Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa - de pe societate pe asociati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa - de pe societate pe asociati


5 replies to this topic

#1 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 27 February 2008 - 10:28 PM

O societate construieste o casa in regie proprie. Cum poate trece casa din proprietatea societatii in proprietatea asociatilor (sot si sotie)?
E posibil? Si cum? :tongue: :laugh: :frusty:
Mentionez ca vor sa se mute in imobilul respectiv si sa-si faca act de identitate pe adresa respectiva.
E urgenta treaba.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de kimba: 27 February 2008 - 11:08 PM

Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 February 2008 - 08:17 AM

eu am o asemenea societate in care doar sotul este asociat si am executat casa in regie proprie cf contarct incheiat si lunar fac situatie de lucrari si factura pe numele sotiei.

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 28 February 2008 - 08:51 AM

O inginerie financiara:

Daca au creditat societatea cu diverse sume (marea majoritate a SRLurilor de familie o fac), sa faca un act aditional la contractul (contractele) de creditare, in sensul ca societatea gajeaza cu casa respectiva si un termen scurt pt rambursare si la scadenta sa execute gajul (casa). In felul asta scapa cu taxe mai mici.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 28 February 2008 - 03:55 PM

Multumesc pentru raspunsuri, mai am o intrebare: la intabulare cum dovedeste ca acea casa este al lui? Cu contractul incheiat intre societate si asociat in care se preda casa in schimbul creditelor acordate societatii?
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#5 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2008 - 05:04 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Feb 28 2008, 08:51 AM, a spus:

O inginerie financiara:

Daca au creditat societatea cu diverse sume (marea majoritate a SRLurilor de familie o fac), sa faca un act aditional la contractul (contractele) de creditare, in sensul ca societatea gajeaza cu casa respectiva si un termen scurt pt rambursare si la scadenta sa execute gajul (casa). In felul asta scapa cu taxe mai mici.

Eugen, spune-mi si mie de care taxe scapa?. Tranferul de proprietate va fi scutit de TVA?...de exemplu? Exista baza legala pt. asa ceva?
Multumesc anticipat
elenacca



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 04 March 2008 - 11:05 AM

Ne poate ajuta cineva cu o baza legala? Va rog mult!
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL