Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratii CAS

69 replies to this topic

#21 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 September 2008 - 09:13 AM

http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...D9A7A3B6AD4758A



#22 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2008 - 06:43 PM

nici eu nu-i trec in declaratie pt ca in programul BASS nu accepta 0 zile lucrate/0 lei. totusi, la ghiseu, un referent mi-a spus ca declar cu 0, ca alte firme asa depun...probabil ca cei care depun intocmesc declaratiile in alte softuri care permit asa ceva (oricum banuiesc ca persoana pe care am intrebat-o nu a facut vreodata o declaratie in program ca sa poata da detalii tehnice :thumbup: ). Si totusi, ne intrebam, cum e corect?! este posibil sa primim vreo amenda ca la un moment dat nu avem declaratia de cas depusa, asa cu 0?! si, ca raspuns de consolare :tongue: : atat timp cat chiar programul lor nu permite inregistrari cu 0, nu vad de ce ar fi probleme.

Madalina



#23 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 23 September 2008 - 10:57 AM

Si eu am intrebat la CJPAS Galati si mi-au spus sa nu-l trec cand e in CFS.La ei este in regula si daca nu apare angajatul in declaratie si daca apare cu 0 lei si 0 zile lucrate.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#24 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 06 November 2008 - 09:27 AM

Nu ar trebui sa apara o noua versiune de program Declaratii la CAS daca s-a modificat salariul minim pe economie incepand cu 01.10.08?



#25 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 06 November 2008 - 10:42 AM

de ce? ar trebui?



#26 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 07 November 2008 - 09:30 AM

pai se schimba salariul minim in formula de calcul la CAS pt.concediile medicale...



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 November 2008 - 12:22 PM

Vezi postareamihaela2005, la Nov 6 2008, 11:27 AM, a spus:

Nu ar trebui sa apara o noua versiune de program Declaratii la CAS daca s-a modificat salariul minim pe economie incepand cu 01.10.08?
Buna ! A aparut o noua versiune de program, doar daca nu ai foi de boala se mai preiau declaratiile in vechea versiune. In plus au aparut modificari in Legea 200/2008, eu nu am apucat sa studiez inca.

Dana




#28 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2008 - 07:23 AM

Nu a aparut nici un program nou de declaratii ca urmare a modificarii salariului minim pe economie, este tot programul schimbat incepand cu luna august 2008.Mai mult decat atat iata ce scrie pe cnpas.org:"IMPORTANT !!! Versiunea de program SetupAnx_8.03 care este in vigoare din august 2008 se foloseste tot anul 2008. Versiunea contine si actualizarea salariului minim de la 1.10.2008 – 540 lei si cotele de CAS modificate conform legii bugetului de la 1.12.2008".



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 November 2008 - 07:09 PM

Da, asa este, m-am uitat acum pe memory-stick si mi-au copiat cei de la CAS versiunea 8.03, eu cum nu am avut foi de boala am depus cu vechea versiune pt. aug., sept.si oct., uitasem de noul program care a aparut pe la mijlocul lui sept. , nu am mai studiat pe site-ul cnpas.org. Scuze, trebuia sa ma uit inainte la versiunea programului ; deci asa este, nu s-a schimbat prg. de declaratii la CAS.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 08:51 PM
citare mesaj anterior

Dana




#30 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 November 2008 - 02:50 PM

salut
scrie pe undeva ca cei de la casa de pensii pot refuza primirea unei declaratii pe mail pe motiv ca nu au fost depuse listele la ei desi acestea au fost depuse iar ei nu le gasesc??
caz concret : nu le primeste pe luna octombrie pt ca nu gasesc ei cele din luna iulie.
:thumbup:



#31 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 29 January 2009 - 03:30 PM

A aparut declaratie noua pentru pensii - IANUARIE 2009.



#32 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 12:40 PM

Eu nu reusesc de mai multe zile sa intru pe site-ul de la pensii, pentru a descarca declaratia lunii ianuarie.
Voi ati reusit?
Sau trebuie sa merg in Vitan (sunt din Bucuresti) cu teancul de dischete ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#33 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 01:45 PM

si eu vreau sa o descarc de cateva zile si nu reusesc ! :frusty:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#34 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 February 2009 - 02:14 PM

Cauta si la Case judetene de pensii, de exemplu la
http://www.pensiiprahova.ro/
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#35 cristeadidi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 February 2009 - 02:50 PM

Incearca la Casa de pensii a Municipiului Bucuresti.
http://www.cpmb.rdsnet.ro/



#36 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 04:23 PM

Va multumesc mult pentru link-uri. Incepusem sa ma stressez de tot :frusty:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#37 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 09 February 2009 - 11:17 PM

Vezi postareafboji, la Feb 9 2009, 04:23 PM, a spus:

Va multumesc mult pentru link-uri. Incepusem sa ma stressez de tot :frusty:
Am si eu o problema cua cest nou program de CAS : nu imi trece CAS calculat la concediile medicale.
steluta



#38 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2009 - 09:33 AM

Sincer eu cred ca ar fi bine sa le lasi asa dar sa continui corect cu ele. Eu am avut situatia asta la somaj si am lasat-o asa pt ca sincer nu prea vad la ce le trebuie nr de ore atata timp cat si pensia si somajul se determina in fct de venit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 February 2009 - 06:56 PM
citare mesaj anterior




#39 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 22 February 2009 - 08:50 PM

Vezi postareacristianamatache, la Feb 22 2009, 09:33 AM, a spus:

Sincer eu cred ca ar fi bine sa le lasi asa dar sa continui corect cu ele. Eu am avut situatia asta la somaj si am lasat-o asa pt ca sincer nu prea vad la ce le trebuie nr de ore atata timp cat si pensia si somajul se determina in fct de venit.
Este corect la Somaj zilele de concediu de odihna sa le completam la ore lucrate??
Am facut rectificativa pentru luna cand au fost in concediu, dar nu mi se pare corect....
Am inteles ca numarul de ore (daca nu e o debila aia care s-a interesat, ca mi s-a mai intamplat din partea ei)
ca orele le calculeaza ca si vechime si influenteaza si la pensie si la somaj( la somaj trebuie sa ai cel putin un an lucrat ca sa obtii indemnizatie de somaj)

Aceasta postare a fost editata de doiny: 22 February 2009 - 08:53 PM




#40 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2009 - 06:11 AM

si daca au contribuit lunat la pensiis i somaj nu li se da pensia sau somajul? eu cred ca unul care lucreaza cu art time 2 ore pe 10 mil sa zicem, o sa aiba si p ensia si somajul mai mare decat unul care se duce 8 ore /zi la serv si are sal 8 mil.

Oricum nu mi se pare normal sa nu il treci ca fiind ore lucrate cele din concediu in cazul in care se tine cont la pensie ca doar nu e intrerupere sau suspendare contract munca.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL