Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Referitor la NIR... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Referitor la NIR...


4 replies to this topic

#1 Danyella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 January 2008 - 01:45 PM

Bine v-am regasit....Am si eu o intrebare legata de NIR : se inregistreaza in acesta doar bunurile cumparate, care apoi vor fi revandute ( ptr. a se calcula adaosul, respectiv TVA-ul )? Sau si alte produse, dar care sunt folosite doar in interesul firmei ?
Ca sa fiu mai explicita vin cu un exemplu : ptr. un cabinet medical de fizioterapie, anumite articole achizitionate ( cearsafuri, geluri, etc. ) se inregistreaza in NIR ?
Sau in alt document contabil ( nefiind obiecte de inventar ) ? Dar aparatura medicala - doar in registrul de inventar ?
Va multumesc anticipat. O zi perfecta in continuare.



#2 Danyella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:18 PM

Va rog.....un mic ajutor :lostit (13):
Astept raspuns, un sfat, o parere....legate de problema mea cu NIR-urile. :thumbup:
Mersi :biggrin:




#3 Cristina V.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 February 2008 - 12:30 PM

BUNA , FACI NIR-URI SI LA PRODUSELE PE CARE LE FOLOSESTE FIRMA IN NEVOILE SALE DAR BINEINTELES FARA ADAOS, APOI DACA LE DAI IN CONSUM FACI BON DE CONSUM.ATAT.PENTRU OBIECTELE DE INVENTAR EU FOLOSESC UN CENTRALIZATOR IN CARE IMI INREGISTREZ ANUAL UZURA.



#4 Danyella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 February 2008 - 02:21 PM

Multumesc mult de tot pentru raspuns. :tongue:



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 February 2008 - 03:48 PM

[quote name='Cristina V.' date='Feb 2 2008, 10:30 AM' post='161117']
BUNA , FACI NIR-URI SI LA PRODUSELE PE CARE LE FOLOSESTE FIRMA IN NEVOILE SALE DAR BINEINTELES FARA ADAOS, APOI DACA LE DAI IN CONSUM FACI BON DE CONSUM.ATAT.PENTRU OBIECTELE DE INVENTAR EU FOLOSESC UN CENTRALIZATOR IN CARE IMI INREGISTREZ ANUAL UZURA.

- obiectele de inventar le dai in folosinta in luna in care le ai achizitionat daca le folosesti ,daca nu le tii pe ct 303 pana incepi sa le folosestisi apoi faci 603=303
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL