Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Patron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Patron


4 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 February 2008 - 08:29 AM

Buna ziua!

Anul trecut la 1 Martie 2007 m-am angajat la o firma. Pe 28 februarie am venit din proprie initiativa si am facut fisele fiscale (nu erau decat 2 angajati) si le-am si depus, ca sa nu plateasca amenda. (am fost angajata pe 27 feb, dar cu incepere de la 1 martie). Dupa vreo 2-3 saptamani in care ne-am alergat ca soarecele cu pisisca cu fostul contabil (firma de conta) am primit actele (firma infiintata in nov 2004) si m-am pus pe treaba: contabilitatea la 2 firme din octombrie 2006 pana la zi. Depus bilanturi (inclusiv din urma), declaratii, etc. Am intrat pe un fagas normal, la un moment dat. Am facut caiete pentru: OP-uri, intrari-iesiri documente, pentru contracte. dosare de personal, dosare cu cererile de concedii, actele puse in ordine, etc. Am transferat dosarul fiscal al uneia din firme dintr-un sector in altul in 2007, desi schimbarea de sediu a avut loc in nov 2005, am depus (cu spaga) decl 100, 300, 101, 010 pe TOT ANUL 2006, in loc sa-l lasa sa plateasca amenzi. Ieri am primit de la adm financiara fisele pe platitor pentru fiecare firma cu penalitatile aferente, sume mari. Acum eu sunt de vina ptr penalitati pentru ca nu am luat masuri sa le previn (din 2004 pana in 2007 nu s-a platit aproape nimic la stat) si nu mai are incredere in mine si o sa aduca o firma sa faca auditul contabilitatii, etc. In afara de faptul ca i-am spus ca-mi dau demisia, si ca-l injur non-stop....... m-am gandit ca singura solutie, pana la auditare este sa fac punctajele cu administratia financiara. Daca mai sunt si alte solutii (in afara de plata neconditionata a sumelor din fise), va rog sa-mi spuneti si mie. Nu am deloc o stare spirituala buna si este posibil ca in acest moment sa nu realizez, sa nu "vad" solutii pe care altfel le-as propune intr-o clipita. Mii de multumiri.

Aceasta postare a fost editata de andreea: 01 February 2008 - 08:29 AM




#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 February 2008 - 08:54 AM

Vezi postareaandreea, la Feb 1 2008, 06:29 AM, a spus:

Buna ziua!

Anul trecut la 1 Martie 2007 m-am angajat la o firma. Pe 28 februarie am venit din proprie initiativa si am facut fisele fiscale (nu erau decat 2 angajati) si le-am si depus, ca sa nu plateasca amenda. (am fost angajata pe 27 feb, dar cu incepere de la 1 martie). Dupa vreo 2-3 saptamani in care ne-am alergat ca soarecele cu pisisca cu fostul contabil (firma de conta) am primit actele (firma infiintata in nov 2004) si m-am pus pe treaba: contabilitatea la 2 firme din octombrie 2006 pana la zi. Depus bilanturi (inclusiv din urma), declaratii, etc. Am intrat pe un fagas normal, la un moment dat. Am facut caiete pentru: OP-uri, intrari-iesiri documente, pentru contracte. dosare de personal, dosare cu cererile de concedii, actele puse in ordine, etc. Am transferat dosarul fiscal al uneia din firme dintr-un sector in altul in 2007, desi schimbarea de sediu a avut loc in nov 2005, am depus (cu spaga) decl 100, 300, 101, 010 pe TOT ANUL 2006, in loc sa-l lasa sa plateasca amenzi. Ieri am primit de la adm financiara fisele pe platitor pentru fiecare firma cu penalitatile aferente, sume mari. Acum eu sunt de vina ptr penalitati pentru ca nu am luat masuri sa le previn (din 2004 pana in 2007 nu s-a platit aproape nimic la stat) si nu mai are incredere in mine si o sa aduca o firma sa faca auditul contabilitatii, etc. In afara de faptul ca i-am spus ca-mi dau demisia, si ca-l injur non-stop....... m-am gandit ca singura solutie, pana la auditare este sa fac punctajele cu administratia financiara. Daca mai sunt si alte solutii (in afara de plata neconditionata a sumelor din fise), va rog sa-mi spuneti si mie. Nu am deloc o stare spirituala buna si este posibil ca in acest moment sa nu realizez, sa nu "vad" solutii pe care altfel le-as propune intr-o clipita. Mii de multumiri.

Nu mai mentionez ca l-am informat ca penalitatile sunt 0.1% pe zi de intarziere, nu mai spun ca pot dovedi cu e-mail-uri (mult mai putine decat cuvintele) cama rog de el de luni de zile sa plateasca darile la stat, sa aprobe ROI (desi sunt economist, nu inspector de resurse umane).....




#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 01 February 2008 - 09:31 AM

Si ce mai astepti? (In afara de eventualele datorii salariale pe care inca le mai are catre tine).
Nici nu te mai uita in urma, mai ales ca din cate am citit stii meserie. Este si cel mai oportun moment, cu cele mai multe oferte. In max 2-3 saptamani gasesti.
Genul asta merita sa-i lasi cu derierul in balta cand le e lumea mai draga.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 01 February 2008 - 09:33 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 February 2008 - 01:34 PM

creditele nu ma lasa sa fac miscarea asta si mai este ceva: nu mai vreau sa mai schimb stapanii. mi-am deschis propria firma de conta recent si mai astept un pic sa am clienti, astfel incat sa-mi permit sa nu mai lucrez 8 ore (10-12) zilnic ptr altii, ci ptr mine.



#5 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 01 February 2008 - 03:36 PM

Succes concurentei! :tongue:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL