Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie webhosting - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie webhosting

1 reply to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 March 2008 - 09:22 PM

Buna seara!
Am o rugaminte: m-a contactat cineva care are o firma de webhosting pentru contabilitate. Firma este infiintata de cativa anisori si persoana (a se citi administratorul) a citit cate ceva prin codul fiscal si mi-a spus asa:
inchiriaza servere (pentru webhosting) si din strainatate. pentru platile pe care le face catre firmele din afara Romaniei, se autofactureaza (aici eu chiar nu sunt in stare sa inteleg de ce, pentru ca eu il consider furnizor de servicii pe strain) si plateste 16% impozit pe venit nerezidenti (de ce??? mi-a spus ca firma x din afara realizeaza venituri in Romania, pentru ca el il plateste.....eu nu mai inteleg). Stiu ca in codul fiscal la TVA scrie ca pentru serviciile electronice se considera locul prestarii serviciilor in romania....dar asta, dupa mintea mea (care poate fi si proasta) inseamna ca facturez cu TVA daca prestez servicii cuiva din afara romaniei (ca in romania oricum facturez cu tva).
Pe scurt, firma este platitoare de TVA si impozit pe profit, se ocupa cu realizare website si hosting. Pentru mine inseamna firma de prestari servicii. Simplu.
Daca gresesc, va rog sa-mi spuneti. Asta este, omul cat traieste tot invata.
Mii de multumiri.



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 09 March 2008 - 01:59 AM

multumesc...peste 40 de vizualizari si nici o parere.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL