Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
faptul generator si exigibilitatea TVA-ului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


faptul generator si exigibilitatea TVA-ului

7 replies to this topic

#1 ioanamocanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 February 2008 - 08:38 PM

am si eu o intrebare: clientul meu face achizitii intracomunitare de produse diverse; pana acum livra marfa in baza avizului de insotire a marfii si emitea factura in momentul incasarii si anume la sfarsitul lunii; acum legea il obliga sa faca factura in momentul livrarii bunurilor; ce solutie ar avea sa nu plateasca tva-ul, respectiv sa nu emita factura decat in momentul in care marfa se vinde iar el isi incaseaza contravaloarea.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2008 - 10:03 PM

Vezi postareaioanamocanu, la Feb 18 2008, 08:38 PM, a spus:

....legea il obliga sa faca factura in momentul livrarii bunurilor; ce solutie ar avea sa nu plateasca tva-ul, respectiv sa nu emita factura decat in momentul in care marfa se vinde iar el isi incaseaza contravaloarea.
Art. 134. - (1) Faptul generator reprezinta faptul prin care sunt realizate conditiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.
(2) Exigibilitatea taxei reprezinta data la care autoritatea fiscală devine indreptatita, in baza legii, sa solicite plata de catre persoanele obligate la plata taxei, chiar daca plata acestei taxe poate fi amanata.
(3) Exigibilitatea platii taxei reprezinta data la care o persoana are obligatia de a plati taxa la bugetul statului, conform prevederilor art. 157 alin. (1). Această data determina si momentul de la care se datoreaza majorari de intarziere pentru neplata taxei.
Art. 155. - (1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) si (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.




#3 ioanamocanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 February 2008 - 10:10 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 19 2008, 12:03 AM, a spus:

Vezi postareaioanamocanu, la Feb 18 2008, 08:38 PM, a spus:

....legea il obliga sa faca factura in momentul livrarii bunurilor; ce solutie ar avea sa nu plateasca tva-ul, respectiv sa nu emita factura decat in momentul in care marfa se vinde iar el isi incaseaza contravaloarea.
Art. 134. - (1) Faptul generator reprezinta faptul prin care sunt realizate conditiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.
(2) Exigibilitatea taxei reprezinta data la care autoritatea fiscală devine indreptatita, in baza legii, sa solicite plata de catre persoanele obligate la plata taxei, chiar daca plata acestei taxe poate fi amanata.
(3) Exigibilitatea platii taxei reprezinta data la care o persoana are obligatia de a plati taxa la bugetul statului, conform prevederilor art. 157 alin. (1). Această data determina si momentul de la care se datoreaza majorari de intarziere pentru neplata taxei.
Art. 155. - (1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) si (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.


multumesc dar clientul cum isi justifica intrarea de marfa din moment ce eu nu mai pot emite aviz de insotire a marfii sau factura in momentul livrarii marfii?



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2008 - 01:15 PM

Faptul generator pentru livrari de bunuri intervine la data livrarii bunurilor.
Exigibilitatea taxei pentru livrari de bunuri intervine la data la care are loc faptul generator sau la data emiterii unei facturi, daca factura este emise inainte de livrarea bunurilor.
In cazul in care Factura este emisa inainte sau la data la care sunt livrate bunurile, acestea vor fi insotite pe perioada transportului de Factura, iar clientul isi intocmeste Receptia pe baza Facturii.
In cazul in care bunurile se livreaza pe baza Avizului de insotire a marfii, Receptia la client se intocmeste pe baza Avizului, iar Factura se emite inainte de a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care s-a facut livrarea.
Avansurile reprezinta plata partiala sau integrala a contravalorii bunurilor si serviciilor, efectuata inainte de data livrarii sau prestarii acestora.
In cazul in care, pentru bunurile care urmeaza sa fie livrate, se incaseaza avansuri Factura se emite inainte de a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care s-a incasat avansul. Regularizarea facturilor emise pentru plati in avans se realizeaza prin stornarea facturii de avans la data emiterii facturii pentru contravaloarea integrala a livrarii de bunuri . Stornarea se poate face separat sau pe aceeasi factura pe care se evidentiaza contravaloarea integrala a livrarii de bunuri.



#5 laura_gavrilita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Codlea

Postat 20 February 2008 - 08:54 AM

Vezi postareaioanamocanu, la Feb 18 2008, 08:38 PM, a spus:

am si eu o intrebare: clientul meu face achizitii intracomunitare de produse diverse; pana acum livra marfa in baza avizului de insotire a marfii si emitea factura in momentul incasarii si anume la sfarsitul lunii; acum legea il obliga sa faca factura in momentul livrarii bunurilor; ce solutie ar avea sa nu plateasca tva-ul, respectiv sa nu emita factura decat in momentul in care marfa se vinde iar el isi incaseaza contravaloarea.
NELAMURIRE
De ce nu se mai poate emite aviz de insotire a marfii? Ce lege il obliga pe client sa faca factura in momentul livrarii? Sunt in aceiasi situatie cu tine, dar eu fac avize de insotire si emit factura pana cel tarziu in a 15-a zi a lunii urmatoare. Nu mai este posibil acest lucru?



#6 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 February 2008 - 09:09 AM

Eu nu inteleg ce va tot complicati cu avize de insotire si nu emiteti direct factura ? Mi se pare o munca in plus... Pt. ce sa emit aviz si ulterior si factura, cand pot sa fac direct factura (doar pt. ca factura contine si pret si valoare) ? Mi se pare complet aiurea, dar na, ma rog, fiecare cu ideile lui.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#7 ioanamocanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2008 - 09:47 AM

Vezi postarealaura_gavrilita, la Feb 20 2008, 10:54 AM, a spus:

Vezi postareaioanamocanu, la Feb 18 2008, 08:38 PM, a spus:

am si eu o intrebare: clientul meu face achizitii intracomunitare de produse diverse; pana acum livra marfa in baza avizului de insotire a marfii si emitea factura in momentul incasarii si anume la sfarsitul lunii; acum legea il obliga sa faca factura in momentul livrarii bunurilor; ce solutie ar avea sa nu plateasca tva-ul, respectiv sa nu emita factura decat in momentul in care marfa se vinde iar el isi incaseaza contravaloarea.
NELAMURIRE
De ce nu se mai poate emite aviz de insotire a marfii? Ce lege il obliga pe client sa faca factura in momentul livrarii? Sunt in aceiasi situatie cu tine, dar eu fac avize de insotire si emit factura pana cel tarziu in a 15-a zi a lunii urmatoare. Nu mai este posibil acest lucru?

formularul "Aviz de insotire a marfii cod 14-3-6/A" va fi utilizat numai in urmatoarele situatii:
a) transferul valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati, inscriindu-se pe aviz mentiunea "Nu se factureaza";
b) insotirea marfurilor pe timpul transportului cu mijloace auto, atunci cand livrarea se efectueaza cu mijloace de - transport de capacitate mai mare decat mijloacele auto de transport (tren, avion, vapor) si cand pentru acoperirea acestei capacitati sunt necesare mai multe curse, inscriindu-se pe aviz mentiunea "Urmeaza factura";
c) insotirea marfurilor pe timpul transportului, cand distribuirea marfurilor se face la mai multi clienti dintr-un singur mijloc de transport auto, inscriindu-se pe aviz mentiunea "Urmeaza factura";
d) trimiterea valorilor materiale pentru prelucrare la terti, pentru vanzare in regim de consignatie, inscriindu-se pe aviz mentiunea "Pentru prelucrare la terti" sau "Pentru vanzare in regim de consignatie", dupa caz;
e) insotirea, pe timpul transportului, a marfurilor alimentare, usor perisabile, care se livreaza zilnic, in stare proaspata, cum sunt: laptele si produsele lactate, painea si produsele de patiserie, precum si alte marfuri similare;
f) alte situatii prevazute in mod expres de acte normative care reglementeaza activitati economice specifice.

Prin obiectul meu de activitate si caracteristicile de transport nu ma incadrez pentru a putea utiliza Avizul de Insotire a marfii.

Vezi postareaRonaldo, la Feb 20 2008, 11:09 AM, a spus:

Eu nu inteleg ce va tot complicati cu avize de insotire si nu emiteti direct factura ? Mi se pare o munca in plus... Pt. ce sa emit aviz si ulterior si factura, cand pot sa fac direct factura (doar pt. ca factura contine si pret si valoare) ? Mi se pare complet aiurea, dar na, ma rog, fiecare cu ideile lui.

Pentru ca eu trimit clientului 1000 de produse din care el vinde doar 300( de exemplu) si pana acum ii facturam la sfarsit de luna cele 300 de produse vandute. Nu am de ce sa platesc un Tva aferent unor marfuri pe care nu le-am vandut practic si poate nici nu vor fi vandute in urmatoarele luni.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2008 - 12:09 PM

Avizul de insotire a marfii este formular cu regim intern de tiparire si numerotare, se intocmeste si se utilizeaza conform Ordin 2226/2006/27.12.2006 publicat in MO 1056/30.12.2006
privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii 82/1991, republicata:
Art. 3. - (1) In situatiile in care bunurile circula fara sa fie insotite de factura, documentul utilizat pe perioada transportului este avizul de insotire a marfii, cu exceptiile prevazute expres de reglementarile legale in vigoare.
(2) Continutul minim de informatii, precum si normele de intocmire si utilizare a avizului de insotire a marfii sunt prevazute in anexa nr. 2 care face parte integranta din prezentul ordin.
AVIZ DE INSOTIRE A MARFII
Continutul minimal obligatoriu de informatii al avizului de insotire a marfii este urmatorul;
- seria si numarul intern de identificare a formularului;
- data emiterii formularului;
- datele de identificare ale furnizorului (denumire, adresă, cod de identificare fiscala);
- datele de identificare ale cumparatorului (denumire, adresa, cod de identificare fiscala);
- denumirea si cantitatea bunurilor livrate;
- date privind expeditia: numele delegatului, buletin/carte identitate (serie, numar), numarul mijlocului de transport, ora livrarii, semnatura delegatului;
- semnatura expeditorului.
Este formular cu regim intern de tiparire si numerotare.
1. Serveste ca:
- document de insotire a marfii pe timpul transportului, dupa caz;
- document ce sta la baza intocmirii facturii, dupa caz;
- dispozitie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiasi unitati;
- document de primire in gestiune, dupa caz.
2. Se intocmeste, in doua sau mai multe exemplare, de catre unitatile care nu au posibilitatea intocmirii facturii in momentul livrarii produselor, marfurilor sau altor valori materiale, precum si in alte situatii stabilite prin procedurile proprii ale societatii.
In cazul transferului de bunuri intre gestiunile aceleiasi unitati, dispersate teritorial, avizul de insotire a marfii va purta mentiunea "Fara factura".
Pe avizul de insotire a marfii emis pentru valori materiale trimise pentru prelucrare la terti se face mentiunea "Pentru prelucrare la terti".
In celelalte situatii decat cele prevazute mai sus se face mentiunea cauzei pentru care s-a intocmit avizul de insotire a marfii si nu factura.
..........................................






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL