Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FAZA TARE, decl. 101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


FAZA TARE, decl. 101

77 replies to this topic

#21 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:16 AM

Eu am depus la sectorul 5 azi...adica ieri, si mi-au primit-o fara viza consultantului fiscal. Se pare ca ei sunt mai in toate mintile decat cei de la sectorul 2 :lostit (13):



#22 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 05:44 PM

Eu am depus la sectoarele 5,4,3 fara viza dar la sectorul 2 nu primesc. Nu inteleg cum legea se aplica in functie de sector.
A inceput nebunia :lostit (13):




#23 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 06:26 PM

Vezi postareaflorina contab, la Jan 24 2008, 05:44 PM, a spus:

Eu am depus la sectoarele 5,4,3 fara viza dar la sectorul 2 nu primesc. Nu inteleg cum legea se aplica in functie de sector.
Sectorul 2 aplica legea in litera ei (cum e acum, si nu pot fi condamnati ei ci Parlamentul), celelalte sectoare aplica legea in spiritul ei (cum se doreste a fi acum, dar s-a intarziat adoptarea de catre Parlament). Pentru sectorul 2 mai asteptati pana se aproba legea sau renunta acest sector in urma unor critici si presiuni, sau ii pacaliti dand bilantul semnat de un expert contabil.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#24 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 24 January 2008 - 10:27 PM

Am vorbit la CECCAR si replica este ca cei care nu primesc decl 101 comit un abuz pentru ca nu este o baza legala inca. Astazi am depus la sect 1 fara probleme. Concluzia este ca cei de la sectorul 2 fac exces de zel nejustificat. De fapt am inteles de la un cotribuabil ca in cadrul aceluiasi sector, sunt cazuri in care o inspectoare primeste declaratia si alta nu. Stat in stat fratilor!
Senior



#25 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 25 January 2008 - 02:43 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 23 2008, 03:51 PM, a spus:

CE BINE ... :biggrin:

tuturor va multumesc mult de tot pt. mesaje ! :lostit (13):

La Cluj tot fara viza se primesc.



#26 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 28 January 2008 - 11:24 AM

La Rm. Valcea inca nu primesc fara viza.................
A consultantului fiscal ofcourse..............



#27 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 January 2008 - 01:59 PM

Eu am depus 101 fara probleme, saptamana trecuta. Nu este nevoie de nici o stampila in plus. NO COMMENT



#28 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 28 January 2008 - 05:13 PM

Chiar daca au aparut comunicate de presa, ai nostri de la AF Valcea, asteapta fie normele la HG 47 fie.... CEVA ceva care sa abroge articolul cu pricina.
Pana una alta, mi-au zis (am fost azi sa depun cateva D101) ca nu au progr.de preluare..............
Dar, oricum chiar daca ar avea programul , fara certificare de catre CF nu ar primi.........
NO COMMENT !!!!!



#29 andraf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2008 - 06:12 PM

Azi am fost la AF sect.3 si am intrebat daca D101 se depune numai cu semnatura consultantului fiscal. raspunsul a fost clar si raspicat "DA".
Asa ca cei care depun D101 (si eu printre ei) pana la 15.02.2008 s-ar putea sa trebuiasca sa ne gasim un consultant care sa semneze declaratiile.
Nu stiu daca pana atunci va aparea abrogarea art 83 alin 5 Cod de Procedura Fiscala, lege care se pare ca ar fi fost aprobata de Senat insa a ramas blocata la Cam Deputatilor. Or fi ceva deputati care vor sa mai faca un ban usor... :lostit (13):



#30 MariusBuzatu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 January 2008 - 11:31 AM

Eu am depus 101 la sectorul 1 si mi-a primit-o fara probleme (necertificata), insa la sectorul 2 nu am mai fost asa norocos. Printre altele doamna de la ghiseu mi-a spus (mai soptit) ca sa mai astept ca trebuie sa apara o lege, ordin ceo fi el care o sa abroge acel articol idiot .... nu am incercat cu parafa de expert sa vad daca mi-o primesc ...SUcces!!!!



#31 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2008 - 02:59 PM

Idem si la Timis. Nu se primesc fara consultant fiscal.



#32 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 29 January 2008 - 03:03 PM

La Brasov s-a comunicat de la Finante ca nu mai e nevoie de viza. M-au sunat doua persoane sa-mi spuna. Oare o fi aparut ceva? Sau numai "prietenii stiu de ce?..." :biggrin:



#33 isa_bella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 January 2008 - 04:39 PM

Vezi postareamiha m, la Jan 29 2008, 05:03 PM, a spus:

La Brasov s-a comunicat de la Finante ca nu mai e nevoie de viza. M-au sunat doua persoane sa-mi spuna. Oare o fi aparut ceva? Sau numai "prietenii stiu de ce?..." :biggrin:
La Craiova se primeste dec 101 fara viza consultantului fiscal :lostit (13):



#34 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 30 January 2008 - 04:12 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 23 2008, 03:53 PM, a spus:

in rest, la celelalte judete ??

Banatul nu zice nimic ?? :biggrin:

Dobrogea, cum e la voi ??
InTimisoara nu se primesc fara viza, dar in Caras -Severin, Oradea si Alba Iulia se primesc.



#35 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 09:58 AM

acum am venit de la sectorul 1 si nu o primesc fara viza !!! :lostit (13): :thumbup: :lnr (21): :seas (2): :fnd (8):

ce stiti de sectorul 5 ?? se primesc fara viza ??
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#36 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 31 January 2008 - 10:31 AM

La sectorul 5 se primeau fara viza saptamana trecuta, dar la cat de pe dinafara sunt duduile aste ade la Administratie nu m-ar mira daca nici acolo nu s-ar mai primi fara. Eu cred ca e un complot...in nici o tara nu cred ca exista guvern care sa dea legi atat de impotriva oamenilor ca la noi. :lostit (13):



#37 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 10:33 AM

La Bolintin Vale (Giurgiu) se primesc fara viza.
preda



#38 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 31 January 2008 - 12:37 PM

CE SE MAI AUDE DE SECTORUL 2? PE 16 IANUARIE AM DEPUS DECL.101 FARA VIZA,IAR PE 25 NU MI-AU PRIMIT. A MAI TRECUT CINEVA PE LA 2?
elma



#39 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 01:14 PM

Vezi postareaLiliNeagoe, la Jan 31 2008, 08:31 AM, a spus:

La sectorul 5 se primeau fara viza saptamana trecuta, dar la cat de pe dinafara sunt duduile aste ade la Administratie nu m-ar mira daca nici acolo nu s-ar mai primi fara. Eu cred ca e un complot...in nici o tara nu cred ca exista guvern care sa dea legi atat de impotriva oamenilor ca la noi. :lostit (13):
Azi la ora 11,la sectorul 5 NU primeau fara viza



#40 iulia_zavoianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 January 2008 - 02:38 PM

La Pitesti am depus fara certificare 101 asa ca nu este obligatoriu

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 31 January 2008 - 02:44 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL