Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avansuri si dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Avansuri si dividende


2 replies to this topic

#1 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 18 February 2008 - 09:23 PM

O intrebare...

Imi aduc aminte ca am citit undeva ca incepand cu anul 2008 se pot plati dividende chiar in cursul anului, fara a mai astepta incheierea exercitiului si repartizarea profitului. Cu alte cuvinte, o firma infiintata in 2008 poate plati dividende in 2008, nu e cazul sa astepte anul 2009.

Am cautat pe forum, dar n-am gasit nimic, iar varianta cu avansurile in "542" nu mi se pare convenabila, pentru ca atunci cand sunt sume mari, nu le poti justifica spunand ca sunt in contul unor viitoare aprovizionari.



#2 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 February 2008 - 10:57 AM

Revin...
Va aduceti aminte de asa o reglementare?




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 20 February 2008 - 12:17 AM

Nu.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL