Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii fiscale pentru ONG-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Declaratii fiscale pentru ONG-uri


57 replies to this topic

#41 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 11:20 AM

La un ONG care nu are activitate economica se depune declaratia 101 dar tot asa pentru 2 ani fiscali? Adica 2 declaratii? Aici impozitul pe profit se stabileste anual si ONG meu are deficit. Ma poate ajuta cineva?



#42 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2011 - 11:54 AM

Vezi postareascorpiutza_leny, la Feb 23 2011, 01:20 PM, a spus:

La un ONG care nu are activitate economica se depune declaratia 101 dar tot asa pentru 2 ani fiscali? Adica 2 declaratii? Aici impozitul pe profit se stabileste anual si ONG meu are deficit. Ma poate ajuta cineva?

dupa cum ai scris ...''ca nu ai care nu are activitate economica'' atunci nu se depune decl.101




#43 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 07:39 PM

Azi am fost si la finante si am intrebat . Raspunsul lor : chiar daca nu are activitate economica declaratia se depune pe 0



#44 prodestine2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 March 2012 - 10:08 AM

Vezi postareascorpiutza_leny, la 23 February 2011 - 11:20 AM, a spus:

Aici impozitul pe profit se stabileste anual si ONG meu are deficit. Ma poate ajuta cineva?

Vezi postareascorpiutza_leny, la 23 February 2011 - 07:39 PM, a spus:

Azi am fost si la finante si am intrebat . Raspunsul lor : chiar daca nu are activitate economica declaratia se depune pe 0
D101 reflecta contul de "Profit si pierdere" nu este 0, dvs. aveti pierdere, suma va fi cu - (minus)



#45 florisp2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 February 2014 - 10:36 AM

D101 pentru un ong cu activitate economica an 2012:
-trecem veniturile si cheltuielile aferente activitatii economice , avem profit 10000 lei , iar la R21 alte venituri neimpozabile trec 20000 lei -adica 10% din veniturile din donatii (art 15 alin 3-cod fiscal -ONG... sunt scutite de la plata impozitului pe profit și pentru veniturile din activități economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile din donatii) si rezulta pierdere fiscala 10000 lei.
In anul 2013 avem iarasi profit contabil , dar pot sa preiau pierderea fiscala de 10000 lei din anul anterior?



#46 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 02 May 2014 - 05:12 PM

buna ziua! daca anul trecut este infiinfat un ong in noiembrie. 392, 101 si bilantul trebuie depuse?
sau in loc d ebilant o declaratie care sa arate ca nu a avut activitate?pana la ce data trebuie depusa?
multumesc!



#47 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 May 2014 - 03:28 PM

D392b (pentru cei neplatitori de tva) nu se mai depune deloc cu cifra de afaceri zero.
D101 pana la data de 25 februarie 2014 pentru anul 2013 chiar si cu zero.
Bilantul ong pana la 30 aprilie 2014 pentru anul 2013. Pentru asta intocmiti balanta la 31 decembrie 2013.



#48 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 May 2014 - 10:14 AM

intre timp am vazut ca sedinta s-a incheiat in 2014 si cif-ul tot in 2014



#49 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 May 2014 - 11:25 AM

Daca cif il aveti din 2014 atunci pentru anul 2013 nu aveti de depus nimic (D101 si bilant).



#50 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 May 2014 - 03:26 PM

multumesc mult!
ma speriasem pt ac actul constitutiv si altele erau pe 2013.rezervarea numelui asociatiei era cu iunie 2013.
apoi am vazut incheierea sedintei si cif-ul cu 2014.
acum urmeaza celelalte documente . nus tiu prae bine ce sa fac. Cand doneaza cineva scolii bani ce fac ? sau sponsorizeaza? sau dau bani membrii fondatori. chitantre, contracte ce dau?si in ce conturi le bag?



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2014 - 06:55 PM

intrebarile astea nu au legatura cu declaratiile ... esti offtopic ! trebuie sa le scrii la alt topic legat de contabilitatea ONG !

citeste regulamentul si respecta-l, in caz contrar nu vei mai putea activa pe forum.

dupa ce iti copiezi intrebarile in alt post, ti-l voi edita pe acesta, lasand numai multumirile.



#52 luiza marina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 February 2016 - 01:21 PM

buna ziua,
anul trecut am inffintat un ong, fara scop patrimonial, in vectorul fiscal are trecu NU la impozitul pe profit.
depun declaratia 101 ptr. anul 2015, avand in vedere ca nu am decat 2 comisioane bancare, in decembrie? depun bilant sau declaratie de inactivitate? multumesc!



#53 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 22 February 2016 - 07:38 PM

Daca asociatia nu a desfasurat activitate economica , depune 101 cu sume 0 ??? chiar daca gr 73 este de ordinul sutelor de mii???
Am citit tot ce s-a scris in acest topic insa nu m-am lamurit inca ...Pate cineva sa ma ajute? ...nici cei care raspund la telefonul magic 031.403.91.60 nu au stiut ce sa raspunda

Multumesc



#54 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2016 - 08:41 PM

Da, il faci pe 0, in D101 se declara activitatile economice si cum tu nu ai asa ceva, declari pe 0.



#55 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 February 2016 - 06:21 PM

de la asistenta contribuabili (judetean) mi-au spus ca se trec cifrele din balanta (indiferent daca vizeaza activit ec sau nu ), la rd 44.1 se aplica 16% asupra rezultatului fiscal (calculat dupa regulile stiute) iar rd 45.3 se trece suma de la rd 44.1 ( a.i impozitul de plata ramame zero)
cei de la asistenta din Bucuresti au refuzat sa se pronunte pe speta, sfatuindu-ma sa scriu la Anaf ...am scris insa raspunsul lor va veni sigur dupa 25 februarie....



#56 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 March 2016 - 05:21 AM

Da. Se depune d101 pe 0.



#57 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 02:25 PM

A venit si raspunsul lor...se completeaza cf instructiunilor aferente decl 101
Foarte de mare ajutor


voi cum ati procedat?



#58 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2016 - 08:37 PM

Instructiunile ... sunt ca si cum n-ar fi!

Sunt doua curente de opinie (pe care le vei gasi inclusiv in cadrul anaf)

1. depui cu 0 daca n-ai activitati economice (adica se trec in declaratie doar cifrele aferentente activitatilor economice)
2. depui cu sume la venituri/cheltuieli si sumele egale la neimpozabilele/nedeductibilele (adica treci toate sumele si evidentiezi ne-economicele -afsp- la nedeductibile/neimpozabile) si rezultatul profit/impozit va fi tot 0.

Eu personal prefer varianta 1, desi parca suna mai complet varianta 2.

Sincer, nu stiu daca are importanta, atata timp cat rezultatul este acelasi. La nevoie se pot depune rectificative care nu vor influenta de fapt cu nimic fisa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL