Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


DECLARATIA 390

164 replies to this topic

#161 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 January 2010 - 05:28 PM

Buna ziua!
In luna mai 2009 am avut o achizitie intracomunitara si nu am depus 390. Furnizorul nu e platotor de tva.
Daca fac declaratia acum am inteles ca amenda este de 2 % din valoarea nedeclarata (1000 euro este valoare).
Intrebarea mea este daca trebuia sa depun 092 si sa devina platitor de tva lunar?
Daca furnizorul nu este platitor de tva trebuia depus 390?
Ce aslte declaratii mai trebuiau intocmite?
Va multumesc mult, astept un raspuns urgent ca sa stiu cum actionez la declaratiile de sfarsit an.



#162 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 January 2010 - 05:36 PM

Revin cu o alta intrebare.
Daca depun 390, primesc amenda de 2 % si simultan depun un 010 pentru tva lunar? ce parere aveti?
Credeti ca exista alta solutie sa scap de amenda?




#163 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2010 - 06:59 PM

Achizitia intacomunitara de la o societate neinregistrata in scopuri de TVA nu se declara in D390 si nici nu va schimba perioada de raportare. Vezi discutii pe aceasta tema si aici: http://conta.money.ro/forum/lofiversion/in...php/t29715.html



#164 Eva78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 January 2010 - 05:26 PM

Buna ziua!
Am o intrebare : o firma neplatitoare de tva achizitioneaza o masina second hand din Germania, firma din Germania este platitoare de tva. Firma din Romania nu a comunicat vat number, ca urmare cel din Germania a facturat cu tva si a fost achitat de firma romaneasca. Valoarea achizitiei este de 4.900 euro. Stiam ca pana in 10.000 euro nu se declara, dar am vazut ca in declaratia 094 privind cifra de afaceri trebuie sa declari ca nu ai avut achizitii intracomunitare.
Trebuie declarat in 390, 301 si 091? In ce ordine, cat dureaza pana se comunica vat number?
va rog frumos, este urgent.
Multumesc



#165 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2010 - 12:51 PM

daca esti neplatitoare de tva nu ai treaba nici cu 390, nici cu 094






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL