Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
transare carne - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


transare carne

6 replies to this topic

#1 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 20 March 2005 - 12:17 AM

In curand voi prelua evidenta unui magazin alimentar, care printre altele,se aprovizioneaza cu pui proaspeti(refrigerati).O parte din ei sunt vanduti ca atare, iar altii sunt transati si vanduti pe bucati(pulpe, piept, aripioare etc.)Cum se inregistreaza in conta o asemenea activitate?



#2 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 24 August 2005 - 06:43 PM

Cei vanduti ca atare ii tratezi ca o simpla marfa .
Pt cei transati problema se trateaza ca activitate de productie si inreg astfel

La intrarea in firma inreg

% = 401
301
4426

601=301 pe masura ce le treci la obt de produse finite

1.Daca livrezi la alte firme cu factura

345=711 obt de produse finite
711=345 desc gest de prod finite in momentul livrarii acestora
411=% vz produselor finite
707
4427

2. In cazul vanzarii prin magazinul tau inreg

345=711 obtinerea de produse finite

371= % livrarea la magazin a produselor finite
345
378
4428

411 = % vanzarea
707
4427
% = 378 desc gestiunii de marf vandute
607
378
4428




#3 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 25 August 2005 - 08:17 AM

Multumesc, George75.
Am intrebat pe la control fiscal si mi-au sugerat sa nu tratez transarea carnii ca productie(nu folosesc decat un cutit :) )Receptionez cantitatea de pui 371,4426=401, intocmesc un Raport de transare in excel (de ex.din 100 kg pui intreg rezulta:piept-30kg la 15lei, pulpe-40 kg la 10lei etc. ) anexez raportul de transare la NIR si ma incarc cu adaos comercial si tva neexigibil. La fel si in cazul carcasei de porc sau vita. In schimb pt.mici, carnati etc.trebuie intocmit raport de productie.



#4 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 25 August 2005 - 08:27 AM

As opta pentru cea de a doua varianta,cu conditia sa am analitice pe 371.
371.1 pui netransati
371.2 pui transati
as intocmi proces verbal(raport) de transare.
as face iesirea cf raport transare din 371.1 cu pretul adecvat,as incarca 371.2 cu pretul nou.s.a.m.d
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#5 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 25 August 2005 - 10:19 AM

E o idee buna. Multumesc.



#6 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 25 August 2005 - 06:50 PM

Eu ti-am dat toate solutiile posibile pentru productie , tu nu mi-ai spus ca vrei sa transezi puii strict pentru magazin pt ca in acest caz asa cum ti-au spus cei de la control activitatea nu poate fi interpretata ca o activitate de productie . Ceea ce faci tu este similar macelariilor a caror activitate de transare nu este asimilata productiei . Obtinerea de preparate (tocata , mici,carnati proaspeti etc ) este insa activitate de productie .
Vezi insa ca problemele sunt mai complicate din punct de vedere sanitar-veterinar decat contabil . Am acumulat in acest domeniu ceva ani de experienta iar daca mai ai nelamuriri te rog sa-mi spui despre ce este vorba si te voi ajuta cu cea mai mare placere .



#7 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 26 August 2005 - 09:37 AM

Multumesc, George.Cu siguranta te voi contacta daca mai am nelamuriri. Productia nu e punctul meu forte.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL