Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensii private - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensii private


4 replies to this topic

#1 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 10:22 AM

Am un salariat care a aderat la Fondul de pensii facultative ... (are 47 ani).Problema este ca nu m-a anuntat din ce data a aderat si nici suma, iar luna asta m-am trezit cu o adresa de la ...(fd de pensii resp.) ca am depasit termenul de plata pentru contributia lunii ianuarie.
Eu nu i-am oprit nimic pe stat nici pe ianuarie nici pe februarie- daca ii platesc acum contributia pt. ianuarie si februarie este bine daca pe statul din martie ii opresc contributia pe 3 luni?
Pe stat ce trec la rubrica de retineri pt suma pe care o retin si apoi o virez catre acel fd. de pensii?
Puteti sa-mi spuneti ce nota contabila trebuie sa fac pentru suma respectiva? (retinere si virare)
Aceasta suma nu are nici o legatura cu 9,5 si 19,5% CAS nu? (Adica societatea nu are nici o alta obligatie in afara de faptul ca ii retine pe stat suma respectiva si apoi o vireaza catre fd. resp.)
Si o ultima intrebare: din cate am citit in Codul fiscal suma respectiva este neimpozabila, corect ?
Astept raspunsurile voastre, multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 March 2008 - 08:26 PM




#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 20 March 2008 - 01:56 PM

Interesant punct de vedere.Din legea 411/2004 actualizata eu a, inteles ca "institutia de evidenta calculeaza cuantumul contributiei datorate fondului de pensii " in baza declaratiilor de CAS depuse lunar-art.43^1 al(1).In afara de asta stiam ca pina la 17.05.2008 inca se lucreaza la repartizarea celor care nu si-au ales un fond de pensii, sau cei care au aderat la mai multe fonduri vor fi repartizati unuia singur, si apoi , cu toate puse la punct se vor vira contributiile la fondurile de pensii private. ????




#3 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 04:52 PM

In primul rand , voit sau nu, ai facut reclama si asta e contrar regulilor acestui forum. Acum revenind la problema ta, sa stii ca la pensiile facultative cineva din firma a semnat si a pus stampila pe polita omului. Referitor la celelalte probleme, vezi ca au mai fost dezbatute de nenumarate ori pe acest forum.
preda



#4 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 06:38 PM

Imi cer mii de scuze, reclama e ultima treaba la care ma gandesc- eu vreau doar sa ma lamuresc cu problema mea. Am gasit cate ceva pe forum, dar f. putin.
Asa ca, daca se poate, astept raspunsuri la obiect nu "sa ma trageti de urechi"!



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 04:26 PM

Gasesti aici tot ce-ti trebuie Lege nr. 204 din 22/05/2006.
Dragos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL