Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Onorarii consultant fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Onorarii consultant fiscal


44 replies to this topic

#21 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2008 - 08:59 PM

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 27 2008, 08:29 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Jan 27 2008, 10:28 PM, a spus:

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 27 2008, 08:09 PM, a spus:

Am specificat mai sus ca inca ma mai gandesc. Oricum, iti spun sigur ca viza gratuita nu acord... si nici nu vizez declaratii ale unor firme cu cifra mai mica de 100000 de euro.
dar ce au firmele cu cifra de afaceri mai mica de 100000 euro ???? banii lor nu sunt buni ????? sau nu vrei sa "te incurci" ????

Exact!
iata un motiv pt care legea nu se poate aplica in formatul actual ..... consultantii, desi putini la numar, nu vor sa "se incurce" cu firme cu cifra de afaceri mai mica de 100.000 euro .... cineva totusi trebuie sa "se incurce" si cu ele .....



#22 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2008 - 09:22 PM

Mihavesa, nu te supara pe mine, dar prefer sa stau 3 zile sa studiez actele unei firme, asa cum spunea Otilia mai devreme, decat sa ma transform in functionar de posta. M-am saturat de firme pe 0 la contabilitate, care trec de doua ori pe an sa semneze bilanturile si in rest nu ii intereseaza, ca mai sunt si alte declaratii de depus. Dar daca nu le depun vin repede si imi spun speriati ca au primit adresa de la adm fin. Poate asa se vor gandi oamenii de doua ori inainte sa-si faca o firma. Si-ar face o strategie pe termen lung, un plan de afaceri. Multi viseaza noaptea ceva si pe urma dau fuga la registrul comertului si isi fac firma. Dupa doua luni, vad ca nu este de joaca si o lasa pe 0. Si nici nu se mai intereseaza de ea. Trebuie sa le aduci tu aminte ca mai sunt si bilanturi de depus si declaratii... Si acum sa o iau de la capat si cu consultanta? Multumesc, nu! Altii daca vor, n-au decat, pe mine nu ma (mai) pasioneaza.




#23 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2008 - 09:30 PM

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 27 2008, 09:22 PM, a spus:

Mihavesa, nu te supara pe mine, dar prefer sa stau 3 zile sa studiez actele unei firme, asa cum spunea Otilia mai devreme, decat sa ma transform in functionar de posta. M-am saturat de firme pe 0 la contabilitate, care trec de doua ori pe an sa semneze bilanturile si in rest nu ii intereseaza, ca mai sunt si alte declaratii de depus. Dar daca nu le depun vin repede si imi spun speriati ca au primit adresa de la adm fin. Poate asa se vor gandi oamenii de doua ori inainte sa-si faca o firma. Si-ar face o strategie pe termen lung, un plan de afaceri. Multi viseaza noaptea ceva si pe urma dau fuga la registrul comertului si isi fac firma. Dupa doua luni, vad ca nu este de joaca si o lasa pe 0. Si nici nu se mai intereseaza de ea. Trebuie sa le aduci tu aminte ca mai sunt si bilanturi de depus si declaratii... Si acum sa o iau de la capat si cu consultanta? Multumesc, nu! Altii daca vor, n-au decat, pe mine nu ma (mai) pasioneaza.
nu ma supar .... si ai mare dreptate, sunt de acord cu tine.... dar sunt si societati serioase, care nu au de ce sa patimeasca pt unii ca cei descrisi de tine ....



#24 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2008 - 09:36 PM

Dar poate alti colegi consultanti, vor dori sa vizeze declaratiile acestor firme, la preturi rezonabile. Nu ma considera pe mine o persoana reprezentativa a acestei bresle nou infiintate. Eu am vorbit doar in numele meu si cum orice om este supus greselii, nici eu nu sunt o exceptie.



#25 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2008 - 11:03 PM

Faptul ca un consultant fiscal a platit XXXX lei ca sa-si obtina acest statut nu mi se pare a fi o justificare buna pentru politica de preturi. (Nu stiu sa existe cazul unui contabil care sa-si justifice costul serviciilor prestate prin enumerarea costului facultatii/masterului/altor examene de specialitate obtinute)
De asemenea nici faptul ca se vrea sa se amortizeze aceasta investitie in primele 2-3 firme certificate, iarasi nu este un plus de pus la CV.

Ca asta este intentia, ok! Dar faptul ca se justifica un cost al unui serviciu in acest mod ma pune pe ganduri.
Parerea mea este ca fiecare sa-si stabileasca o strategie de preturi.
Foarte probabil ca anul acesta costul unei astfel de certificari sa fie relativ mare, insa el se va diminua pe masura ce generatii de consutanti ies de pe "bancile scolii".

Ar trebui subliniate detaliile unei astfel de certificari.
Astfel membrii isi pot face o idee asupra raportului calitate/cantitate/cost.
Prin calitate inteleg modalitatea de lucru, garantia serviciului oferit etc
Cantitatea se va justifica in functie de volumul de lucru precum si de caracteristicile si modalitatile de lucru ale fiecarui consultant in parte.



#26 Kaspik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 January 2008 - 11:32 PM

Andreea are dreptate.
Nu stiam ca trebuie sa-ti recuperezi banii dati la inscriere pe spinarea altora.
Din cate stiu nu te-a obligat nimeni sa urmezi aceasta cale. De aici rezulta o gandire tipic romaneasca.......Sa-i jupuim pe fraieri ca de restul...............

Orice om e supus greselii. mai rau e sa nu persisti in ea.



#27 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 08:43 AM

Vezi postareaKaspik, la Jan 28 2008, 01:32 AM, a spus:

Andreea are dreptate.
Nu stiam ca trebuie sa-ti recuperezi banii dati la inscriere pe spinarea altora.
Din cate stiu nu te-a obligat nimeni sa urmezi aceasta cale. De aici rezulta o gandire tipic romaneasca.......Sa-i jupuim pe fraieri ca de restul...............

Orice om e supus greselii. mai rau e sa nu persisti in ea.

1. Din cate stiu, nici pe patroni nu i-a obligat nimeni sa-si faca firme.
2. Si tot din cate stiu in Romania este o piata libera, concurentiala. Potentialul client, isi poate alege singur prestatorul de servicii.
3. Orice pret se stabileste in functie de costuri + marja de profit. Cat poate fi de mare aceasta marja de profit, o stabileste fiecare, de la caz la caz. La fel si amortizarea costurilor respective.
4. "Nu stiam ca trebuie sa-ti recuperezi banii dati la inscriere pe spinarea altora." - in aceste conditii de ce un producator, de exemplu, include in costul de productie, cheltuiala privind inregistrarea marcii sale la O.S.I.M.? L-a obligat cineva sa-si inregistreze marca? Si aceasta cheltuiala se reflecta in pretul de vanzare si se recupereaza "pe spinarea cumparatorilor". Daca acest lucru este normal (si este), atunci noi consultantii de ce nu ne-am recupera cheltuielile?



#28 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 28 January 2008 - 09:01 AM

Eu nu sunt de acord cu obligativitatea certificarii Declaratiilor 101 de catre consultantii fiscali. Sper sa se abroge acel art din Og 47.
Acum o saptamana am dat consultanta fiscala unei firme si i-am stabilit un tarif de 100 euro fara tva pe ora de consultatie. repet...era chiar consultatie fiscala. Administratorul firmei respective mi-a dat telefon, mi-a spus prin telefon speta (in mare) si i-am stabilit o intalnire. Binenteles ca m-am pregatit inainte, ca sa nu pierd timp frunzarind legislatia. A venit, i-am explicat si i-am dat baza legala. i-am facut un raport si l-a semnat si ..totul a durat 2 ore. cu tot cu contract si factura.

Cat despre declaratiile 101...cred ca este o bagatela a legiuitorilor (care, au luat in proportie de 99.9 % acest examen) ca sa castige niste bani usor. Nu mi se pare ceva obligatoriu. In schimb, altceva ma deranjeaza. Firmele de contabilitate au in codul CAEN si "consultanta fiscala". pentru acest lucru tb sa se autorizeze la CF.
Daca vine cineva in control la una din firmele-client si constata o eroare in modul de calcul al imp/profit sau a altor taxe sau impozite, atunci cade beleaua pe firma de conta, care functioneaza in afara legii ..etc.

Aici cred ca este marea buba si cred ca ne pandesc controlorii.



#29 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2008 - 09:12 AM

Vezi postareaileanab, la Jan 28 2008, 11:01 AM, a spus:

Eu nu sunt de acord cu obligativitatea certificarii Declaratiilor 101 de catre consultantii fiscali. Sper sa se abroge acel art din Og 47.
Acum o saptamana am dat consultanta fiscala unei firme si i-am stabilit un tarif de 100 euro fara tva pe ora de consultatie. repet...era chiar consultatie fiscala. Administratorul firmei respective mi-a dat telefon, mi-a spus prin telefon speta (in mare) si i-am stabilit o intalnire. Binenteles ca m-am pregatit inainte, ca sa nu pierd timp frunzarind legislatia. A venit, i-am explicat si i-am dat baza legala. i-am facut un raport si l-a semnat si ..totul a durat 2 ore. cu tot cu contract si factura.

Cat despre declaratiile 101...cred ca este o bagatela a legiuitorilor (care, au luat in proportie de 99.9 % acest examen) ca sa castige niste bani usor. Nu mi se pare ceva obligatoriu. In schimb, altceva ma deranjeaza. Firmele de contabilitate au in codul CAEN si "consultanta fiscala". pentru acest lucru tb sa se autorizeze la CF.
Daca vine cineva in control la una din firmele-client si constata o eroare in modul de calcul al imp/profit sau a altor taxe sau impozite, atunci cade beleaua pe firma de conta, care functioneaza in afara legii ..etc.

Aici cred ca este marea buba si cred ca ne pandesc controlorii.

Da, ai 100% dreptate in tot ce spui, atat in ceea ce priveste declaratia 101 cat si in ceea ce priveste inregistrarea firmelor de conta la CF si controalele ulterioare pe care le vom primi. Adevarata consultanta fiscala este aceea pe care ai acordat-o tu si nu parafa care va fi pusa pe declaratia 101. Parerea mea este ca aceasta certificare a declaratiei este de fapt un fel de control mascat prin care statul transmite responsabilitatea verificarii de la inspectori (angajati ai statului) la consultanti (persoane independente de sistem). Deosebirea este ca, in cazul unei greseli, consultantul va fi taxat cu amenzi care vor intra tot in buzunarul larg al statului, pe cand un inspector nu patea nimic (poate doar o mica penalizare).



#30 SUZY_DANI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:15 AM

Eu sunt de parere ca daca sunt obligata sa am viza de certificare a consultantului fiscal,atunci sa nu mai prind picior de inspector fiscal in control la firma mea!Cu toate ca prefer controlul de la Finante,ca e gratis,decat sa platesc bani aiurea unui om care nu stiu cata experienta are ca sa-mi certifice mie situatiile.
Cred ca cei de la CECCAR nu stiu ce sa mai inventeze ca sa atraga bani in asociatia lor,fratilor,puneti mana pe carte ,faceti o facultate serioasa si nu mai aveti nevoie de experti,consultanti,etc,doar in cazuri ca aveti companii foarte mari,sau in caz de aveti spete pe rol si va trebuie expertize,ori cine stie ce.Consultanta fiscala pot obtine gratis si de la ANAF,eu pana acum cand am avut nevoie,m-am dus si am intrebat,sau am scris si am primit raspuns si nu am mai avut nevoie sa apelez la consultant care sa ma taxeze cu cat vrea muschiul lui!
Eu sunt convinsa ca acest articol nu se va aplica,pana ce nu vor emite si norme de aplicare a lui si veti vedea ca si tarifele vor fi reglementate,asa ca nu va bucurati inainte de vreme!



#31 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 01:08 PM

Am impresia ca voi discutati aici ca sa va aflati in treaba :lostit (13): .
Chiar nu va ganditi ca sunt sute de mii de firme doar in Bucuresti. Iar consultanti fiscali cati or fi? Sute? Ar reveni, in medie, cam 1.000 firme de consultant. In cate zile poate aviza cineva declaratiile a 1.000 de firme?:thumbup: .
Asta dovedeste tampenia celor care au hotarat ca e obligatorie viza. Ceva matematica elementara nu strica nimanui.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#32 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 29 January 2008 - 02:18 PM

Vezi postareafboji, la Jan 29 2008, 01:08 PM, a spus:

Am impresia ca voi discutati aici ca sa va aflati in treaba :lostit (13): .
Chiar nu va ganditi ca sunt sute de mii de firme doar in Bucuresti. Iar consultanti fiscali cati or fi? Sute? Ar reveni, in medie, cam 1.000 firme de consultant. In cate zile poate aviza cineva declaratiile a 1.000 de firme?:thumbup: .
Asta dovedeste tampenia celor care au hotarat ca e obligatorie viza. Ceva matematica elementara nu strica nimanui.


Cata dreptate ai........
Numai ca, pana una alta noua nu ne primesc decl. 101 pt. ca nu stiu inca ce sa faca ..............



#33 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 29 January 2008 - 02:31 PM

Subscriu si eu la ce a spus fboji! Deja am fost sunata de "prieteni" si "cunostinte" sa le vizez declaratiile. Numai unul dintre ei are 60 de firme-clienti. Daca stau macar o zi pe fiecare clasa 6 si 7 de la fiecare "client" deja trec 2 luni.Sa nu mai amintesc ca ar trebui sa mi se aduca toate actele contabile iar eu, prin sondaj, sa aleg chelt sau venituri si sa verific actele. macar daca sunt conforme. Este un calcul matematic foarte simplu. Nu este posibil fizic.
Ar trebui sa se faca ceva, sa se abroge celebrul articol sau sa se impuna o limita (CA > 10.000 eur). Sau sa se dea o procedura, ceva! Chiar nu ne baga nimeni in seama? Stiu ca alti consultanti fiscali jubileaza si vad o oportunitate acum, dar chiar este dificil. Fizic este imposibil.
Acum am vorbit cu cineva care a pus un tarif de 2000 eur pt a viza o declaratie 101, culmea!, la un sector care nici nu impune depunerea declaratiei vizate. Clientilor li se pune articolul in fata...celebrul articol din OG 47. daca este vreunul mai istet cauta in MO si nu vede abrogari sau modificari si uite cum se fac banii!
Culmea este ca, in asemenea cazuri, consultantii au dreptate sa ia banii. Este un oligopol ! Legal



#34 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 29 January 2008 - 05:12 PM

Cum am mai afirmat, pe alte topicuri, aceasta semnatura pe o declaratie este o rusine pentru meseria de consultant fiscal. Nu poate o lege fiscala sa impuna o semnatura apartinand unui organism profesional. Este aberant...
Legea fiscala are la baza un temei fiscal, indeobste cotele de contributii si taxe bugetare, modul de declarare, recuperare, etc (conduita fiscala). Organismul profesional poate sa obtina legi in favoarea protejarii membrilor sai. Dar atat... De aici si pana la oportunismul balcanic care caracterizeaza insa multe institutii chiar si profesionale din Romania este doar un pas. Dovedit de acest articol mititel strecurat intr-o lege fiscalaaaa.

Pai daca este asa haideti si Uniunea Scriitorilor sa puna intr-o lege conditionarea de a cumpara carti doar cu viza unui scriitor. Sau Uniunea medicilor sa impuna o semnatura pe o fisa medicala. Este aberant.
Legile unui stat sunt legile unui stat. Legea in favoarea unui organism este cu totul altceva.



#35 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 30 January 2008 - 03:36 PM

Vezi postareaiulials, la Jan 25 2008, 04:11 PM, a spus:

Buna! La Galati nu mi-au primit decl 101 nevizata. In alte judete se primesc? Mai bine mai astept putin poate primeste si la noi nevizata. Pretul de 500 e cam mare pt o soc mica

In Alba Iulia , Caras-Severin si Oradea se primesc fara viza



#36 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 30 January 2008 - 03:50 PM

DAR TOTUSI CE VOM FACE DACA NU SE SCOATE VIZA PANA IN 15 FEBRUARIE. TOATA LUMEA SE AGITA SI CEI IN MASURA SA IA ACEASTA DECIZIE NICI NU NE BAGA IN SEAMA . SIGUR SUNT INTERESE MARI IN LEGATURA CU CONSULTANTUL FISCAL.



#37 CarmenPMC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 January 2008 - 06:22 PM

Vezi postareachristine2008, la Jan 30 2008, 04:36 PM, a spus:

Vezi postareaiulials, la Jan 25 2008, 04:11 PM, a spus:

Buna! La Galati nu mi-au primit decl 101 nevizata. In alte judete se primesc? Mai bine mai astept putin poate primeste si la noi nevizata. Pretul de 500 e cam mare pt o soc mica

In Alba Iulia , Caras-Severin si Oradea se primesc fara viza


totusi... 101 pt 2007 este in curs de modificare ... nu stiu ce declaratie ati depus voi



#38 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 06:33 PM

Eu am depus in formatul vechi, ca era oricum pe 0 (zero) si la cat de tampiti sunt astia, m-am gandit sa profit de faptul ca mi-o primesc inca fara viza. :lostit (13): E adevarat ca nu s-a abrogat nimic, deci cei de la sect 2 au dreptate sa nu primeasca...
preda



#39 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 January 2008 - 04:47 AM

numai sectorul 2 sau mai sunt si alte sectoare?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#40 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 09:54 AM

acum am venit de la sectorul 1 si nu o primesc fara viza !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL