Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratii CAS

69 replies to this topic

#41 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 February 2009 - 09:06 AM

Vezi postareamihaela_togoe, la Jun 9 2008, 07:09 PM, a spus:

Buna!

ce faci in cazul in care s-au depus declaratii pv.Cas-ul din 2003 pana in prezent gresite, cu nr. de ore gresit de la 4 ore la 8.Depui declaratii rectificative pt. totoate lunile din totii anii???? Sau...
Multumesc
buna
neaparat trebuie sa faci rectificative. il afecteaza pe respectivul la pensie



#42 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2009 - 10:02 AM

Pt.Mihaela_togoe
Nr.de ore lucrate efectiv se foloseste pt.stabilirea stagiului de cotizare, aceasta perioada aferenta stagiului de cotizare afecteaza angajatul in relatiile sale cu sist.asigurarilor pt.pensii si alte drepturi de asigurari sociale, somaj, sanatate etc. in diferite situatii in care se poate afla angajatul la un moment dat.
Mergi la Casa Teritoriala de Pensii, scoate stagiul de cotizare pt.respectivul angajat, explica ce s-a intamplat si cere indrumari in vederea efectuarii corectiilor pt.ca sunt multi ani, programe schimbate etc.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 February 2009 - 10:03 AM

Dana




#43 yna4all

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 March 2009 - 06:11 PM

Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine... in clarificarea unei probleme? dintr-o eroare la una din angajatele firmei noastre s-a gresit pontajul... in loc de concediu de odihna... a fost pontata in concediu fara salar. Declaratiile au fost depuse, iar acum trebuie depusa declaratie rectivicativa pt CAS. cum se procedeaza in acest caz, deoarece, eu personal am fost la un ghiseu de la CAS, si nu au avut chef sa-mi explice ce proceduri trebuie sa urmez. Daca ma poate ajuta cineva, sau daca cineva a mai avut o asemenea problema, rog sa ma ajute. Din cate am mai citit, am inteles ca trebuie depusa si o nota justificativa, in cazul erorilor. Astept un raspuns.Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 March 2009 - 09:33 PM




#44 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2009 - 09:04 AM

Exista o Nota justificativa (cnf.dispozitiilor OUG 91/2007 si Ordinului Min.Mnucii 1019/2007) la Casele de pensii care trebuie completata si la care trebuie anexat doc.justificativ, in cazul tau statul de plata corectat, stampilat de ITM. Cu aceste doc. poti depune decl.rectificativa la CAS aferenta lunii in cauza.

Dana




#45 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2009 - 09:13 AM

Vezi postareaDana42, la Mar 3 2009, 09:04 AM, a spus:

Exista o Nota justificativa (cnf.dispozitiilor OUG 91/2007 si Ordinului Min.Mnucii 1019/2007) la Casele de pensii care trebuie completata si la care trebuie anexat doc.justificativ, in cazul tau statul de plata corectat, stampilat de ITM. Cu aceste doc. poti depune decl.rectificativa la CAS aferenta lunii in cauza.

Aveti acel model de nota justificativa?



#46 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2009 - 09:24 AM

Da, eu am cumparat formularul de la Casa jud.de pensii anul trecut dar este intocmit cu denumirea Casei judetene respective, de aceea va sfatuiesc sa il procurati de la Casa terit. unde depuneti declaratiile.

Dana




#47 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 05 March 2009 - 04:15 PM

Vezi postareagradinita175, la Jan 29 2009, 03:30 PM, a spus:

A aparut declaratie noua pentru pensii - IANUARIE 2009.


A aparut declaratia noua la pensii - pentru FEBRUARIE 2009



#48 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 05 March 2009 - 10:43 PM

Cand se actualizeaza programele de declaratii, din motive de modificare a legislatiei, cel mai repede apare pe site-ul Casei Judetene de Pensii Galati, deoarece programul este realizat de personalul din acea institutie. :frusty:



#49 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2009 - 12:06 PM

La preluarea lunii februarie softul 9.02 nu actualizeaza cuantumul la cas 10,5 % decat daca se trece cu modificare si salvare (atunci cand veniturile sunt aceleasi) pentru fiecare salariat.



#50 laurel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 06 March 2009 - 12:23 PM

Vezi postareaIaro, la Mar 5 2009, 10:43 PM, a spus:

Cand se actualizeaza programele de declaratii, din motive de modificare a legislatiei, cel mai repede apare pe site-ul Casei Judetene de Pensii Galati, deoarece programul este realizat de personalul din acea institutie. :frusty:

Buna ziua tuturor

Am mare nevoie de ajutor!!!!!!!! In noul program de declaratii CAS pentru luna febr, cel cu cotele 10.5% angajat si 20.8% angajator pt. conditii normale si anume varianta cu nr. V9_02 stie cineva sa-mi spuna care este formula de calcul a fondului de risc? Precizez ca am in febr concedii medicale. Stiu ca pana acum era formula de la CAS; adica fd risc = procent in functie de CAEN x fond salarii pentru ore efectiv lucrate + sal min econ x procent in functie de CAEN x numar zile boala platita de unitate si din FNUASS / nr zile lucratoare din luna.

Intreb pt. ca dupa ce am introdus salariile realizate de salariati in programul nou CAS unitate si salariati sunt calculate conform formulei de mai sus iar fd de risc nu-mi se calculeaza in program cf aceleiasi formule. :sad:

Multumesc!



#51 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 12 March 2009 - 12:50 PM

Voua va merge programul de verificare al anexelor 11 si 12? Cotele sunt la fel adica 18,5 si 9.5 si la programul nou 25.1. Stie cineva ce trebuie facut?Mersi!



#52 Sinzianna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2009 - 04:23 PM

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu programele de la CAS din 2004 (sept-dec) , 2005 (apr, mai, sept), 2007 (ian-iunie) si 2008 martie. Am scris lunile, deoarece nu stiu ce variante erau.
La mine, e alta problema , cica nu se "vad" declaratiile ca una din variantele programului nu le-a preluat bine. (Dumnezeu cu mila ca au fost la variante... cum i se comandau lui domnul Danaila de la Galati!)
Ce am apucat sa caut la 2007 in arhiva, declaratiile exista, dar trebuie sa refac disketa, si program pauza !!!
Pe undeva le am eu, dar poate le are careva mai la indemana, va rog;)
Multumesc anticipat!

P.S. daca nu le puteti posta aici macar pe mail : scumpa64@gmail.com
Multumiri !!!
"Daca teoria mea nu corespunde faptelor, cu atat mai rau pentru fapte."



#53 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2009 - 08:45 AM

Structura.

Fisiere atasate


Dragos



#54 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 July 2009 - 04:20 PM

Am un salariat care pana la 15.06.2009 a lucrat cu contract de munca la functia de baza,8h/zi,toate zilele in concediu medical.Din 16.09.2009 i se schimba contractul de munca la 2h/zi,salariul de 4 ori mai mic.Cum inregistrez in declaratia de CAS aceasta situatie,ca nu ma lasa sa trec un salariat de 2 ori.Lucrez cu programul Saga,dar nici in cel de la CAS nu am reusit.



#55 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2009 - 11:15 PM

Pentru declaratia cas l-as trece astfel in luna iunie ( ca banuiesc ca schimbarea sa facut cu 16-06 si nu cu 16-09 :lostit (13): )
I-as calcula manual salariu si numarul de zile raportat la 8h/zi si asa l-as inregistra in declaratii , urmand ca din iulie sa il trc la 2h/zi.



#56 bogdip

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 July 2009 - 05:45 PM

Buna ziua,

Nu sunt sigur ca aici e locul potrivit pentru a descrie problema mea, va rog aveti ingaduinta. Este vorba despre CAS si modul de calcul al sumei pe care trebuie s-o platesc.

Nu am mai platit CAS-ul din August 2006 si am fost astazi cu adeverintele de venit pe ultimii 5 ani + cea pe anul 2009.

Din August 2006, singura sursa de venit este transferul titlurilor de valoare.
Problema apare in anul 2008:

In Decizia de impunere eliberata de Finante apare asa:

Pe prima foaie (Obiectul principal de activitate: VANZARE ACTIUNI LA BURSA SUB 365 ZILE):

"Castig net/pierdere din tansferul titlurilor de valoare detinute mai putin de 365 de zile, inclusiv" -57917
"Pierdere/Pierdere neta anuala" 57917

Pe a 2-a foaie (Obiectul principal de activitate: VANZARE ACTIUNI LA BURSA PESTE 365 ZILE):

"Castig net/pierdere din tansferul titlurilor de valoare detinute mai mult de 365 de zile, inclusiv" 23859
"Venit net anual/Castig net anual" 23859

Deci, pe scurt, pe anul 2008, din "Transferul titlurilor de valoare" am o pierdere de aprox 34 mii lei. Cu toate astea, doamnele de la CAS sustin sus si tare ca trebuie sa platesc contributia de 6.5% din venitul net de 23859. Ca doar asta conteaza.

Este o situatie aberanta ca, daca din transferul titlurilor de valoare am iesit pe minus, sa platesc 6.5% pentru partea de profit.

Venitul/Pierderea din transferul titlurilor de valoare e impartita in 2 categorii (detinute sub 365 zile si peste 365 zile din cauza ca impozitul e diferentiat, e 16% in primul caz si 1% in cel de-al doilea caz). Dar fac parte amandoua din aceeasi categorie de venit: Transferul titlurilor de valoare.

Va rog, lamuriti-ma, eu sustin ca venitul meu din Transferul titlurilor de valoare e negativ (pierdere), actele (atat adeverinta de venit pe 2008 cat si Decizia de impunere) dovedesc asta iar cei de la CAS sustin ca trebuie sa platesc 6.5% din venitul obtinut doar din transferul titlurilor de valoare detinute peste 365 zile (adica doar pe partea de profit).

E legal ce sustin ei sau ce sustin eu?!? Va rog si niste trimiteri/link-uri la textul legii eventual sau la normele de aplicare, de unde sa reiasa cum se calculeaza contributia CAS in cazul veniturilor din transferul titlurilor de valoare.


Multumesc mult,
Bogdan.

PS. Deasemenea mi-au calculat majorari de intarziere 2800 lei. Cum se calculeaza aceste majorari va rog?

Decizia de impunere pe anul 2008 mi-au eliberat-o cei de la finante, tocmai pentru ca initial cei de la CAS mi-au cerut o dovada cum ca pe 2008 am si pierdere pe "Transferul titlurilor de valoare" (pe adeverinta de venit apere doar profitul nu si pierderea). Dar cand m-am intors cu aceasta dovada, am dat peste alta casierita care, impreuna cu 'shefa' abordeaza altfel problema.

Mod de calculare cotizatie CAS pentru Transferul titlurilor de valoare



#57 piff

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 July 2009 - 11:16 AM

Am actualizat ultima versiune la Declaratile de sanatate (FNUASS - vers 1.4.0.5).iar cand vreau sa salvez pe disketa imi apare eroare (Invalid value for field 'RN'). Ma puteti ajuta? :lostit (13): :smile:



#58 pitica13

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 July 2009 - 10:26 AM

Buna ziua.

As avea si eu o intrebare: am depus declaratia CAS dar am pierdut-o. As putea sa primesc o confirmare de depunere sau un duplicat - pentru a avea in cazul in care vine un control?

Va multumesc!



#59 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 July 2009 - 10:52 AM

Vezi postareapiff, la Jul 23 2009, 12:16 PM, a spus:

Am actualizat ultima versiune la Declaratile de sanatate (FNUASS - vers 1.4.0.5).iar cand vreau sa salvez pe disketa imi apare eroare (Invalid value for field 'RN'). Ma puteti ajuta?
Contine partea din mijloc (nnnnn) al numarului de inregistrare la Reg.Com (Jxx/nnnnn/aaaa), parte care trebuie sa fie numerica.
Numarul de inregistrare din registrul comerțului RN, numeric, maxim 5 cifre
- Conține caracterele 4-8 din numarul de inmatriculare in registrul comertului al angajatorului (nr. in RC).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#60 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 31 July 2009 - 02:04 PM

In mod normal da se poate sa-ti dea o confirmare , adica sa-ti spuna numarul cu care sub care s-a inregistrat la ei in momentul preluarii (depunerii), depinde peste cine dai .
Listeaza-ti inca o data un exemplar si mergi intr-o perioada mai putin aglomerata pt ei (cei de la cas) adica sa nu mergi in 25 , si spui ce s-a intamplat , ii rogi frumos si cred ca se poate .
La ei apare ca s-a depus sau nu , dar trebuie sa mergi cu un exemplar listat si nu stiu ce sa zic dar posibil si discheta, asta ii ajuta sa gaseasca mai usor delcaratia depusa , sau poate se uita doar dupa cod fiscal , nu stiu . pt orice eventualitate mergi cu un exemplar si listat si discheta si ii rogi , dar intr-o per mai putin aglomerata (pe la inceput de luna) .
succes






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL