Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie recuperarea deseurilor si rest.metalice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


monografie recuperarea deseurilor si rest.metalice

6 replies to this topic

#1 mmol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 21 March 2005 - 07:10 PM

Bunã!
Vã urmãresc de câteva luni ºi nu pot spune decât cã sunteþi superi.
Vã rog sã mã ajutaþi cu o monografie pentru recuperarea deseurilor si resturilor metalice.Menþionez cã achizitia se face de la persoane fizice pe bazã de adeverinþã de primire si platã .
Vã mulþumesc.
Maria



#2 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 24 March 2005 - 08:59 AM

contabilitate operatiuni comerciale cu deseuri:
1. La furnizorul, detinator de deseuri:

- livrare deseuri 411 = 703
- inreg tva ( mai nou e cu taxare inversa = se trece pe factura, se scrie mentiunea taxare inversa, iar clientul plateste valoarea mai putin tva)
4426 = 4427
- fond mediu 3 % - retinere la sursa
635 = 411
2. la bneficiarul, valorificator de deseuri

- achizitia deseurilor la val din factura fara tva
301 = 401
- plata furnizor de deseuri
401 = 5121

tatiana



#3 corina grigore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 07 April 2005 - 06:25 PM

eu stiu ca se mai plateste o taxa de 3% calculata la pretul de achizitie al deseurilor
e gresit?
multumesc!



#4 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 08 April 2005 - 09:38 AM

corina grigore a spus:

eu stiu ca se mai plateste o taxa de 3% calculata la pretul de achizitie al deseurilor
e gresit?
multumesc!

pai se plateste.
apare pe factura beneficiarului de deseu. cel care valorifica ii plateste beneficiarului mai putin 3%, ( si tva) , iar el vireaza la stat fondul de mediu. este si o declaratie care se depune pentru valorificatori.
tatiana



#5 Aurora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 May 2005 - 08:18 PM

Dar cum se inregistreaza obtinerea deseurilor metalice? Se inregistreaza obtinerea de produse reziduale si la ce valoare?
Multumesc



#6 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 10 May 2005 - 10:47 AM

eu inregistrez 346 = 711
tatiana



#7 Aurora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 May 2005 - 04:30 PM

Si cu ce valoare?

De exemplu daca obtin span, nu am ce valoare sa-i dau, eventual valoarea de vanzare!

Merci






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL