Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Coduri CAEN pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Coduri CAEN pt PFA


43 replies to this topic

#21 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 18 April 2008 - 08:18 PM

ONRC spune ca in 2008 este gratuita actualizarea obiectului de activitate conform noului cod CAEN. Din pacate nu ma lasa forumul sa dau link!

Am fost la ORC de unde m-au trimis la primarie unde am platit 37 ron + 13 Ron taxa de nush ce.... mi-au oprit autorizatia pentru preschimbare. Dupa 3 sapt. trebuie sa ma duc cu autorizatia nou obtinuta (sau poate doar revizuita) la ORC. Domnita de la Registru mi-a spus ca voi mai plati taxe, iar cu chitanta respectiva+certif. de inregistrare+cererea de actualizare+autorizatie, dupa cateva zile voi obtine certificatul actualizat.

Atunci unde mai este gratuitatea?????? Voi cum ati procedat? Ati beneficiat de scutiri de taxe?

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 18 April 2008 - 08:21 PM




#22 tzao

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 June 2008 - 03:56 PM

Salut,

M-am inregistrat recent cu 6201 [principal], 6203, 6209 si 6311 si sunt la NV de 18400 daca ajuta cu ceva :wink:

Aceasta postare a fost editata de tzao: 03 June 2008 - 03:58 PM




#23 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 10 July 2008 - 08:06 PM

Stie cineva cate coduri CAEN poti trece la infiintare PFA? Exista vreo prevedere legislativa in acest sens? Multumesc.



#24 sebit2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 January 2009 - 02:39 PM

Buna ziua!
Care este noul cod CAEN pentru o PFA avand ca obiect de activitate actiunile specifice unui internet cafe, adica jocuri pe calculator, navigarea pe internet. Mentionez ca pana cum am folosit cod CAEN 9272 activitate principala - exploatarea jocurilor pe calculator si 6420 - asigurarea accesului la internet. Nu am activitati specifice de bar.
Va multumesc!



#25 Vladut2209

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2009 - 05:31 PM

Vezi postareaiulianu, la Apr 16 2008, 02:15 PM, a spus:

Salutare tuturor,

Pana la urma ati aflat care coduri CAEN 62xx sau 63xx sunt incluse in norma de impozitare pe venit?
Eu am trimis o cerere catre directia de fianante a judetului meu dar raspunsul se pare ca intarzie.Daca este cineva care sa aibe o informatie oficiala va rog sa postati pe site, din cate vad sunt multi in aceiasi situatie care nu stiu ce sa faca.

Toate cele bune

Si eu am depus o cerere la administartia financiara sector 6 Bucuresti cu ceva timp in urma. I-am intrebat ce coduri caen corespund pozitiei 104 din nomenclatorul de activitati. Mi-au raspuns ca ei nu stiu. Si ca au intrebat la directia generala bucuresti care a intrebat la ministerul de finante si nu au primit nici un raspuns. Bine ati venit in Romania!
Ca o paranteza, daca vreti sa vedeti raspunsul oficial pe care l-am primit, am scanat hartia de la ei si am urcat-o pe site (sper sa nu fie considerata reclama):
http://vladut.net/blog//index.php/2009/01/...c?blog=6#more65



#26 sebit2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 January 2009 - 05:55 PM

Vezi postareaCorinaCristina, la Feb 26 2008, 10:58 PM, a spus:

Pentru noile coduri CAEN, incercati si aici http://www.infosrl.r...comerciala/caen
Mie mi-a fost de un real folos.

Din pacate pentru mine linku nu imi e de nici un folos. Vechile coduri CAEN ma trimit la niste coduri CAEN noi, care nu au nici o legatura cu activitatea mea de internet cafe. Acelasi lucru l am sesizat si cand am studiat nomenclatorul de coduri noi la registrul comertului Alba.
cod CAEN

Ma poate ajuta cineva?



#27 sebit2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 January 2009 - 05:57 PM

up



#28 sebit2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 January 2009 - 02:19 PM

Vezi postareasebit2005, la Jan 15 2009, 07:55 PM, a spus:

Vezi postareaCorinaCristina, la Feb 26 2008, 10:58 PM, a spus:

Pentru noile coduri CAEN, incercati si aici http://www.infosrl.r...comerciala/caen
Mie mi-a fost de un real folos.

Din pacate pentru mine linku nu imi e de nici un folos. Vechile coduri CAEN ma trimit la niste coduri CAEN noi, care nu au nici o legatura cu activitatea mea de internet cafe. Acelasi lucru l am sesizat si cand am studiat nomenclatorul de coduri noi la registrul comertului Alba.
cod CAEN

Ma poate ajuta cineva?

Am uitat sa precizez vechile coduri folosite 9272 - exploatarea jocurilor pe calculator (activitate principala) si 6420 - asigurarea accesului la internet. Incercati si voi sa vedeti ce coduri noi obtineti :thumbup: ...n au nici o legatura cu activitatea mea.



#29 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 05 February 2009 - 03:04 PM

http://bv.finantepublice.ro/html/comentari...NTERNET.123.pdf

A se urmari precizarea de la finalul documentului, referitoare la codurile CAEN incluse in Servicii informatice :)

Acum intrebarea este daca regula se aplica doar in Brasov sau si in restul tarii?



#30 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 24 April 2009 - 08:01 PM

Daca mai e cineva interesat de subiect, pentru Cluj aici este documentul cu normele de venit si specificatia privind codurile CAEN pentru Servicii de informatica
104 Servicii de informatica :5821,5829,6201,6203,6209,6311,6312
http://www.finantecluj.ro/data/pdf/norme/2..._NORME_2009.xls



#31 berynet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 July 2009 - 09:21 PM

Buna! Poate sa ma "lumineze" si pe mine cineva? Pentru codul 6832 - "Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract" ma pot inregistra ca PFA? Trebuie platit CAS-ul si Sanatatatea? Trebuie sa ajung la Registrul comertului? Mii de multumiri...



#32 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2009 - 09:45 PM

Trebuie sa fii autorizat, este ceva in legea 230/2007. Nu stiu daca ti se da autorizarea ca PFA sau doar pentru SC, dar sigur este pentru CIM
Art. 34. - (1) Administrarea, întreținerea, investițiile și reparațiile asupra proprietății comune sunt în sarcina asociației de proprietari.
(2) Asociația de proprietari angajează persoane fizice atestate pentru funcția de administrator sau încheie contracte cu persoane juridice specializate și autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrării, întreținerii, investițiilor și reparațiilor asupra proprietății comune.
Art. 35. - (1) Pentru activitatea de administrare care include activități de administrare tehnică, de contabilitate și casierie, asociația de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru funcția de administrator de imobile, fie poate încheia contract de administrare cu persoane juridice specializate și autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociațiilor de proprietari ori care au ca activitate principală administrarea imobilelor pe bază de tarife sau contract. Administratorilor de imobile li se aplică în mod corespunzător prevederile art. 21 alin. (2) și ale art. 22. (2) Persoanele fizice pot fi angajate prin încheierea unui contract individual de muncă, conform celor stabilite prin negociere directă. (3) Candidații pentru funcția de administrator de imobile trebuie să prezinte comitetului executiv al asociației de proprietari documentele solicitate, garanțiile profesionale și materiale prevăzute de lege și trebuie să nu fi suferit nicio condamnare. (4) Comitetul executiv adoptă decizii asupra cuantumului salariilor, al indemnizațiilor și al eventualelor premieri care se acordă personalului încadrat cu contract individual de muncă, precum și asupra valorii și a modalităților de contractare, în cazul în care administrarea clădirii este asigurată de persoane juridice, în limita bugetului de venituri și cheltuieli adoptat de adunarea generală a proprietarilor. (5) De asemenea, comitetul executiv decide și asupra acordării unor drepturi bănești membrilor asociației de proprietari care desfășoară activități lucrative folositoare acesteia, în limita bugetului de venituri și cheltuieli adoptat de adunarea generală a proprietarilor.



#33 yrina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 January 2010 - 01:58 AM

Buna ziua! As dori sa va intreb ce cod caen ar trebui sa aiba un PFA care are un contract de prestari servicii cu o firma de distributie produse farmaceutice, pentru a putea deduce pe PFA cheltuiala cu combustibilul. Multumesc!



#34 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2010 - 03:04 AM

daca are angajati agenti vanzari numai conteaza codul caen.



#35 yrina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 January 2010 - 01:44 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jan 3 2010, 03:04 AM, a spus:

daca are angajati agenti vanzari numai conteaza codul caen.
Dragul meu, nu induce in eroare pe cei care mai citesc. Din ce stiu eu conform Oug 44/2008: Art. 17. - (1) PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si nici nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva. Deci cine ma poate ajuta cu un raspuns la intrebarea mea? Multumesc



#36 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 04 January 2010 - 10:01 AM

Intrebarea dvs poate duce cu gandul ca in relatia cu firma de distrib prod farmaceutice, dvs chiar faceti (sau doriti sa faceti) distributia produselor cu propriile dvs masini (ale PFA )si ca ati dori sa deduceti combustibilul, dar neavand trecut in codul CAEN decat prestari servicii nu gasiti calea de rezolvare.
In aceasta situatie( daca am presupus corect), raspunsul ar fi sa mergeti la Reg Com si sa adaugati un cod CAEN care sa se incadreze in exceptiile prevazute de OG 34. adica ceva din grupa 494 ( transpot rutier de marfuri si serv de mutare), refaceti contractul cu firma de distrib in sensul transportului de marfa si astfel va puteti deduce combustibilul. Este doar o opinie !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 04 January 2010 - 10:02 AM




#37 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 16 March 2010 - 07:19 PM

salut.am si eu o intrebare
vreau sa imi schimb codul caen ptr a-mi putea deduce 90% din cheltuieli
stie cineva pasii?la reg comertului ma descurc dar nu stiu ce sa fac la adm fin ca cei de acolo niciodata nu explica absolut nimic
daca stie cineva,astept raspuns ms



#38 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 08:32 PM

Vezi aici. Bafta



#39 mihai_2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 19 May 2011 - 01:42 PM

Fac meditatii la domiciliu, si as dori sa ma constitui in PFA.pentru aceasta activitate. Care ar fi codul CAEN cel mai potrivit?



#40 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 19 May 2011 - 02:25 PM

cod CAEN - 856, CLASA CAEN 8560 Activitati de servicii suport pt invatamant






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL