Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Instirutiile publice fara fond garantare? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Instirutiile publice fara fond garantare?

6 replies to this topic

#1 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 29 January 2008 - 07:38 PM

Azi mi-a spus o colega ca institutiile publice nu mai plates fond de garanatre salarii.Baza legala nu a putut sa mi-o dea.Eu nu am gasit in legea bugetului asigurariilor sociale si nici in legea bugetului.
Stie cineva temeiul legal?

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 29 January 2008 - 07:39 PM




#2 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 January 2008 - 07:39 PM

Vezi postareaBIBI, la Jan 29 2008, 07:38 PM, a spus:

Azi mi-a spus o colega ca institutiile publice nu mai plates fond de garanatre salarii.Baza legala nu a putut sa mi-o dea.Eu nu am gasit in legea bugetului asigurariilor sociale si nici in legea bugetului.
Stie cineva temeiul legal?

Citeste Legea bugetului pe 2008 cu atentie si ai sa vezi ca asa e.




#3 ram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 January 2008 - 03:55 PM

Vezi postareatrikule, la Jan 30 2008, 12:39 AM, a spus:

Vezi postareaBIBI, la Jan 29 2008, 07:38 PM, a spus:

Azi mi-a spus o colega ca institutiile publice nu mai plates fond de garanatre salarii.Baza legala nu a putut sa mi-o dea.Eu nu am gasit in legea bugetului asigurariilor sociale si nici in legea bugetului.
Stie cineva temeiul legal?

Citeste Legea bugetului pe 2008 cu atentie si ai sa vezi ca asa e.
imi pare rau sa te contrazic. institutiile publice nu plateau nici in 2007 fond de garantare pentru functionarii publici(vezi norme de aplicare 200/2006). acest fond se constituie si se plateste doar in cazul personalului contractual. si dupa cate stiu eu se constituie inca. am citit cu atentie legea bugetului 2008 si nu am gasit nimic referitor la acest fond. poate e vb de legea bug de asig.soc. der stat, iar acolo este prevazut aceasta contributie. deci, se constituie inca, dar pentru personalul contractual.......



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 January 2008 - 07:45 PM

Azi m-am lamurit dar reglemetarea nu apare in legea bugetului ci in OGU 91 /26.09.2007 pubicata in MO 671/01.10.2007, ce te trimite la legea 200/2006 si legea 500 a finatelor publice.Trebuie interpretata de un jurist.Lucrez in invatamant si azi am tot facut sapaturi mai ales ca am avut de facut devizele pentru niste contacte de cercetare.

"Art. IV. – Legea nr. 200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondului de garantare pentru plata creantelor salariale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 453 din 25 mai 2006, cu modificarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. La articolul 4, litera a) va avea urmatorul cuprins:
„a) angajator – persoana fizica sau persoana juridica, cu exceptia institutiilor publice definite conform Legii nr. 500/2002 privind finantele publice cu modificarile ulterioare, ce poate sa angajeze forta de munca pe baza de contract individual de munca, in conditiile prevazute de Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.”

2. La articolul 7, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
„Art. 7. – (1) Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la Fondul de garantare in cota de 0,25%, aplicata asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj realizate de salariatii incadrati cu contract individual de munca, potrivit legii.”

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 30 January 2008 - 07:57 PM




#5 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 30 January 2008 - 09:15 PM

Vezi postareaBIBI, la Jan 30 2008, 09:45 PM, a spus:

Azi m-am lamurit dar reglemetarea nu apare in legea bugetului ci in OGU 91 /26.09.2007 pubicata in MO 671/01.10.2007, ce te trimite la legea 200/2006 si legea 500 a finatelor publice.Trebuie interpretata de un jurist.Lucrez in invatamant si azi am tot facut sapaturi mai ales ca am avut de facut devizele pentru niste contacte de cercetare.

"Art. IV. – Legea nr. 200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondului de garantare pentru plata creantelor salariale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 453 din 25 mai 2006, cu modificarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. La articolul 4, litera a) va avea urmatorul cuprins:
„a) angajator – persoana fizica sau persoana juridica, cu exceptia institutiilor publice definite conform Legii nr. 500/2002 privind finantele publice cu modificarile ulterioare, ce poate sa angajeze forta de munca pe baza de contract individual de munca, in conditiile prevazute de Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.”

2. La articolul 7, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
„Art. 7. – (1) Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la Fondul de garantare in cota de 0,25%, aplicata asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj realizate de salariatii incadrati cu contract individual de munca, potrivit legii.”




#6 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 30 January 2008 - 09:24 PM

Vezi postareaBIBI, la Jan 29 2008, 09:38 PM, a spus:

Azi mi-a spus o colega ca institutiile publice nu mai plates fond de garanatre salarii.Baza legala nu a putut sa mi-o dea.Eu nu am gasit in legea bugetului asigurariilor sociale si nici in legea bugetului.
Stie cineva temeiul legal?




ai gasit bine temeiul legal, nu mai platesc fond de garantare instit publice incepand cu ian. 2008. am mai discutat despre asta pe forum pe la mijlocul lunii, cand se plateau premiile anuale, dar atunci nici macar cei care gestionau fondul, respectiv cei de la somaj, habar n-aveau despre asta, desi modificarea era prevazuta intr-un act normativ din sept 2007.



#7 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 January 2008 - 09:37 PM

Da, asa e, nu se regaseste in Legea bugetului pe 2008, am citit in decembrie si ianuarie atatea legi + instructiuni de la centru incat m-am incurcat in ele. Ideea de baza este ca nu se mai plateste fond de garantare pentru personal contractual. Se modifica si cotele de CAS, CASS, Somaj, de la diferite date. Incepand cu 1 ianuarie CASS angajator devine 5,5 %, Somajul angajator 1%, CAS ramane neschimbat. De la 1 iulie vin alte modificari, nu le retin acum, le am notate pe la birou, de la 1 decembrie altele. Sper ca nu mai gresesc. :cool: :biggrin: :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de trikule: 30 January 2008 - 09:43 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL