Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrare in somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrare in somaj


4 replies to this topic

#1 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 January 2008 - 09:44 AM

Buna ziua .. am inteles ca pentru a trece pe cineva in somaj nu mai e necesara doar o cerere a salariatului si a angajatorului, ci trebuie o decizie , decizia 85.1 mai exact. :lostit (13):. A mai auzit cineva de aceasta decizie ? .... Daca o are cineva va rog mult sa o postati.
It's All About Attitude!



#2 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 14 January 2009 - 06:46 PM

Salutare,
Am o intrebare:daca firma nu a achitat contributiile la somaj salariatul poate sa intre in somaj?
Multumesc




#3 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 09 February 2009 - 05:39 PM

buna ziua
dupa ce se depune decizia de inchidere a cartii de munca in vederea intrarii in somaj, ce acte sunt necesare la ajofm si care este termenul de depunere a acestui dosar din momentul incetarii contractului de munca?



#4 n_andre

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 25 January 2010 - 01:18 PM

buna ziua,
va rog daca se poate sa-mi spuneti ce acte trebuiesc depuse ,unde si cand, pentru intrarea in somaj.
multumesc



#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2010 - 10:42 AM

acte necesare pentru solicitarea indemnizatiei de somaj, in cazul persoanelor care provin din munca:

- actul de identitate - copie si original;
- acte de studii si calificare - copie si original;
- certificat de nastere si casatorie - copie si original;
- adeverinta medicala - din care sa rezulte ca persoana respectiva este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale;
- act eliberat de organele financiare teritoriale - din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata;
- carnetul de munca- copie si original;
- decizia de incetare a contractului de munca;
- adeverinta prevazuta la art.18 din normele metodologice de aplicare a legii nr.76/2002;
- dosar plic+2 plicuri






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL