Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adeverinta deducere suplimentara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adeverinta deducere suplimentara

13 replies to this topic

#1 dyana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 April 2008 - 07:44 AM

Am foarte multe angajate a caror soti lucreaza la o firma mare din oras si si anul acesta mi-au cerut adeverinta ca ele nu beneficiaza de deducerea suplimentara ptr.copii lor(ei fiind trecuti la soti), aceasta adeverinta fiind ceruta de biroul personal de la firma sotilor lor,insa eu le-am eliberat aceasta adeverinta si anul trecut.Eu stiu ca numai o singura data se face aceasta adeverinta si numai daca se schimba ceva se refac hartiile;sau a aparut vreo lege sau ordonanta care spune ca in fiecare an se reface "dosarul" pentru deducerea suplimentara?



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 01 April 2008 - 09:11 AM

se face la inceput de an si ori de cate ori apar modificari

ada



#3 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 April 2008 - 12:03 PM

din cate stiu e deajuns declaratia pe proprie raspundere(daca cineva vrea sa isi treaca un copil in intretinere trebuie sa aduca o copie dupa certificatul de nastere si o declaratie pe proprie raspundere a celuilalt parinte ca nu are acel copil trecut la deduceri suplimentare)



#4 axell

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 April 2008 - 06:31 PM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Apr 1 2008, 01:03 PM, a spus:

din cate stiu e deajuns declaratia pe proprie raspundere(daca cineva vrea sa isi treaca un copil in intretinere trebuie sa aduca o copie dupa certificatul de nastere si o declaratie pe proprie raspundere a celuilalt parinte ca nu are acel copil trecut la deduceri suplimentare)
completand declaratia contribuabilului privind deducerile personale, undeva la sfarsit, acesta se obliga sa anunte angajatorul in termen de ...x zile orice modificare survenita. In aceasta situatie nu cred ca mai trebuie sa sa-si refaca anual declaratia daca nu au intervenit modificari.
poate cineva ne lamureste cu un text de lege (din Codul fiscal cred....) care sa precizeze ca suntem obligati sa refacem anual declaratiile.



#5 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 April 2008 - 08:27 PM

atasez (copy/paste) decaratii model

declaratii pe proprie raspundere persoane aflate intretinere - deducere / coasigurati

poate folosesc cuiva ....

poate ma ajuta si pe mine cineva : daca persoana aflata in intretinere unui angajat detine teren, dar totodata are cazier fiscal ca nu are venituri realizate , poate avea calitatea de coasigurat? angajatul poate beneficia de deducere?

recunosc ca nu am citit inca .... urmeaza . ... poate i-mi raspunde cineva aici ... mersi mult !






DECLARATIA PE PROPRIA RASPUNDERE
a persoanelor aflate in intretinerea salariatului



Subsemnatul/a____________________________________, domiciliat/a in localitatea________________________, str._____________________, nr.________, bl.______, sc.________, ap.________, judetul___________, CNP______________________, declare pe propria raspundere ca datele mentionate mai jos sunt reale, cunoscind ca falsul in declaratii se pedepseste conform legii penale.
I. Persoana care contribuie la intretinerea mea si pentru care sunt de accord sa beneficieze de deducere personala pentru intretinerea mea, conform prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare:
Numele si prenumele:_____________________________
CNP___________________________________________
Gradul de rudenie________________________________
II. La data declaratiei realizez un venit in suma de __________ lei/luna, reprezentind ________________, detin o suprafata de teren agricol si silvic de__________________ si desfasor activitati de: cultivare a terenurilor cu flori, legume si zarzavat in sere, in solaria amenajate si in sistem irigat; cultivare a arbustilor si plantelor decorative, ciupercilor; exploatare a pepinierelor viticole si pomicole: da / nu.
Ma oblig sa anunt de indata persoana prevazuta la pct. I, in cazul in care vor intervene schimbari in situatia venitului realizat.


Data_________ Semnatura________________











DECLARATIA SALARIATULUI




Subsemnatul/Subsemnata______________________________salariat/salariata la___________________, marca__________, avind in vedere prevederile art. 56 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, în vederea stabilirii deducerilor personale pentru persoanele aflate în întreținerea mea, prin prezenta declar pe propria mea răspundere că datele menționate mai jos sunt reale și corespund situației actuale, cunoscând că falsul în declarații se pedepsește conform legii penale.
Mă oblig să anunț angajatorul în termenul legal în cazul în care vor interveni schimbări în situația comunicată și a prezenta acte justificative.
I. Datele personale ale salariatului:
Nume si prenume_______________________________
CNP____________________________ BI______________________
Domiciliul: localitatea______________________, str.___________________ nr.______, bl.__________, sc.______, apt._______, județ__________________
II. Date pentru copiii (minori) aflați în întreținerea subsemnatului/subsemnatei ( se va anexa adeverința de la angajatorul celuilalt soț sau declarația pe propria răspundere a acestuia că nu beneficiază de deducere personală pentru acel copil).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Numele și prenumele copilului CNP
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
III. Date pentru persoanele aflate în întreținere (soțul/soția, copiii, alții etc.):
1. Numele si prenumele________________________, CNP_____________________, gradul de rudenie____________________, venitul persoanei aflate în întreținere______________lei/lună, data de la care este în întreținere______________
2. Numele si prenumele________________________, CNP_____________________, gradul de rudenie____________________, venitul persoanei aflate în întreținere______________lei/lună, data de la care este în întreținere______________
3. Numele si prenumele________________________, CNP_____________________, gradul de rudenie____________________, venitul persoanei aflate în întreținere______________lei/luna, data de la care este în întreținere______________
4. Numele si prenumele________________________, CNP_____________________, gradul de rudenie____________________, venitul persoanei aflate în întreținere______________lei/luna, data de la care este în întreținere______________


Județul din care este medicul de familie:__________________________


Data___________________ Semnatura___________________



#6 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 May 2008 - 11:15 AM

salutare.
pentru ca un salariat sa beneficieze de deducere suplimentara, este obligatoriu sa-mi aduca de la Primarie adeverinta ca atat el cand si persoana din ingrijirea sa nu au pamant ( mai mult de 10 hectare parca)?



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 11:24 AM

Se da declaratie pe proprie raspundere.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2008 - 08:15 AM

Dragos



#8 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 May 2008 - 11:46 AM

aceasta declaratie o da si angajatul si persoana din intretinere?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2008 - 08:15 AM




#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 11:47 AM

Angajatul.
Dragos



#10 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 May 2008 - 12:00 PM

Vezi postareanegocont, la May 16 2008, 12:47 PM, a spus:

Angajatul.

si ca sa ma lamuresc: angajatul da declaratia si pt el si pt persoana aflata in intretinere?
si aveti vreun model de declaratie?
merci :thumbup:



#11 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 16 May 2008 - 12:22 PM

si persoana care este in intretinerea salarietului si care are peste 18 ani trebuie sa depuna declaratie pe proprie raspundere ca nu are venituri impozabile peste 250 lei. si depune si copie xerox dupa cert. casatorie sau dupa caz dupa cert nastere ptr copii peste 18 ani



#12 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 May 2008 - 12:25 PM

Vezi postareacr1st1na, la May 16 2008, 01:22 PM, a spus:

si persoana care este in intretinerea salarietului si care are peste 18 ani trebuie sa depuna declaratie pe proprie raspundere ca nu are venituri impozabile peste 250 lei. si depune si copie xerox dupa cert. casatorie sau dupa caz dupa cert nastere ptr copii peste 18 ani

ok. merci mult. o zi buna. :thumbup:



#13 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2008 - 11:50 AM

am sa atasez doua modele de declaratii pe proprie raspundere, modele ce le folosesc eu la firma. primul este pentru cazul in care sotul/ sotia salariatului lucreaza. imi da declaratie ca nu are copilul in interinerea sa. astfel salariatul meu beneficiaza de deducerea suplimentara ptr copil. uneori imi aduc si o adeverinta de la serviciul sotului/sotiei in care specifica acest lucru, ca nu beneficiaza de deducere suplimentare. al doilea model se completeaza de catre sotul/sotia/ alte persoane aflate in intretinerea salariatului, care nu realizeaza venituri.
eu la salariatii cu copii de peste 18 ani, cer o adeverinta de la unitatea de invatamant.

Fisiere atasate





#14 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 28 May 2008 - 09:53 AM

Vezi postareaMIKY2010, la May 23 2008, 12:50 PM, a spus:

am sa atasez doua modele de declaratii pe proprie raspundere, modele ce le folosesc eu la firma. primul este pentru cazul in care sotul/ sotia salariatului lucreaza. imi da declaratie ca nu are copilul in interinerea sa. astfel salariatul meu beneficiaza de deducerea suplimentara ptr copil. uneori imi aduc si o adeverinta de la serviciul sotului/sotiei in care specifica acest lucru, ca nu beneficiaza de deducere suplimentare. al doilea model se completeaza de catre sotul/sotia/ alte persoane aflate in intretinerea salariatului, care nu realizeaza venituri.
eu la salariatii cu copii de peste 18 ani, cer o adeverinta de la unitatea de invatamant.

merci mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL