Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acoperire pierdere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Acoperire pierdere

11 replies to this topic

#1 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 11 July 2004 - 01:40 PM

Societatea nu mai are activitate, dar am vandut in ultimul trimestru mijloace fixe care erau pe stoc. In urma acestor vanzari am profit de 12.000.000 lei, pt care trebuie sa calculez impozit.
La 31.12.2003 (01.01.2004) am pierdere de 15.000.000 lei, care a fost repartizata in contul 117.

Intrebare :

Am voie sa acopar pierderea si sa nu mai calculez impozit pe profit la 30.06.2004 ?
Asi dori si legislatia in baza careia pot face aceasta operatie.
Va multumesc
URGENT



#2 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 14 July 2004 - 01:50 PM

intai se acopera pierderea inregistrata in contul 117 . a se citi codul fiscal , impozit pe profit , art. 26 . a se citi si normele de aplicare ale codului fiscal .




#3 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 14 July 2004 - 02:20 PM

Nu am gasit normele pentru art. 26 din Codul fiscal.
Eu am inteles ca pot recupera pierderea chiar daca societatea nu mai are activitate, dar n-am inteles daca o fac inainte de calculul impozitului sau dupa. Nu vreau sa fac prostii.



#4 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 14 July 2004 - 04:23 PM

va dau articolul de lege.
Titlu II : " Impozitul pe profit "
art26 : " pierderea anuala , stabilita prin declaratia de impozit pe profit , se recupereeaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi . Recuperarea pierderilor se va efectua in ordinea inregistrarii acestora , la fiecare termen de plata a impozitului pe profit , potrivit prevederilor legale in vigoare "
Pierderea fiscala inregistrata de contribuabilii care isi inceteaza existenta prin divizare sau fuziune nu se recupereaza de catre contribuabilii nou-infiintati sau de catre cei care preiau patrimoniul societatii absorbite , dupa caz . "



#5

  • Guests

Postat 26 July 2004 - 03:56 PM

Am acoperit pierderea si in 121 am ramas cu sold 0, dar cand am completat bilantul mi-a dat eroare, pt. ca daca am avut rulaj la venituri trebuia sa am si profit (cheltuieli mici).
Deci practic nu am cum sa acopar pierderea acum.
Sau gresesc?



#6 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 27 July 2004 - 08:59 AM

e ceva in neregula aici : " Am acoperit pierderea si in 121 am ramas cu sold 0, dar cand am completat bilantul mi-a dat eroare, pt. ca daca am avut rulaj la venituri trebuia sa am si profit (cheltuieli mici).
Deci practic nu am cum sa acopar pierderea acum.
Sau gresesc? " ati acoperit pierderea din profitul impozabil ? sau din ce ?



#7

  • Guests

Postat 27 July 2004 - 05:15 PM

Da, dar a fost numai o incercare



#8 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 28 July 2004 - 08:36 AM

Stati ca nu inteleg . Poate imi explicati si mie ce a-ti facut



#9 martinescul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:contabilitate

Postat 28 July 2004 - 01:05 PM

nu faci nimic... din calcul reiese ca pierderea precedenta este acoperita partial cu tot profitul curent... deci in conta nu operezi nimic in plus acum, iar in formularul 20 trebuie sa ai la final 121 profit, dar nu completezi linia cu imp pe profit pentru ca cumulatul 121+117 este pierdere... sper ca este clar...



#10 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 28 July 2004 - 01:20 PM

Nu am mai acoperit pierderea. Am calculat impozitul pe profit si-atat
La finante mi s-a spus ca pierderea o voi acoperi la sfarsitul anului, dar tot cineva de la finante mi-a spus ca o pot face acum.
Cine mai intelege?! Oricum bilantul e depus deja.
Daca citesc art. 26, reiese ca se poate acoperi pierderea de cate ori se calculeaza impozitul pe profit.

Care-i diferenta dintre pierdere financiara si pierdere contabila sau rezultatul din balanta ?



#11 martinescul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:contabilitate

Postat 30 July 2004 - 07:14 AM

reyultatul din balanta este profit sau pierdere contabila... calculul fiscal al rezultatului financiar se face in baza balantei, dar este extracontabil... se tine cont de cheltuielile deductibile-nedeductibile si veniturile impoyabile-neimpoyabile ... studiaya un pic declaratia 101 ce se depune anual pt calculul imp pe profit...



#12 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 30 July 2004 - 11:06 AM

a aparut ordinul 1088/16.07.2004 , publicat in M.O. 679/28.07.2004 , pentru aprobarea precizarilor privind reflectarea in contabilitate a unor operatiuni referitoare la acoperirea pierderii contabile .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL