma (marsela).
Daca sunteti angajata cu contract individual de munca aveti dreptul sa primiti tichete de masa proportional cu timpul de munca prevazut in contract.


cu care nu sunt de acord pentru ca:

Tichetele de masa intra in categoria cheltuielilor sociale (deci e un drept social), nicidecum in drepturile salariale.Iar in Codul Muncii se specifica clar ca drepturile sociale se acorda in cuantum egal pentru toti angajatii, fara discriminare.
Citez din Codului Muncii:

Art. 103. - (1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Nu am gasit nici un articol de lege care sa specifice ca aceste tichete de masa se acorda in functie de numarul de ore lucrate si nu in functie de zilele lucrate! Nu are importanta daca angajatul a convenit cu angajatorul sa presteze doar 2 ore pe zi,el va primi drepturile sociale la numarul de zile lucrate.

Ceea ce se precizeaza in Codul Muncii la:

Art. 103. - (2) Drepturile salariale ale celui incadrat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

se refera la drepturile salariale - dar, cum am mai spus tichetele de masa nu intra in aceasta categorie, potrivit:
Legii Nr. 571/22.12.2003 CU MODIFICARILE ULTERIOARE

Legea privind Codul Fiscal

Art. 55

(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile,în întelesul impozitului pe venit:

b) tichetele de masa si drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, în conformitate cu legislatia în vigoare;

Deasemenea, in LEGEA Nr. 142 din 9 iulie 1998*privind acordarea tichetelor de masa:

ART. 2

(1) Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, în ultima decada afiecarei luni, pentru luna urmatoare.

(2) În conditiile prevazute la alin. (1),angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din lunapentru care se face distribuirea

ART. 11

Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea si nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata din luna pentru care s-a efectuat distribuirea in conformitate cu legislatia în vigoare;

Deci nu se justifica acordrea a unui numar de tichete diminuat, adica "proportional cu timpul de munca prevazut in contract".

Rog pe cei de la Accor Services sa clarifice acest aspect.

Multumesc, va doresc tuturor o zi buna!
“Atentia pentru detalii face diferenta intre satisfacator si sublim.” (Dietmar Backer)



#31 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 April 2009 - 05:22 PM

Buna ziua

puteti sa imi spuneti, daca la angajare, un angajator spune noului angajat ca va primi tichete de masa pt fiecare zi lucrata, unde apare scris acest lucru, negru pe alb? Se trece acest lucru in contratul de munca? Se trece in contractul colectiv de munca la nivel de unitate? Se poate solicita angajatorului documentul unde e trecuta acordarea tichetelor de masa ?

Intreb acest lucru pt ca.. intr-un caz.... angajatii unui punt de lucru al unei firme din alta localitate, au primit tichete de masa de la angajare , vreo 10 luni, dupa care, dintr-odata si fara sa fie anuntati, nu mai primesc defel. Care ar fi procedeul legal prin care sa-si ceara drepturile convenite la angajare?


Multumesc frumos! :sad:



#32 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 22 June 2009 - 06:08 PM

Buna oameni buni

Ce mai pot face eu daca am acordat tichete de masa unui angajat cu 2 ore care nu are la noi functia de baza? Cu alte cuvinte nu am respectat faimosul art 35 din hotararea 5/14 ian 1999, dar na, acum ce mai pot face?

Astept un raspuns si va multumesc de pe acum celor ce imi vor raspunde!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 08:25 AM




#33 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 30 June 2009 - 12:35 PM

Buna ziua
Va rog sa ma lamureasca cineva in urmatoarea problema.
O societate are in somaj tehnic o parte din salariati. Cei cre muncesc in continuare pot sa primeasca tichete de masa ?



#34 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 June 2009 - 01:03 PM

Vezi postareaochidevultur, la Jun 22 2009, 06:08 PM, a spus:

Ce mai pot face eu daca am acordat tichete de masa unui angajat...care nu are la noi functia de baza? ...
Ceri inapoi tichetele de la angajat, iar daca nu le mai are ii opresti (pe statul de salarii urmator) valoarea tichetelor acordate la valoarea nominala + costul achizitiei lor (proportional cu nr.de tichete raportat la total tichete).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#35 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 June 2009 - 01:29 PM

Pt.Ina : nu stiu sa existe restrictii de acordare pt. restul angajatilor.

Pt.Ochi de vultur : eu as constitui un debit pt. persoana respectiva cu val. totala a tichetelor acordate (4282=7588 si/sau 4282=1174, daca este vorba si despre anul trecut ) presupunand ca nu mai are tichetele+ atentie si la costul achizitiei lor, dupa cum a spus si colegul meu Nopris, si as reface calc.imp.pe profit/venit- trim.+celelalte implicatii legate de decl., depinde in ce fel de categorie de platitor te incadrezi.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 30 June 2009 - 01:30 PM

Dana




#36 eugenia_pavel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2009 - 02:44 PM

Buna ziua!
am si eu o intrebare si sper sa ma puteti lamuri
timp de 2 ani am fost in concediu de crestere copil ,pe 5 aug incep serviciul,intrebarea mea este daca pt luna august beneficiez de tichete de masa
multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de eugenia_pavel: 02 July 2009 - 02:45 PM




#37 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 03:24 PM

dupa data de 5 august, pentru fiecare zi lucrata, conform CCM unitatii



#38 eugenia_pavel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 July 2009 - 10:35 AM

asa credeam si eu dar mi sa spus ca in prima luna nu am dreptul si nu inteleg de ce
ma intorc la vechiul loc de munca si credeam ca am aceleasi drepturi ca si colegii mei

Aceasta postare a fost editata de eugenia_pavel: 04 July 2009 - 10:41 AM




#39 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 August 2009 - 06:55 PM

Eugenia draga, dar azi e de abia 18aug, ceea ce inseamna ca poate ai inteles ceva gresit deoarece bonurile pt. zilele lucrate din august le vei primi la inceputul lunii septembrie. Mai ai o speranta :good: Bafta!
%%%




***



#40 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2009 - 08:28 AM

Conform legii bonurile de masa se dau la inceputul lunii (nu la sfarsitul ei) pentru care se acorda (nu prea respecta nimeni), deci probabil comanda a fost deja facuta. Deci cred ca este vorba de comoditate.
Dragos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL