Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum va descurcati cu zeci de companii ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


cum va descurcati cu zeci de companii ?


74 replies to this topic

#61 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 30 April 2009 - 01:19 PM

Interesante pareri si experiente. Insa, azi am avut parte de o intamplare care m-a trezit la realitate. Banii multi nu se castiga oricum.
Exista profesionisti cu experienta care presteaza servicii pentru multe societati acumulate in timp, in urma unui prestigiu creat. Pentru acestia lucreaza niste oameni mai bine sau mai prost platiti. Nu inteleg de ce unii s-au mirat cand la interviul de angajare li s-a pus intrebarea cuantumului salariului, la urma urmei si ei contracteaza servicii tot pentru bani nu fac gratis munca.
Exista o serie de economisti sau contabili care lucreaza in anumite locuri, unde au sansa de a se intalni cu potentiali clienti. si nu orice fel de clienti. Eu cunosc cazuri de economisti care nu au o pregatire solida, tin evidente la numeroase firme dar mai au cate o relatie pe ici pe colo si scapa cu cate o amenda mai usoara, iar clientii sunt foarte incantati de munca lor.
Mai exista o categorie de economisti mai putin baftosi care gasesc cate o firma pe ici pe colo, lucreaza acasa pentru a-si rotunji veniturile. Pentru ca daca n-ar avea nevoie n-ar face-o. Ca daca ar avea salarii multumitoare nu ar munci in plus.
Iar unii dintre acestia sunt chiar foarte buni dar n-au o sansa, n-au loc de pile (si credeti-ma pilele inca mai functioneaza).
Asta e viata.



#62 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 16 June 2009 - 06:07 PM

Vezi postareafrancesca2009, la Apr 30 2009, 02:19 PM, a spus:

Iar unii dintre acestia sunt chiar foarte buni dar n-au o sansa, n-au loc de pile (si credeti-ma pilele inca mai functioneaza).
Asta e viata.

Ooooo cat de adevarat.

vioreld



#63 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 July 2009 - 08:58 PM

Interesant.... fiecare firma isi scaneaza actele .... ce le-a dat de i-a convins in asa hal... si cine a suportat scanerul ....



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2010 - 02:17 PM

actualizam ?? :laugh:
cate firme v-au mai ramas vs criza inca in desfasurare ? perspective ?

eu mai am 4 din 5, toate cu activitate, iar cea care a "cazut" era nesemnificativa si mai mult daraua decat ocaua, nu-i problema ca s-a dus ...
perspective ?? macar de-ar ramane asa :lnr (1):
am si ceva rezerve banesti in caz de avarie totala :ohmy: supravietuiesc din ele civilizat circa 1 an, fara nici un alt venit, insa e f greu de crezut ca mi se poate intampla asa ceva (adica sa nu reusesc intr-un an sa-mi gasesc de munca nimica-nimicuta). cu toate astea, nu sunt chiar relaxata ...



#65 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 July 2010 - 06:23 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jul 14 2010, 03:17 PM, a spus:

actualizam ?? :lnr (1):
cate firme v-au mai ramas vs criza inca in desfasurare ? perspective ?


32 suspendari in perioada mai 2009 - mai 2010. Am fost anuntat de inca 17 suspendari. 73 de adeverinte pentru AJOFM in aceeasi perioada la aproape 330 de salariati din statele de plata. Anuntate inca 30-40 de treceri in somaj.

Numai 12 clienti nou intrati in lucru perioada mai 2009 - mai 2010.



#66 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 July 2010 - 03:51 PM

5 suspendate din 11, dintre care una nu mai vrea nici sa-i fac bilantul.
Problema mare e ca unii dintre noi mai si cate un credit ipotecar pana la pensie :lnr (1):



#67 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2010 - 04:11 PM

ai dreptate, tes :laugh:

pe cine a prins criza fara datorii (ca mine, de ex. :lnr (1): ) il afecteaza ceva mai usor, iar daca mai exista si o mica rezerva pt zile negre atunci e cu atat mai bine. in restul cazurilor e problematic :ohmy:



#68 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 16 July 2010 - 05:37 PM

Ma astept ca peste un an sa mai functioneze efectiv jumatate din clientii pe care-i avem acum.

Cel mai problematic aspect este neincasare onorariului care ma obliga sa reziliez rapid orice contract si, de obicei, se lasa cu suparare. Eu unul nu pot intelege pe nimeni care a avut curajul sa-si faca firma si isi inchipuie ca poti supravietui neplatindu-ti furnizorii daca te misti intre firme mici si medii, iar acesti furnizori sa inteleaga sine die ca "este criza".



#69 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2010 - 07:20 PM

perfect de acord cu tine, mutual !! bravo tie !! :lnr (1):

va dau si eu un ex. personal, chiar de azi :
un director a vrut sa-mi dea pas cu banii, mi-a zis ca "o sa incerc pe miercurea viitoare, sa vad, n-am acum", in cond. in care are activ. de prestari servicii cu publicul = incasari zilnice pe loc, acoperitoare (doar stiu bine, nu ?? :laugh: ) si data salariului e pana 10 ale lunii - deci oricum avea intarziere deja + ca nu e prima oara cand ma paseaza cel putin 1-2 saptamani, penultima data data a fost chiar o luna si o sapt. (sal. de pe 10.04 mi l-a platit undeva pe 15-16.06 si asta dupa ce l-am spus la admin), iar suma de plata e minora, credeti-ma !
in cei 2 ani am inteles o data, de 2 ori, de n ori ... dar pana cand ?? de data asta m-am suparat rau de tot si iar l-am parat la adminul firmei direct, apoi le-am trimis repejor demisia pe mail la amandoi !! rezultatul ?? intr-o ora a venit la mine acasa si mi-a dat toti banii pe care mi-i datora + m-a indemnat sa-mi reconsider demisia, ca el nu vrea s-o vada !!

deci, daca ii lasati sa-si bata joc de voi, sa fiti siguri c-o vor face !! :ohmy:



#70 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2010 - 11:01 AM

Ai dreptate cu pierderea firmelor .In mai ac am pierdut 3 firme ,iar anul trecut alte 3 . Nu am modificat tariful nimanui . In general , cei care -i mai am ,ma platesc corect, unul singur e in urma cu 2 luni si asta nu ca nu are bani , ci ca e zgarcit .
Clienti noi nu am mai gasit...,iar rezerva pe care o aveam se desfiinteaza ,ca pe 31.iul. se casatoreste fiul meu...
Cum bine s-a spus " noroc ca nu am datorii ". Am o angajata , pe care trebuie sa o platesc pt ca ea are datorii mari la banca si e o tipa sufletista si harnica ,cum nu prea mai intalnesti.
Sotul l-am scos de pe stat ca sa nu mai platesc taxe ,si ne vom rezuma la stricul necesar (nu parfumuri, concedii ,filme , inlocuiri electro )
Cel mai important este sa nu cadem in depresie ,sa ne rugam sa fim sanatosi, sa trecem peste perioada asta neagra .



#71 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2010 - 08:03 PM

Casa de piatra , sanatate noroc si tot ce isi doreste fiul dumneavoastra.
Firme am pierdut si anul trecut si anul asta ca numai plateau , de la uni nu am mai recuperat nimik si nici nu ii mai vad, dar asta e mergem mai departe.
Clienti noi mie chiar frica sa iau ca am luat 2 si din ianuarie pana acum miau platit decat pana in februarie unu si celalalt pana in aprilie si sunt pe lista de dat.



#72 emtix

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 May 2011 - 04:30 PM

Vezi postarearremmer, la 27 March 2008 - 06:52 PM, a spus:

Buna seara,Otilia.Nu prea am aparut pana acum "la vedere'.am preferat sa citesc si sa...gandesc din cand in cand.Asa e.Practic si teoretic e imposibil sa ai control perfect la 80 firme.Am auzit multi "fortosi"care spun ca se poate.Fara exploatarea omului de catre om...e imposibil.Eu am o firmulita de conta,cu 25 de clienti.Nu ma incumet deocamdata la mai multi desi am si un angajat.Imi doresc sa stiu tot ce se intampla cu ac .firme,sa pot sa controlez ce tine de mine.Desi sunt foarte ordonata:am dosare pe sectoare,pe firme,situatii cu declaratii lunare trimestriale anuale....un control imi da peste cap toata programarea...nopti nedormite,lucrari de recuperat...etc
de acord cu tine. pana in 30 firme si mie mi se pare foarte ok



#73 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 June 2011 - 10:40 PM

Cred ca ar trebui sa adaugam un nou topic: "Cum va descurcati cu cateva companii?" :smile:

Dana




#74 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2011 - 10:57 PM

Si eu nu mai colaborez cu cateva firme (cerere din ce in ce mai mica pentru produsele lor, restante foarte mari la impozite, etc.). Insa consider asta ca un fenomen natural : orice firma se infiinteaza, se dezvolta si moare.

Eu am constatat ca firmele mici si mijlocii au fost si sunt, totusi, putin afectate de criza. In general au fost dezavantajati cei care exportau catre UE si SUA. Am o firma de constructii care pe la inceputul lui 2010 era in panica din cauza lipsei de lucrari si astazi nu are suficienti angajati pentru a face fata cererilor.

Cei care o duc mai greu, in general au si datorii (leasing,credit).

Una peste alta, eu o iau ca pe o refresh-uire, ca pe o corectie a trendului principal.

Dupa ploaie, iese soarele ! (de cele mai multe ori :smile: )

Dupa criza, vine crestere economica.

Vom stii insa sa profitam de urmatoarea perioada de crestere astfel incat sa nu simtim viitoarea criza ?



#75 Clay

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 July 2011 - 01:22 PM

Angajam contabil sef in Bucuresti. Suntem o firma de prestari servicii cu utilaje pentru constructii (www.epco.ro). Puteti sa ne contactati la telefon 0730.170.578.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL