Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa de marcat sau chitantier? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


casa de marcat sau chitantier?

67 replies to this topic

#21 rainhold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 September 2009 - 09:09 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 25 2008, 10:45 PM, a spus:

Operatorii economici care au obligatia de a folosi aparate de marcat electronice vor inregistra veniturilor pe baza bonurilor fiscale, persoanele care nu au obligatia, in conformitate cu prevederile legale, de a emite factura vor inregistra veniturile realizate zilnic utilizand monetarul, chitanta, care sunt documente cu regim intern de numerotare, conform Ordin 2226/2006 publicat in MO 1056/30.12.2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii 82/1991, republicata.
Deasemenea, conform art. 3 alin.(3) al HG 479/2003 republicata privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea OG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, in cazul in care in acelasi spatiu se efectueaza atat livrari de bunuri cu amanuntul sau prestari de servicii pentru care este obligatorie utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, cat si livrari de bunuri cu amanuntul sau prestari de servicii pentru care nu exista aceasta obligatie, utilizatorii pot emite bon fiscal pentru toate bunurile livrate si/sau serviciile prestate.
Conform OG 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, la solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si Factura, iar conform pct. 72 alin.(2) al Normelor CF facturile emise si achitate prin numerar pe baza de bonuri fiscale emise, nu este necesara mentionarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, fiind suficienta mentiunea "conform bon fiscal nr./data"

Operatorii economici care au obligativitatea de a emite bonuri fiscale nu elibereaza si chitanta pentru aceeasi incasare, iar cei care nu au aceasta obligativitate pot folosi bonul fiscal in loc de chitanta.



Cum se face incasarea numerarului de la automatele de jucarii- care este documentul folosit pentru inregistrarea venitului si colectarea TVA.
Corform Ordin 3512- Monetarul - nu mai exista- Dispozitia de incasare- nu poate fi folosita pentru inregistrarea numerarului care reprezinta venituri exploatare. Poate chitanta?????????
Rog ajutor- pentru a nu avea probleme cu garda.
Pana acuma am inregistrat ridicarea numerarului di automate si depunere in caseria unitatii cu Monetar- pe fiecare locatie.Nu cred ca este corerct!!!!!
Multumesc.



#22 imagegrup

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:reghin

Postat 12 February 2010 - 11:24 AM

buna, am si eu o problema..am un client....caruia i-am emis factura in 2008, din gestiunea unitati cu amantul...magazin....
factura a fost incasata partial , acum as vrea sa o achite in continuare, pe rand, cate 30-40 lei pana termina(e vb de suma de 750 lei in total)..problema este ca facturile la mine se emit dintr-un program de stocuri, si chitanta tot de acolo....
programul nu-mi permite sa fac o chitanta pt o factura inchisa deja si neachitata...bon nu pot sa fac pt ca stocul la produsul respectiv e scazut.....lucram din stocuri si cu bonul fiscal..nu se marcheaza in casa direct, ci prin programul de sticuri...
acum , intrebatrea mea este..cum ii dau eu chitanta omului?chitantiere nu mai folosim de cand cu programul de stocuri.....prin banca nu vrea s aplateasca pt comisioane..si fiind suma mica...




#23 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2010 - 09:17 PM

Clientul e persoana fizica sau juridica ?
Daca e persoana juridica , cumparati un chitantier dati o alta numerotare si taiati chitante de pe el.



#24 imagegrup

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:reghin

Postat 15 February 2010 - 07:04 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 12 2010, 09:17 PM, a spus:

Clientul e persoana fizica sau juridica ?
Daca e persoana juridica , cumparati un chitantier dati o alta numerotare si taiati chitante de pe el.
MULTUMESC....e persoana juridica....asta am si facut in ultima instanta..desi nu vroiam sa iau un chitantier pt un singur client "nebunatic"

si daca e persoana fizica ce se intampla?am o factura si unei pers fizice emise si neincasata(cunostiinta)...

acuma cateva zile, mi-a zis o contabila ca nu am voie sa emit facturi neincasate...ca vand din magazin cu amanuntul....asta inseamna ca nu am voie sa vand decat cu plata pe loc?pai ce treaba e asta...
ca daca vreau sa vand fara incasare()se referea vanzarea cu factura neincasata....sa transfer marfa din gestiunea magazin cu amanuntul in depozit si de acolo sa emoit factura...
m-a bagat total in ceata...o parere va rog?



#25 vildangafar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Agigea, Constanta

Postat 09 March 2010 - 10:30 AM

Vezi postareaimagegrup, la Feb 12 2010, 11:24 AM, a spus:

buna, am si eu o problema..am un client....caruia i-am emis factura in 2008, din gestiunea unitati cu amantul...magazin....
factura a fost incasata partial , acum as vrea sa o achite in continuare, pe rand, cate 30-40 lei pana termina(e vb de suma de 750 lei in total)..problema este ca facturile la mine se emit dintr-un program de stocuri, si chitanta tot de acolo....
programul nu-mi permite sa fac o chitanta pt o factura inchisa deja si neachitata...bon nu pot sa fac pt ca stocul la produsul respectiv e scazut.....lucram din stocuri si cu bonul fiscal..nu se marcheaza in casa direct, ci prin programul de sticuri...
acum , intrebatrea mea este..cum ii dau eu chitanta omului?chitantiere nu mai folosim de cand cu programul de stocuri.....prin banca nu vrea s aplateasca pt comisioane..si fiind suma mica...

singura solutie este sa luati un chitantier daca este pers juridica, iar daca este pers fizica prin banca. sau sa il puneti sa va depuna direct in contul dvs de la banca sumele respective, fara a mai face op.



#26 dze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 June 2010 - 07:26 PM

pot emite factura+chitanta unui pfa pentru sa zicem curatare spatiu x mp?

multumesc



#27 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2010 - 03:14 PM

da, deoarece pfa e persoana juridica.



#28 dze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 June 2010 - 01:15 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 26 2010, 04:14 PM, a spus:

da, deoarece pfa e persoana juridica.

multumesc mult!!!



#29 mihairoxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 June 2010 - 11:15 PM

Buna... Am autorizatie PFA cu cod CAEN 4631: COMERT CU RIDICATA AL LEGUMELOR SI FRUCTELOR din 2009. Am avut un control si mi s a spus ca imi trebuie casa de marcat...unii spun ca imi trebuie casa de marcat altii spun ca nu imi trebuie, nici nu eu nu stiu ce sa mai cred. Achizitionez marfa din UE si as dori sa stiu ce acte imi trebuie ca sa fiu in regula. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc !



#30 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 11:29 PM

ce tip de clienti predomina ?
si cat de des vindeti la persone fizice ?



#31 mihairoxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 June 2010 - 11:33 PM

vand en-gros numai la PFA si SRL



#32 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 11:41 PM

In acest caz nu aveti nevoie de casa de marcat.
Casa de marcat se utilizeaza doar pentru vanzarea catre persoane fizice ( in mod obligatoriu ).



#33 mihairoxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 June 2010 - 11:42 PM

si atunci ce acte imi trebuie? multumesc mult pt toate raspunsurile



#34 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 11:48 PM

Pe langa actele firmei si autorizatii.
NIR, registru de incasari si plati, jurnalele de TVA .



#35 mihairoxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 June 2010 - 12:07 AM

AM PRIMIT AMENDA PENTRU CA NU AM CASA DE MARCAT, DAR DACA PE AUTORIZATIE SCRIE COMERT CU RIDICATA A LEGUMELOR SI FRUCTELOR SI NU IMI TREBUIE CASA DE MARCAT, DECAT ACTELE NECESARE, ATUNCI AMENDA NU SI ARE ROSTUL SI AS DORI SA FAC O CONTESTATIE... CE TREBUIE SA FAC PENTRU A DEPUNDE ACEASTA CONTESTATIE? MS MULT



#36 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 12:12 AM

O contestati in instanta, pt formularea corecta si altele luati legatura cu un avocat.
La cum spuneti ca vindeti doar catre srl si pfa " , garantat amenda e un abuz si sigur ve-ti castiga in instanta.



#37 mihairoxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 June 2010 - 12:15 AM

MULTUMESC MULT PENTRU TOT

AH.. CE ESTE NIR?REGISTRU DE INVENTAR? PRINTRE ATATEA ACTE...NU LE MAI STIU



#38 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 12:18 AM

pentru a numai monopoliza topicul , va rog daca puteti sa ma apelati pe mesenger : Florin_contab76 pe yahoo mesenger.

NIR = Nota de Intrare Receptie se face la achizitionarea bunurilor pe baza avizului sa facturi de achizie.



#39 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 30 June 2010 - 12:16 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 26 2010, 04:14 PM, a spus:

da, deoarece pfa e persoana juridica.


Esti sigur?

@dze: puteti emite factura si chitanta catre PFA (sau I.I. - Intreprindere Individuala), dar nu pentru motivul invocat de Florin_76. ;) Ideal ar fi sa existe si un contract intre cele 2 parti.



#40 dze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 30 June 2010 - 12:45 PM

Vezi postareaZzuper, la Jun 30 2010, 01:16 PM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 26 2010, 04:14 PM, a spus:

da, deoarece pfa e persoana juridica.


Esti sigur?

@dze: puteti emite factura si chitanta catre PFA (sau I.I. - Intreprindere Individuala), dar nu pentru motivul invocat de Florin_76. ;) Ideal ar fi sa existe si un contract intre cele 2 parti.

de ce am nevoie de contract pt o operatie care dureaza 30 min? eu srl facturez si emit chitanta catre pfa ca urmare a efectuarii unei manopere pe x mp. stiam ca e necesar un contract atunci cand se factureaza pe prestari servicii si in contract se detaliaza operatiunile si costul lor. sa_mi explice si mie cineva. multumesc

ps cu atat mai mult cu cat banii au fost deja incasati in numerar. din ce stiu eu contractul e o forma care asigura ambele parti ca se respecta ceea ce s_a vbit. ce rost are sa fac contract daca manopera a fost deja platita. daca fac contract trebe si proces verbal predare primire. astept raspuns si multumesc inca o data pt promptitudine.

Aceasta postare a fost editata de dze: 30 June 2010 - 12:49 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL