Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noul plan conturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

noul plan conturi

28 replies to this topic

#21 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 March 2009 - 11:08 AM

Este obligatorie contabilitatea de gestiune dar nu sunt obligatorii conturile de gestiune. Contabilitatea de gestiune presupune o evidenta mai detaliata (decat prin conturile din clasele 1-7) a cheltuielilor, produselor etc., aceasta evidenta putandu-se tine si extracontabil (tabele Excel, programe de gestiune, fise comenzi etc.)

Aceasta postare a fost editata de nopris: 25 March 2009 - 11:10 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#22 ziziana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 25 March 2009 - 03:02 PM

Am inteles acum. Va multumesc din suflet pentru ajutor :biggrin:




#23 tinahutanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 April 2009 - 04:43 PM

Buna ziua,
Am si eu doua nelamuriri, poate ma ajuta si pe mine cineva?!
1. Este obligatorie stampila pe bonurile fiscale pana in 100 ron?
2.Avand in vedere ca in planul de conturi exista conturi de activ, pasiv si bifunctionale si dupa caz soldurile sunt pe debit sau pe credit, este gresit sa ai o valoare pe minus?

Multumesc mult.



#24 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 12:28 PM

1. da
Obs: trebuia sa cauti topicul in care s-a discutat despre bonuri si sa postezi acolo.
2. nu. Depinde de cont, de situatie. dar nu prea am vazut solduri pe minus...mai degraba asa: cont de activ - sold final creditor (adica sfd minus) si cont de pasiv - sold final debitor (adica sfc minus)
Madalina



#25 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 19 April 2009 - 05:39 PM

Soldul conturilor este debitor daca contul este cont de activ, sau creditor daca contul este de pasiv; conturile bifuctionale au solduri debitoare sau creditoare, deci nu cun minus. Singureleconturi care ppt sa aiba solduri cu minus sunt cele rectificative de active respectiv contul 348, 368 restul nu.
Daca un cont de activ are sold creditor nu ai inregistrat operatiunea bine, de ex. Ai sold creditor la 461, inseamna ca ai incasat in plus o suma care trebuie sa se reflecte in contul 462 pentru ca trebuie sa o restitui. Bineanteles daca nu ai gresit.
Nu poti sa ai sold creditor la stocuri (deci cu minus)pentru ca in acest caz ai plus de inventar si trebuie sa inregistrezi operatiunea respectiva, sau nu poti avea solduri creditoare la cheltuieli , pentru ca asta inseamna ca ai venituri, sau daca soldul la venituri este debitor, trebuie sa recunosti o cheltuiala.
In OMFP 2374/2007 este data functiunea conturilor, care nu este limitativa, dar felul conturilor este clar definit, adica conturi de activ, pasiv, sau bifuntionale, la care soldurile trebuie sa fie cele stabilite de regulile contabile.



#26 Andr33a.mocanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2009 - 10:44 AM

buna ziua.va rog mult imi spune si mie cineva care este cel mai actual plan de conturi?ii trebuie unei verisoare la scoala si i s-a cerut cel mai recent aparut.astept raspuns.va multumesc mult!



#27 RAMYS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 September 2009 - 04:40 PM

pe ce se baga protocolul???ms mult

623 nuh??;)))



#28 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 September 2009 - 09:55 AM

RAMYS, daca ai fi citit si respectat regulamentul acestui forum, la o simpla cautare dupa cuvantul "protocol", ai fi gasit raspunsul la intrebarea ta si nu ar mai fi fost nevoie sa scrii o postare cu "ms" si "nuh"...

Imi asum raspunderea si iti dau avertisment public.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 September 2009 - 09:55 AM




#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2009 - 09:51 PM

... plus ca am anuntat clar ca aici avem "doar publicarea planurilor de conturi si a modificarilor aduse lor !! " , atat si nimic mai mult !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL