Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii fiscale pentru ONG-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratii fiscale pentru ONG-uri


57 replies to this topic

#21 Official Fan Club Michael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2010 - 02:18 PM

noi nu am inscris ONG-ul la registul comertului, ci doar la administratia financiara. Am primit doar un CIF (o hartie A5 verde) cu un nr de 8 cifre. Trebuia inscrisa si la Registrul comertului sau doar la administratie? Eu nu mai inteleg nimic. Incasdari pe anul 2009 nu avem, suntel pe 0, in schimb avem o facura de aproximativ 230 lei in urma unor cumparaturi facute pt o donatie. Am vb acum cu o contabila si a spus ca tinand cont de faptul ca exista acea plata nu putem sa declaram ca nu am avut activitate si trebuie facuta situatie financiara. Pana cand trebuie depusa aceasta situatie si inca ceva. pe langa aceasta mai trebuie cumva depusa si declaratia 101 de care vb mai sus, daca da unde? La administratie sau la registru?
mutumesc anticipat



#22 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 February 2010 - 05:35 PM

Cel mai bine e sa suni la Registul Comertului. Din cate stiu eu ONG-urile nu se inregistreaza la ei. Registrul Comertului are treaba cu societatile comerciale...

Cu 101... scorul a ajuns 4 la 1. Trei administratii mi-au zis ca nu se depune decat pentru cei care au in vectorul fiscal impozit pe profit (adica au activitate economica).

Situatiile financiare anuale (bilantul, cum i se mai zicea candva) se depun in termen de 120 de zile de la sfarsitul anului precedent.

Sursa: site-ul ANAF, unde se afla softul de completare al situatiilor financiare anuale pentru ONG-uri. Dupa instalarea softului, se deschide fisierul ce contine legislatia aferenta. P'acolo sunt date si termenele.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...e/SF/pjfsl.html

Aceasta postare a fost editata de Andrei_D: 25 February 2010 - 05:44 PM




#23 Stefan Alina Maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 March 2010 - 07:35 PM

Am si eu o nelamurire...Avem un ONG..care asta-vara a tinut un festival....Am platit chirie pe un spatiu la primarie...am cumparat sucuri...cafele...cabluri pt tras curentul....curentul efectiv consumat....si am primit sponsorizari si cotizatii....Am considerat bauturile,respectiv sucuri si cafele...ca date participantilor....Tot ce am descris pana acuma reprezinta activitate economica?Eu consider ca NU!!!Deci ar trebui depus doar bilantul,nu?

Dar daca s-ar fi platit bilete de intrare pt o expozitie..sau competitie sportiva.....si sucurile s-ar fi vandut...atunci ar fi fost activitate economica?S-ar depunde declaratii lunar sau tot anual?(nu exista angajati).



#24 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 March 2010 - 10:43 PM

Buna ziua.

Un ONG cumpara ceva din Austria. Cei de acolo trimit o factura cu tva. Se declara la noi in tara ? La activitatea economica sunt ceva declaratii legate de TVA din categoria 3xx (300, 301, 390, 392, 394, etc.).

Cum sta treaba la ONG-urile care nu sunt platitoare de TVA ? Trebuie declarate facturile astea cumva ?

Cineva mi-a spus ca a auzit o discutie pe holul unei administratii financiare legate de faptul ca ar trebui depusa o declaratie , dar ca ONG-ul nu devine automat platitor de tva. Persoana care spunea asta era directoare pe acolo... Din pacate nu stiu mai multe...


Multumesc.



#25 luluka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 15 March 2010 - 02:43 PM

Am fost azi la finate si mi-au facut trimitere la Cod fiscal art 15 privind veniturile scutite de la plata imp pe profit, respectiv Hot. 44/22.01.2004 actualizata privind normele metodologice de aplicare a Codului Fiscal. Si am inteles eu ca toate ONG depun 101, dar cele care nu desfasoara activitati economice depun cu 0. Trebuie vazut exact in lege care sunt categoriile de venituri impozabile (care presupun activitate economica) si ce cheltuieli li se pot atasa.
Asa ca am si eu o asociatie sportiva ca a primit finantare de la bugetul local (considerat venit scutit) si voi depune 101 cu 0. Si de fapt trebuia sa-l depun pana in 25.02. :frusty:
Sper ca am putu fi de folos cuiva cu aceasta informatie :laugh:



#26 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2010 - 05:45 PM

Vezi postareaStefan Alina Maria, la Mar 3 2010, 07:35 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire...Avem un ONG..care asta-vara a tinut un festival....Am platit chirie pe un spatiu la primarie...am cumparat sucuri...cafele...cabluri pt tras curentul....curentul efectiv consumat....si am primit sponsorizari si cotizatii....Am considerat bauturile,respectiv sucuri si cafele...ca date participantilor....Tot ce am descris pana acuma reprezinta activitate economica?Eu consider ca NU!!!Deci ar trebui depus doar bilantul,nu?

Dar daca s-ar fi platit bilete de intrare pt o expozitie..sau competitie sportiva.....si sucurile s-ar fi vandut...atunci ar fi fost activitate economica?S-ar depunde declaratii lunar sau tot anual?(nu exista angajati).
TITLUL II Impozitul pe profit
CAPITOLUL I Prevederi generale
[....]

Art. 3 - Scutiri
[...]
(2) Organizatiile non-profit sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru urmatoarele tipuri de venituri:
a) cotizatiile membrilor;
b) contributiile banesti sau in natura ale membrilor si simpatizantilor;
c) taxele de inregistrare stabilite potrivit legislatiei in vigoare;
d) veniturile obtinute din vize, taxe si penalitati sportive sau din indemnizatiile obtinute din participarea la competitii si demonstratii sportive;
e) donatiile, banii sau bunurile primite prin sponsorizare;
f) dividendele si dobanzile din plasarea veniturilor scutite;
g) veniturile pentru care se datoreaza impozit pe spectacole;
h) resursele obtinute de la bugetul de stat si bugetele locale sau din finantari nerambursabile;
i) veniturile din actiuni ocazionale realizate de organizatii sindicale/patronale, utilizate in scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;
j) veniturile exceptionale rezultate din cedarea activelor corporale aflate in proprietatea organizatiilor non-profit, altele decat cele care sunt sau au fost folosite intr-o activitate economica.
k) veniturile obtinute din reclama si publicitate realizate de organizatiile non-profit de utilitate publica din domeniul culturii, cercetarii stiintifice, invatamintului, sportului.
(3) Organizatiile non-profit sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pentru veniturile din activitati economice realizate intr-un an fiscal care nu depasesc minimum dintre:
a) echivalentul in lei a 15000 Euro, sau



#27 Adry.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 April 2010 - 08:15 PM

Pentru o asociate infiintata in 2009, fara activitate, depun bilantul pe 0? Din martie a.c. am inceput sa am incasari (donatii). Ce declaratii trebuiesc depuse? Precizez ca asociatia nu are angajati. Va multumesc pentru suport!



#28 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2010 - 07:40 AM

Vezi postareaAdry., la Apr 19 2010, 08:15 PM, a spus:

Pentru o asociate infiintata in 2009, fara activitate, depun bilantul pe 0? Din martie a.c. am inceput sa am incasari (donatii). Ce declaratii trebuiesc depuse? Precizez ca asociatia nu are angajati. Va multumesc pentru suport!
Chiar daca nu a avut activitate are Capital depus undeva untr-un cont si are dobanzi, eventual si comisioane! Astea sunt operatiuni ce trebuiesc inregistrate in contabilitate: urmarea se intocmeste bilant si se depune pana la 30.04.2010 la M.Finante(Adm. Financiara de domiciliu). La primul contract de munca se intocmeste un nou vector fiscal (010) cu datele privind noua situatie care se depune la M.Finante si apoi se depune semestrial Decl 100; se vireaza semestrial sumele la bug. de stat si bug.asig.soc. si lunar comisionul ITM. Fara angajati nu se face nici o declaratie.

Aceasta postare a fost editata de Florian2005: 21 April 2010 - 07:42 AM




#29 Adry.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 May 2010 - 06:00 PM

Multumesc frumos



#30 drfulopcs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2010 - 05:15 PM

Vezi postareagalboiu, la Nov 11 2008, 04:23 PM, a spus:

Trebuie depuse urmatoarele:

D300, daca este inregistrat ca platitor de TVA, lunar sau trimestrial;

D100 semestrial daca are angajati;

D100 lunar daca plateste alte venituri;

D101;

Bilant anual (nu si semestrial)


Buna ziua!
Ma ocup de contabilitatea unei asociatii, de fapt a unei formatii corale. Nu am studii economice si as vrea sa stiu care este cel mai simplu mod de contabilizare a venitului dirijorului. Mentionez ca dirijorul nu este angajat deci modalitatea ar fi prin conventie civila sau prin drepturi de autor. Va rog sa-mi specificati si declaratiile care trebuie depuse.



#31 andreea777

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 July 2010 - 08:50 AM

se mai intocmeste o declaratie, 104, de repartizare a profitului intre asociati, se refera la ong-uri si asociatii fara personalitate juridica, problema este ca pe site-ul anaf nu sunt specificate termene de depunere, pentru anul 2009 s-a depus deja, termenul a fost 25.01.2010, dar nu stiu daca pentru semestrul 1 2010 se mai depune sau nu....



#32 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 July 2010 - 10:59 PM

Va rog frumos!!!


Stie cineva de ce declaratia 100 se listeaza fara cod bare?

Nu reusesc sa o listez cu acel cod de bare. Declaratia 102 merge dar 100 nu.



#33 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 22 July 2010 - 11:17 AM

Vezi postareaandreea777, la Jul 15 2010, 09:50 AM, a spus:

se mai intocmeste o declaratie, 104, de repartizare a profitului intre asociati, se refera la ong-uri si asociatii fara personalitate juridica, problema este ca pe site-ul anaf nu sunt specificate termene de depunere, pentru anul 2009 s-a depus deja, termenul a fost 25.01.2010, dar nu stiu daca pentru semestrul 1 2010 se mai depune sau nu....

Declaratia 104 se refera la alte asocieri decat ONG.

INSTRUCȚIUNI
de completare a formularului 104 "Declarație privind distribuirea între
asociați a veniturilor și cheltuielilor", cod 14.13.01.01/dv
I. Depunerea declarației
1. Declarația privind distribuirea între asociați a veniturilor și cheltuielilor se
completează pentru asocierile fără personalitate juridică, constituite între
contribuabilii prevăzuți la art. 13 lit. c) și e) din Legea nr. 571/2003 privind Codul
fiscal, cu modificările și completările ulterioare, de către persoana responsabilă,
desemnată potrivit legii.
Declarația cuprinde informații privind asociații persoane juridice străine și/sau
persoane fizice.
Declarația se depune trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni din
trimestrul următor, de către asociatul desemnat prin contract pentru îndeplinirea
obligațiilor ce îi revin fiecărui asociat, persoană juridică străină sau persoană
fizică.
Corectarea declarației se face prin depunerea unei declarații rectificative,
situație în care se va înscrie "X" în căsuța prevăzută în acest scop.



#34 marinamary

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2010 - 11:03 AM

Pentru o fundatie care a fost infiintata in 2003 dar abia in 2009 a inceput sa aiba activitate in sensul ca a primit din strainatate niste bani...am depus Bilantul pentru anul 2009.Fundatia nu are nici un angajat.Ma intereseaza daca trebuia sau trebuie depusa vreo declaratie...pentru ca pe 2010 s-au inceput niste lucrari pentru o tabara de copii nevoiasi si s-a facut un contract de comodat intre fundatie si o persoana fizica pentru un autoturism.Eu sunt la inceput de drum si am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra.Multumesc :lnr (1):



#35 cosminu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2011 - 04:51 PM

Buna.Trebuie depusa declaratia 101 la asociatiile non-profit la 25 ianuarie 2011, dar bilantul pt aceste asociatii unde se depune?



#36 moto_mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 21 January 2011 - 10:49 AM

Vezi postareacosminu, la Jan 17 2011, 04:51 PM, a spus:

Buna.Trebuie depusa declaratia 101 la asociatiile non-profit la 25 ianuarie 2011, dar bilantul pt aceste asociatii unde se depune?

Daca ai activitate economica pana pe 25 februarie, daca nu , nu se depune 101, iar bilantul se depune pana pe 30 aprilie 2011.



#37 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 February 2011 - 11:51 AM

buna , am si eu o intrebare :
partidele politice depun D101? cu 0 ?



#38 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 February 2011 - 04:52 PM

Vezi postareavidiva, la Feb 12 2011, 12:51 PM, a spus:

buna , am si eu o intrebare :
partidele politice depun D101? cu 0 ?
pai daca au profit poate si platesc impozitul :thumbup: : :smile: ca doar nu au numai incasari si plati din operatiuni vamale :smile:



#39 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 February 2011 - 11:32 PM

multumesc foarte mult !
multumesc pentru raspuns !
consider ca nu meritam sa fiu tratata cu ironie !
daca a-ti dorit sa faceti o gluma , sa stiti ca nu am ras !
eu am pus intrebarea la modul serios si politicos !
e o filiala noua, infiintata la finele anului trecut , este ceva nou pentru mine si am considerat ca pot apela cu incredere la sfaturile unor persoane cu mai multa experienta in acest domeniu decat mine !
cu speranta ca voi gasi si pe viitor intelegere , imi cer scuze daca am deranjat cumva , cu ceva !



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 February 2011 - 11:34 AM

nu a fost o ironie la adresa ta, imi pare rau ca asa ai interpretat.
era un of fata de ce se intampla de peste 20 ani gratie acestor "politicieni" cu partidele lor

in conta mai si radem, mai facem haz de necaz, descreteste-ti fruntea, nu mai fi suparata. :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL