Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prescriere datorii furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


prescriere datorii furnizori


17 replies to this topic

#1 dobrean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 March 2008 - 07:38 PM

Ma poate lamuri cineva cum se inregistreaza de fapt prescrierile de datorii > 3 ani catre furnizori:
-prin ct 7588 sau 754 SAU
-prin ct 1171 ; in acest caz se inreg si TVA? ce se intampla apoi cu slodul ct. 1171?



#2 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 21 March 2008 - 11:08 AM

Conform ordinului 2374 ar trebuie inregistrate in contul 117.Eu am interbat la Finante Sibiu si mi s-a spus ca daca le trec in contul 117 ( deci nu calculez impozit 16%) mi se vor calcula majorari de la data trecerii in contul 117 pina la data cand voi plati 16%




#3 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 03:00 PM

Daca le inreg in 1174 (corectii) se recalculeaza impozitul aferent perioadei respective si se depune Decl 101 rectificativa si desemeni se plateste difenta de impozit + majorari pana la data platii.



#4 danabc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 April 2008 - 06:44 AM

Venitul nu se produce, de fapt, simultan cu prescrierea datoriei? Eu cred ca de fapt ar tb inreg venitul in cursul exercitiului financiar in care s-a produs prescriptia. In orice moment anterior debitul catre furnizor e susceptibil de a fi solicitat de catre acesta si, in aceste conditii, venitul nu ar fi existat. Atunci ce sa cauti prin 117? Atat economic cat si juridic, dupa parerea mea, venitul nu exista pana la momentul prescrierii.



#5 lanton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 03 April 2008 - 02:19 PM

Si eu sunt de parere ca nu este normala folosirea lui 117 pt. prescrierea furnizorilor. Inteleg daca de exemplu la un furnizor neachitat din 2005 pt. care s-ar implini termenul de prescriptie in 2008 nu as inregistra in 2008 venitul din prescriere si as face acest lucru in 2009, abia atunci sa il inregistrez in 117. Este aberant sa calculez majorari pentru trei ani anteriori.



#6 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2009 - 08:41 PM

sunt intr o situatie in care nu stiu pur si simplu cum sa procedez.
am furnizori mai vechi de 5 ani
ce fac cu ei?
balanta arata oribil cu atatea sume?
sa le bag in 7583 mi se pare mai ok decat prin 117
parerea mea
astept si de la voi niste pareri
va rog
fiecare cuparerea lui
401=7583
sau
401=1174?
cum e corect?

Aceasta postare a fost editata de sory.anghel: 02 June 2009 - 08:43 PM




#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 09:59 PM

401=7588



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 June 2009 - 10:27 AM

Parerea mea este ca 401 = 117, pentru ca se corecteaza o eroare din exercitiile trecute, cand s-a recunoscut cheltuiala pentru care trebuia platit furnizorul.



#9 jointventure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 February 2010 - 09:07 AM

Vezi postareadobrean, la Mar 20 2008, 07:38 PM, a spus:

Ma poate lamuri cineva cum se inregistreaza de fapt prescrierile de datorii > 3 ani catre furnizori:
-prin ct 7588 sau 754 SAU
-prin ct 1171 ; in acest caz se inreg si TVA? ce se intampla apoi cu slodul ct. 1171?
..//////////
RASPUNS DOCUMENTAT LEGISLATIV
ASTEPT MESAJ DE CONFIRMARE/COMBATERE LA adresa de mail xoyvzi@yahoo.com

pct. 187 din Ordinului 3055/29.10.2009 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, “la scăderea din evidență a creanțelor și datoriilor ale căror termene de încasare sau de plată sunt prescrise, entitățile trebuie să demonstreze că au fost întreprinse toate demersurile legale, pentru decontarea acestora.”, iar pct. 256. alin. (1), lit. e) precizează “Veniturile din exploatare cuprind alte venituri din exploatarea curentă, cuprinzând veniturile din creanțe recuperate, penalități contractuale, datorii prescrise, scutite sau anulate potrivit legii, precum și alte venituri din exploatare.”
pct. 28, alin. (1) coroborat cu prevederile pct. 39 din Ordinul 2861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea și efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor și capitalurilor proprii, “creanțele și obligațiile față de terți sunt supuse verificării și confirmării pe baza extraselor soldurilor debitoare și creditoare ale conturilor de creanțe și datorii care dețin ponderea valorică în totalul soldurilor acestor conturi, potrivit "Extrasului de cont" (cod 14-6-3) sau punctajelor reciproce scrise„ și “pentru toate plusurile, lipsurile și deprecierile constatate la bunuri, precum și pentru pagubele determinate de expirarea termenelor de prescripție a creanțelor sau din alte cauze, comisia de inventariere solicită explicații scrise de la persoanele care au răspunderea gestionării bunurilor, respectiv a urmăririi decontării creanțelor. Pe baza explicațiilor primite și a documentelor analizate, comisia de inventariere stabilește natura lipsurilor, pierderilor, pagubelor și deprecierilor constatate, precum și natura plusurilor, propunând, în conformitate cu dispozițiile legale, modul de regularizare a diferențelor dintre datele din contabilitate și cele faptice, rezultate în urma inventarierii.”
contabil, înregistrarea scoaterii din evidență a datoriilor către furnizori se evidențiază în conformitate cu prevederile ANEXEI la Ordinul ministrului economiei și finanțelor nr. 2.374/2007 privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, prin creditarea contului 117 (Rezultatul reportat) și debitarea unuia dintre conturile de înregistrare a sumelor anulate reprezentând datorii față de furnizori, aferente exercițiilor financiare anterioare (401, 404, și alte conturi în care urmează să se evidențieze sumele anulate).
fiscal art. 19, alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal cu modificările și completările ulterioare precizează:
“Profitul impozabil se calculează ca diferență între veniturile realizate din orice sursă și cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile și la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul și alte elemente similare veniturilor și cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.”

INTRUCAT SE REFERA LA ANII ANTERIORI ESTE CLAR CA SE INREGISTREAZA IN 117, DAR NU SUNT SIGUR CU PRIVIRE LA DECLARATIA RECTIFICATIVA LA 101 (INCA NU AM GASIT BAZA LEGALA)



#10 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 24 February 2010 - 10:58 AM

Sunt de acord cu Florin 76 - 401=7588, conform Ordinului nr 3055/2009, care prevede:
În creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se înregistreaza:
- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii fata de furnizori, creditori diversi, actionari/asociati (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi în care urmeaza sa se evidentieze sumele respective);
- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii

Aceasta postare a fost editata de G David: 24 February 2010 - 11:04 AM




#11 jointventure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:13 AM

Vezi postareajointventure, la Feb 24 2010, 09:07 AM, a spus:

Vezi postareadobrean, la Mar 20 2008, 07:38 PM, a spus:

Ma poate lamuri cineva cum se inregistreaza de fapt prescrierile de datorii > 3 ani catre furnizori:
-prin ct 7588 sau 754 SAU
-prin ct 1171 ; in acest caz se inreg si TVA? ce se intampla apoi cu slodul ct. 1171?
..//////////
RASPUNS DOCUMENTAT LEGISLATIV
ASTEPT MESAJ DE CONFIRMARE/COMBATERE LA adresa de mail xoyvzi@yahoo.com

pct. 187 din Ordinului 3055/29.10.2009 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, “la scăderea din evidență a creanțelor și datoriilor ale căror termene de încasare sau de plată sunt prescrise, entitățile trebuie să demonstreze că au fost întreprinse toate demersurile legale, pentru decontarea acestora.”, iar pct. 256. alin. (1), lit. e) precizează “Veniturile din exploatare cuprind alte venituri din exploatarea curentă, cuprinzând veniturile din creanțe recuperate, penalități contractuale, datorii prescrise, scutite sau anulate potrivit legii, precum și alte venituri din exploatare.”
pct. 28, alin. (1) coroborat cu prevederile pct. 39 din Ordinul 2861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea și efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor și capitalurilor proprii, “creanțele și obligațiile față de terți sunt supuse verificării și confirmării pe baza extraselor soldurilor debitoare și creditoare ale conturilor de creanțe și datorii care dețin ponderea valorică în totalul soldurilor acestor conturi, potrivit "Extrasului de cont" (cod 14-6-3) sau punctajelor reciproce scrise„ și “pentru toate plusurile, lipsurile și deprecierile constatate la bunuri, precum și pentru pagubele determinate de expirarea termenelor de prescripție a creanțelor sau din alte cauze, comisia de inventariere solicită explicații scrise de la persoanele care au răspunderea gestionării bunurilor, respectiv a urmăririi decontării creanțelor. Pe baza explicațiilor primite și a documentelor analizate, comisia de inventariere stabilește natura lipsurilor, pierderilor, pagubelor și deprecierilor constatate, precum și natura plusurilor, propunând, în conformitate cu dispozițiile legale, modul de regularizare a diferențelor dintre datele din contabilitate și cele faptice, rezultate în urma inventarierii.”
contabil, înregistrarea scoaterii din evidență a datoriilor către furnizori se evidențiază în conformitate cu prevederile ANEXEI la Ordinul ministrului economiei și finanțelor nr. 2.374/2007 privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, prin creditarea contului 117 (Rezultatul reportat) și debitarea unuia dintre conturile de înregistrare a sumelor anulate reprezentând datorii față de furnizori, aferente exercițiilor financiare anterioare (401, 404, și alte conturi în care urmează să se evidențieze sumele anulate).
fiscal art. 19, alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal cu modificările și completările ulterioare precizează:
“Profitul impozabil se calculează ca diferență între veniturile realizate din orice sursă și cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile și la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul și alte elemente similare veniturilor și cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.”

INTRUCAT SE REFERA LA ANII ANTERIORI ESTE CLAR CA SE INREGISTREAZA IN 117, DAR NU SUNT SIGUR CU PRIVIRE LA DECLARATIA RECTIFICATIVA LA 101 (INCA NU AM GASIT BAZA LEGALA) si tare mult as vrea sa imi spuna si mie cineva daca stie aceasta baza legala

NU se foloseste un cont de venituri intrucat 3055/2009 recomanda folosirea contlui de venituri dar si folosirea contului 117 si sUnt de parare ca se foloseste 117 pentru ca ne referim la DATORII DIN ANII ANTERIORI. ATENTIE...functiunea conturilor este ORIENTATIVA SI NU LIMITATIVA




#12 jointventure

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:53 AM

Vezi postareaG David, la Feb 24 2010, 10:58 AM, a spus:

Sunt de acord cu Florin 76 - 401=7588, conform Ordinului nr 3055/2009, care prevede:
În creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se înregistreaza:
- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii fata de furnizori, creditori diversi, actionari/asociati (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi în care urmeaza sa se evidentieze sumele respective);
- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii
///
INTRUCAT SE REFERA LA ANII ANTERIORI ESTE CLAR CA SE INREGISTREAZA IN 117, DAR NU SUNT SIGUR CU PRIVIRE LA DECLARATIA RECTIFICATIVA LA 101 (INCA NU AM GASIT BAZA LEGALA) si tare mult as vrea sa imi spuna si mie cineva daca stie aceasta baza legala

NU se foloseste un cont de venituri intrucat 3055/2009 recomanda folosirea contlui de venituri dar si folosirea contului 117 si sunt de parare ca se foloseste 117 pentru ca ne referim la DATORII DIN ANII ANTERIORI. ATENTIE...functiunea conturilor este ORIENTATIVA SI NU LIMITATIVA



#13 est

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 April 2010 - 04:11 PM

buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o problema...
o casa de insolventa m-a somat pentru prima data in 26.03.2010 print-un convocator la conciliere pentru o suma pe care firma noastra o are fata de un furnizor. Le-am trimis o adresa prin care le ceream soldul detaliat al debitului. Acest debit este rezultat din facturi primite de catre firma noastra din 25.05.2005 - 10.12.2007.
Intrebarea mea ar fi: acest debit raportat din 25.05.2005 - 10.12.2007 nu este prescris? Nu am primit nici o notificare pana in luna martie 2010 de la furnizor, nu am titlu executoriu, nu am sentinta. Am tot citit decretul 167/1958, precum si codul de procedura fiscala, cu prescriptia extinctiva, dar nu am ajuns la nici o concluzie.
va multumesc anticipat pentru raspunsurule voastre.



#14 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 01 April 2010 - 07:12 PM

DECRETUL nr. 167 din 21 aprilie 1958 privitor la prescriptia extinctiva, prevede: art. 1 ,, Dreptul la actiune, avind un obiect patrimonial, se stinge prin prescriptie, daca nu a fost exercitat in termenul stabilit in lege. Odata cu stingerea dreptului la actiune privind un drept principal se stinge si dreptul la actiune privind drepturile accesorii. Orice clauza care se abate de la reglementarea legala a prescriptiei este nula,,.
Art. 3 ,,Termenul prescriptiei este de 3 ani.........,,
Din cele prezentate si avand in vedere prevederile Decretului nr. 167/1958 rezulta ca suma solicitata este prescrida.

Aceasta postare a fost editata de G David: 01 April 2010 - 07:22 PM




#15 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 April 2010 - 10:56 PM

10.12.2007+3ani =10.12.2010



#16 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 02 April 2010 - 10:16 AM

Da. Sumele se prescriu esalonat pe masura neexercitarii dreptului la actiune inlauntrul termenului de prescriptie de 3 ani.

Aceasta postare a fost editata de G David: 02 April 2010 - 10:26 AM




#17 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 April 2010 - 11:17 AM

Vezi postareajointventure, la Feb 24 2010, 11:53 AM, a spus:

...sunt de parare ca se foloseste 117 pentru ca ne referim la DATORII DIN ANII ANTERIORI...
Eu sunt de parere ca nu e vorba de suma datorata (aferenta unui an anterior) ci de suma prescrisa, care e prescrisa in prezent.
Noi nu contam acum suma datorata (care a fost datorata 3 ani) ci suma prescrisa (actuala).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#18 est

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 April 2010 - 11:39 AM

va multumesc tare mult. Le-am facut o adresa prin care le comunicam ca sumele pretinse sunt prescrise. M-ati ajutat chiar foarte mult, inca o data mii de multumiri.
sa aveti sarbatori fericite, cu multe bucurii






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL