Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna si ore suplimentare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diurna si ore suplimentare

24 replies to this topic

#1 DENY

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 March 2005 - 10:31 PM

CAZ:POTI PLATI DIURNA PENTRU DISTANTE MAI MARI DE 100KM , DAR SI ORE SUPLIMENTARE IN ACELASI TIMP?UNDE ESTE LIMITA LG.?



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2005 - 01:39 PM

Diurna se plateste pentru zilele calendaristice calculate de la data si ora plecarii din localitate si pana la data si ora intoarcerii trecute in documentele de deplasare (bilete de transport, foi de parcurs pentru auto din parcul propriu etc.) pe baza "delegatiei" semnata de entitatea unde a fost facuta delegarea! Se plateste pentru orice distanta mai mare de 10 km(parca!)de la locul de munca al delegatului, mai putin daca este trimis in localitatea unde delegatul are domiciliul (cand este cazul); numarul de zile calendaristice maxim pentru o delegare este 30; peste aceasta limita se cheama detasare si se plateste in alt mod!
Nu are nici o legatura timpul de lucru cu perioada de delegare; diurna de delegare se acorda ca un drept suplimentar fata de drepturile banesti cuvenite pentru timpul de lucru!




#3 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 21 April 2005 - 02:28 PM

actul normativ in baza caruia se acorda aceste drepturi este hg543/24.07.1995-mo174/07.08.1995, iar cuantumul indemnizatiei de de delegare si detasare este actualizat la 105.200 lei prin ordinul 1817/18.12.2003, mo35/16.01.2004
andi



#4 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 21 April 2005 - 02:31 PM

important:
pe perioada delegarii NU se pot plati ore suplimentare cf art3
andi



#5 livius

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 September 2005 - 07:21 AM

[quote="andi"]important:
"pe perioada delegarii NU se pot plati ore suplimentare cf art3" din ce act normativ?



#6 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 28 September 2005 - 08:27 AM

anexa la hg 543
andi



#7 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2005 - 08:29 AM

Pct.3 din Normele aprobate de HG. 543/1995 care constituie Anexa 1 la Hotãrârea de mai sus:
3. Salariaþii aflaþi în delegare trebuie sa-ºi desfãºoare activitatea în cadrul programului normal de lucru al unitãþii la care se efectueazá delegarea. Pe timpul delegãrii nu se pot plati ore suplimentare.
Manea Mircea



#8 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 28 September 2005 - 04:02 PM

In ce conditii se acorda indemnizatie de deplasare unui salariat? Daca durata deplasarii depaseste 8 ore – durata normala de lucru - acestea trebuie evidentiate ca ore suplimentare?

Marin Roxana - Constanta

Conform Hotararii nr. 543 din 24/07/1995 republicata, in cazul delegarii care dureaza mai multe zile, numarul zilelor calendaristice in care salariatul se afla in delegare se socoteste de la data si ora plecarii pana la data si ora inapoierii mijlocului de transport din si in localitatea unde isi are locul permanent de munca, considerandu-se fiecare 24 de ore cate o zi de delegare Pentru delegarea cu o durata de o singura zi, precum si pentru ultima zi, in cazul delegarii de mai multe zile, indemnizatia se acorda numai daca durata delegarii este de cel putin 12 ore.

Deasemenea, salariatii aflati in delegare trebuie sa-si desfasoare activitatea in cadrul programului normal de lucru al unitatii la care se efectueaza delegarea. Pe timpul delegarii nu se pot plati ore suplimentare. Salariatii aflati in delegare care, pentru realizarea sarcinilor rezultate din obiectivele delegarii, au desfasurat activitate peste durata normala de lucru (8 ore) sau intr-una din zilele de repaus saptamanal sau sarbatoare legala, confirmata de unitatea la care s-a efectuat delegarea, beneficiaza, cu aprobarea conducerii unitatii, de timp liber in compensare.
LAURA JUNC



#9 George Visu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 July 2006 - 01:52 AM

Foarte frumos ce scrieti mai sus. Sa luam un exemplu practic - Plec din Bacau spre Bucuresti unde am ceva de lucru la un minister. Se pleaca la 4 dimineata, se ajunge la 9, se lucreaza pana la 16.30, o ora masa, se ajunge inapoi la 22.30. Total 18.30 ore - depaseste 12 ore, deci e delegatie in toata regula si se da diurna. Pe de alta parte sunt obligat sa pontez 8 ore conform Hotararii nr. 543 din 24/07/1995. Transportul e asigurat de firma, banii de diurna se duc pe masa. Problema este ca eu pierd 18.30 ore in aceasta zi si mi se platesc 8, de parca restul le-am pierdut ca-mi place mie sa ma plimb.
Deja suna stupid legea. Daca trece de 12 ore e delegatie dar se platesc 8 ore. Sa tot fie binevoitori de munca patriotica... :D

Are cineva un raspuns pentru aceasta situatie?

Multumesc anticipat.



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2006 - 07:19 PM

Vezi postareaGeorge Visu, la Jul 31 2006, 02:52 AM, a spus:

Foarte frumos ce scrieti mai sus. Sa luam un exemplu practic - Plec din Bacau spre Bucuresti unde am ceva de lucru la un minister. Se pleaca la 4 dimineata, se ajunge la 9, se lucreaza pana la 16.30, o ora masa, se ajunge inapoi la 22.30. Total 18.30 ore - depaseste 12 ore, deci e delegatie in toata regula si se da diurna. Pe de alta parte sunt obligat sa pontez 8 ore conform Hotararii nr. 543 din 24/07/1995. Transportul e asigurat de firma, banii de diurna se duc pe masa. Problema este ca eu pierd 18.30 ore in aceasta zi si mi se platesc 8, de parca restul le-am pierdut ca-mi place mie sa ma plimb.
Deja suna stupid legea. Daca trece de 12 ore e delegatie dar se platesc 8 ore. Sa tot fie binevoitori de munca patriotica... :D

Are cineva un raspuns pentru aceasta situatie?

Multumesc anticipat.
daca stateai acasa sau lucrai la firma din orasul tau nu mancai (nu cheltuiai bani cu mancarea) in acea zi? orele suplimentare se pot compensa prin timp liber corespunzator.



#11 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 01 August 2006 - 08:30 AM

[quote name='nicole33' date='Jul 31 2006, 08:19 PM' post='95867']
[quote name='George Visu' post='95778' date='Jul 31 2006, 02:52 AM']
Foarte frumos ce scrieti mai sus. Sa luam un exemplu practic - Plec din Bacau spre Bucuresti unde am ceva de lucru la un minister. Se pleaca la 4 dimineata, se ajunge la 9, se lucreaza pana la 16.30, o ora masa, se ajunge inapoi la 22.30. Total 18.30 ore - depaseste 12 ore, deci e delegatie in toata regula si se da diurna. Pe de alta parte sunt obligat sa pontez 8 ore conform Hotararii nr. 543 din 24/07/1995. Transportul e asigurat de firma, banii de diurna se duc pe masa. Problema este ca eu pierd 18.30 ore in aceasta zi si mi se platesc 8, de parca restul le-am pierdut ca-mi place mie sa ma plimb.
Deja suna stupid legea. Daca trece de 12 ore e delegatie dar se platesc 8 ore. Sa tot fie binevoitori de munca patriotica... :D

Are cineva un raspuns pentru aceasta situatie?

So .... plec spre munca la ora 7.00 dimineata , ajung la 8.00 , muncesc pana la 17.00 cu o ora pauza de masa , ma intorc acasa la ora 18.00 .
Adica pierd 11 ore si mi se platesc doar 8 !!!!!
Ma duc la sefu' sa cer plata orelor suplimentare :D



#12 erwin din iasi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 August 2006 - 08:37 AM

mare mare rugaminte, cine ma poate ajuta cu un text de lege pentru acordarea diurnei, cuantumul acesteia, si cum se recupereaza orele lucrate suplimentar?
va rog mult. ajutoooooooooooooooor.



#13 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 03 August 2006 - 11:13 AM

Salut!
Bun! Diurna legala este 10.5 lei (deductibila). Compania mea acorda 25 lei (15 ii trec pe nedeductibil pt ca sunt pe pierdere). Intrebarea este: acesti bani dati in + peste limita stabilita pt institutii bugetare se CONSIDERA VENIT IMPOZABIL pt. salariat?

:blink:
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#14 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 August 2006 - 10:02 AM

iti poti deduce de 2,5 ori diurna stabilita pt. instit. bugetare (CF). adica 10,5x2,5, daca pt. instit. bugetare e 10,5,pt. ca nu stiu sigur acest lucru, apropo stie cineva care este ultimul act normativ care stab. acest lucru? restul, daca vrei sa acorzi mai mult intra pe chelt. nedeductibile, nu are nici o legatura cu ven. din salarii. e bine sa existe o hotarare scrisa a administratorului care sa stabileasca ca acorda respectiva diurna (in cazul in care ea este mai mare).

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 15 October 2006 - 09:10 PM




#15 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 12 October 2006 - 01:34 PM

........................

Ti-am sters mesajul. Te rog NU mai scrie integral cu majuscule. De acum incolo asa voi proceda cu toata lumea! Ai dreptul sa pui inca o data intrebarea, dar citeste te rog REGULAMENTUL si respecta-l!

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 12 October 2006 - 07:46 PM




#16 james

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 October 2006 - 09:16 PM

Ma poate ajuta cineva cu un articol de lege referitor la cuantumul minim al diurnei pentru plecarile in strainatate (Germania)?

Merci mult.



#17 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 October 2006 - 10:12 PM

Nivelul diurnelor si al plafoanelor de cazare pt.deplasarile externe este reglementat de Anexa 1 la HG 518/1995,care a suferit multiple modificari.Pt.Germania,nivelul diurnei este de 35 EURO. Daca doresti forma actualizata la zi a HG 518,ti-o pot trimite prin mail,daca imi dai adresa.O pot posta si aici,dar inca nu stiu cum sa atasez un fisier,pt.ca nu am facut-o niciodata.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 15 October 2006 - 09:09 PM




#18 horiacr

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 October 2006 - 02:03 PM

Merci mult.

Imi poti trimite si mie un mail cu actualizarea la zi a HG 518 pls.
Mersi

mail : horiacr23@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 15 October 2006 - 09:10 PM




#19 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 13 October 2006 - 07:26 PM

Expediat!

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 15 October 2006 - 09:10 PM




#20 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 October 2006 - 08:53 PM

Imi puteti spune ,va rog,cat este la momentul de fata, nivelul diurnei pt o societate comerciala?

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 15 October 2006 - 09:09 PM

[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL