Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proces verbal de transare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

proces verbal de transare

4 replies to this topic

#1 iorgusdumy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 June 2021 - 10:48 PM

Buna seara,

La un restaurant vand salata de icre. Icrele sunt obtinute din pestele pe care il curat. Pana acum nu am avut niciodata intrare pe icre, iar intr-o zi m-am trezit cu un control si m-au atentionat sa fac proces verbal dupa ce curat pestele si sa specific cate icre au rezultat dupa eviscerare.
Timpul a tot trecut, salata de icre o bat in cantitati mai mari ca anul trecut, nu vreau sa-mi vina iar controlul sa ma gaseasca in acelasi stadiu, fara intrari pe icre.

Cum ar trebui sa arate un astfel de proces verbal de transare in care sa specific ce cantitate de icre mi-a rezultat dupa eviscerarea pestelui ca dupa sa-l pot introduce ca NIR.
Si inca o nelamurire, icrele astfel rezultate le introduc cu valoare 0 la factura respectiva?

Pentru ususarea muncii mi-as face tipizate cu astfel de procese verbale, tocmai ca in viitor doar sa completez cantitatile, banuiesc ca e ok asa?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2021 - 02:47 PM

Ai aici niste modele : http://www.conta.ro/...al-de-transare/
Legea permite utilizarea formularelor personalizate cu conditia ca acestea sa cuprinda elementele obligatorii ale unui document justificativ. In postul urmator iti dau aceste elemente.

Legat de transare, dupa parerea mea :
Pestele eviscerat - la pretul la care achizitionezi pestele intreg
Icrele - fara pret
mate, solzi, etc ... - fara pret (pierderi tehnologice)
Daca vrei sa imparti pretul de achizitie(de intrare) pe elemente rezultate din transare, nu vad ce te-ar putea opri, insa preturile de achizitie pe parti ale pestelui sa nu depaseasca pretul total de achizitie - asta la NIR. Costurile de transare se duc direct in cheltuieli generale ... zic sa nu te complici introducandu-le ca procent sau cota in pretul materiei prime fiindca, in final, tot din vanzari se scad si tot acolo ajungi cu calculele de profit/pierdere.

Vezi si aici : http://www.conta.ro/...transare-carne/

Vezi postareaoanag, la 25 August 2005 - 08:17 AM, a spus:

Multumesc, George75.
Am intrebat pe la control fiscal si mi-au sugerat sa nu tratez transarea carnii ca productie (nu folosesc decat un cutit :) ) Receptionez cantitatea de pui 371,4426=401, intocmesc un Raport de transare in excel (de ex.din 100 kg pui intreg rezulta:piept-30kg la 15lei, pulpe-40 kg la 10lei etc. ) anexez raportul de transare la NIR si ma incarc cu adaos comercial si tva neexigibil. La fel si in cazul carcasei de porc sau vita. In schimb pt.mici, carnati etc.trebuie intocmit raport de productie.

________________________________________________________

Daca nu merge la descarcare, mai posteaza 5 mesaje consecutive aici, cu cateva litere fiecare si la interval de 10 minute (timpul permis pt modificari) ca sa nu se uneasca intre ele - asta ca sa faci limita celor 10 postari necesare pe forum si apoi le poti descarca sigur. Dupa ce ai fisierele, o sa-ti sterg mesajele "ajutatoare". :smile:

Zi-mi daca ai reusit.
_________________________________________________________

Uite un model general pt carne de porc https://bfiscalcont....i%20magazin.pdf,
merge adaptat f bine (dar citeste tot de la link, poate te ajuta la stabilirea preturilor per materii prime rezultate) :

Societatea Comercială .....
Adresa
Cod unic
Capital social

Proces verbal In vederea transarii unei carcase de porc

In urma transarii carcasei de porc de 150 kg, au rezultat urmatoarele:
Fleica – 15,1 kg
Piept – 17,3 kg
Pulpa – 25,2 kg
Cotlet – 13,3 kg Ceafa – 8,4 kg Garf – 7,2 kg Oase – 14,3 kg Slanina – 11,4 kg Sorici – 3,7 kg Rasol – 7,5 kg Picior – 1,2 kg
Carne de lucru – 21,3 kg
Pierderi tehnologice – 4,1 kg
TOTAL = 150 kg

Macelar ...................................... SC ........................................




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2021 - 03:13 PM

ORDIN Nr. 2634/2015 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabi

NORME GENERALE de întocmire şi utilizare a documentelor financiar-contabile

A. Aspecte generale

1. Persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) - (4) din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (denumite în continuare entităţi), consemnează operaţiunile economico-financiare, în momentul efectuării lor, în documente justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate (în jurnale, fişe şi alte documente contabile, după caz).

2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele elemente principale:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele şi prenumele şi, după caz, sediul persoanei juridice/adresa persoanei fizice care întocmeşte documentul;
- numărul documentului şi data întocmirii acestuia;
- menţionarea părţilor care participă la efectuarea operaţiunii economico-financiare (când este cazul);
- conţinutul operaţiunii economico-financiare şi, atunci când este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
- datele cantitative şi valorice aferente operaţiunii economico-financiare efectuate, după caz;
- numele şi prenumele, precum şi semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operaţiunii economico-financiare.

3. În cuprinsul oricărui document emis de către o entitate trebuie să se menţioneze şi elementele prevăzute de legislaţia în domeniu, respectiv forma juridică, codul de identificare fiscală şi capitalul social, după caz.

4. Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate pot dobândi calitatea de document justificativ numai în condiţiile în care furnizează toate informaţiile prevăzute de normele legale în vigoare.

5. Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat şi aprobat, precum şi a celor care le-au înregistrat în contabilitate.

6. Documentele justificative provenite din tranzacţii/operaţiuni de cumpărare a unor bunuri de la persoane fizice, pe bază de borderou de achiziţie/carnet de comercializare, pot fi înregistrate în contabilitate numai în cazul în care se face dovada intrării în gestiune a bunurilor respective. Carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol este reglementat de Legea nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol.

7. În cazul în care documentele se referă la cheltuieli pentru prestări de servicii efectuate de persoane fizice impuse pe bază de norme de venit, pentru a fi înregistrate în contabilitate, acestea trebuie să aibă la bază contracte sau convenţii civile, încheiate în acest scop, precum şi documentul prin care se face dovada plăţii (dispoziţie de plată/încasare, chitanţă, ordin de plată, după caz).



#4 iorgusdumy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 June 2021 - 11:57 PM

Multumesc pentru lamuriri, nu le inteleg pe deplin, inca, dar cu siguranta ma voi consulta cu aceasta postare mult timp de acum incolo :)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2021 - 10:27 AM

Contabilul intelege tot, cu siguranta. El poate sa-ti explice pe indelete. :smile:

Spor mare !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL