Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dreptul de a munci - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dreptul de a munci


1 reply to this topic

#1 svaiter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:tulcea

Postat 27 February 2008 - 10:54 PM

In constitutie scrie ca orice persoana are dreptul la munca, dupa pregatirea pe care o are.
Vreau sa cunosc mai multe pareri pentru citeva situatii unde cred eu ca dreptul la munca este restrictionat chiar prin diverse prevederi legale, in special pentru contabili.
Expun citeva situatii:
1). Obligatia ca diverse situatii contabile (bilanturi, anumite declaratii fiscale) sa fie semnate fie de experti contabili, fie de auditori, fie de consultanti fiscali, etc.
Aceste situatii se intocmesc pe baza documentelor intocmite pina atunci de catre contabil, dar la final contabilul nu are voie sa intocmeasca bilantul sau fel de fel de declaratii.
Eu inteleg ca un expert contabil a obtinut un atestat pentru a efectua expertize contabile, un auditor idem, pentru a efectua operatiuni de audit, un consultant fiscal idem pentru a da cosultatii de specialitate, dar bilantul sau cine stie ce declaratii nu sint expertize contabile sau auditari a activitatii.
In acest caz consider ca contabililor le este restrictionat dreptul la munca si prevederile legale respective sint neconstitutionale.
2). Obligatia ca orice evidenta contabila sa fie efectuata de asa zisi contabili autorizati.
Atestatul de contabil autorizat se obtine dupa urmarea unor cursuri, examene, etc.
Din insasi notiunea de contabil autorizat rezulta ca exista si contabili neautorizati.
Acestia ce au dreptul sa faca?, sau de ce li se mai zice contabili?
De ce trebuie urmate alte cursuri pentru a munci?
3) Situatia urmatoare este valabila si pentru experti contabili:
- nici un contabil autorizat si nici un expert contabil nu isi pot desfasura activitatea daca nu sint
inscrisi la C.E.C.A.R.
De ce oare este obligatoriu acest lucru?, numai pentru ca C.E.C.A.R. s-a zbatut si a obtinut o astfel de lege?
Ce ati zice daca nici un casier nu si-ar putea desfasura activitatea pentru ca nu face parte din corpul national al casierilor, sau un sofer, sau un cofetar, sau cine stie cite si mai cite profesiuni sint?
Daca are cineva bunavointa sa raspunda rog foarte mult sa precizeze daca are atestat de expert contabil, auditor sau consultant fiscal.



#2 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2008 - 08:53 AM

Atat 1) cat si 2) se pot efectua de catre un contabil cu studii economice superioare, incadrat in firma, pe baza de contract individual de munca.
ART.10, Legea 82/1991. :tongue:
Nu am atestat de Expert contabil, auditor sau consultant fiscal si imi desfasor f. bine activitatea in continuare. Am studii superioare economice.

Aceasta postare a fost editata de GeForce: 28 February 2008 - 08:56 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL