Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva agentie de turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


tva agentie de turism


32 replies to this topic

#21 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 October 2009 - 06:53 PM

Ea greseste

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 07 October 2009 - 06:53 PM




#22 Anatol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 December 2009 - 05:58 PM

Salutare! As fi foarte recunoscator cunoscatorilor, daca ma lumineaza in urmatoarea problema:
Agentie de turism (PJ Ro), vinde servicii turistice catre clienti externi (PF si PJ, in special agentii de turism partenere din spatiul nonUE). Serviciile sunt prestate in Romania (sejururi la munte, litoral, etc).
Intrebari:
1. Se aplica TVA la vinzarea de servicii turistice la extern?
2. Daca se aplica TVA, cum se trece pe factura? Se trece cota de impozitare + valoarea sau se trece doar total de plata, cu mentiunea TVA inclus? Are cineva un exemplu de factura emisa ca in situatia mentionata mai sus?
3. Daca se trec pe factura detaliat serviciile si comisionul, in cazul serviciilor revandute (ex: cazare, masa, transport), se specifica pe factura si valoarea TVA aferenta fiecarui serviciu?
Cam atat deocamdata...
Multumesc anticipat!




#23 mariaerika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 December 2009 - 01:32 PM

buna ziua
ma intereseaza daca o agentie de turism (microintreprindere) platitoare de un profit pe cifra de afaceri de 3% , devenita platitoare de tva, trebuie sa plateasca la stat si 19% (adica tva) pe comisionul efectuat sau altfel zis pe venitul agentiei?



#24 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 December 2009 - 02:02 PM

Daca firma e platitoare de TVA, atunci va plati la stat TVA, pentru turismul facut in tara, nu si in Comunitatea Europeana.
Exista 2 variante:
- varianta normala, cu plata TVA pentru tot ce se factureaza, cu drept de deducere;
- varianta cu regim special de taxare, cand baza TVA este doar marja de profit a firmei, fara drept de deducere.
Varianta a 2-a este obligatorie in unele cazuri.
Pentru detalii, vezi Codul fiscal, art.152^1 si normele de aplicare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#25 dana trana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2010 - 10:45 PM

Vezi postareaidum, la Sep 8 2009, 12:09 AM, a spus:

Pt serviciile turistice facturate de agentiile touroperatoare care aplica regimul normal catre persoane juridice din UE se calculeaza TVA? Care este de fapt procedura corecta?
As dori si eu, va rog, monografia contabila specifica unei agentii de turism, in special pentru touroperatori, precum si modelele de facturi pentru servicii turistice.
Adresa mea de e-mail este: ionut_dumitru77@yahoo.com




#26 tonitzah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 March 2010 - 11:54 AM

Buna! Ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru agentia de turism si cu cateva modele de facturare pentru servicii turistice? Adresa mea de mail este tonitzah@yahoo.com. Va multumesc



#27 SirKellY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 November 2010 - 10:34 PM

Salut,
Daca puteti sa ma ajutati va rog sa o faceti:
Reprezint o firma noua de turism si ma confrunt cu o groaza de probleme, intreb pe toata lumea dar nimeni nu-mi raspunde concret:
Sunt situatii diverse cu care ma intalnesc si din punct de vedere contabil nu ma descurc. Ma refer la intocmirea facturilor. Am citit legislatia din colt in colt... Am citit si forumurile... poate nu toate, poate mi-a scapat...

Achizitionez servicii de la furnizori interni si externi, intracomunitari sau extracomunitari si le vand sub forma de pachet (serviciu unic), sau in regim normal. As vrea daca puteti sa ma indrumati:

1. Eu (pj inreg in scop de TVA), iau bilet de avion (cazarile pres ca sunt la fel, doar ca nu au taxa de aeroport) de la o companie romaneasca (sau membra UE), il revand catre pf sa pj din comunitate sau extracomunitate. Cum arata facturile mele catre turist?
2. Eu (pj inreg in scop de TVA), iau bilet de avion de la o comp din afara UE, il revand la pf sau pj (din UE sau nu). Cum arata facturile de la caz la caz?
3. In caz caz am un turist care pleaca cu autocarul pana la budapesta si apoi cu avionul in afara UE cum arata facturile in cele 4 cazuri (pf sau pj din UE sau nu)?

Oricum ma ajuta orice model de facturare din domeniul asta al turismului cu regimul lui special cu tot.

Intrebare importanta:
4. Daca achizitionez servicii (avion sau cazare) direct de la o companie din alt stat membru UE trebuie sa ma inregistrz in Registrul Operatorilor Intracomunitari?

Sper ca am fost destul de explicit si ca voi avea parte de raspunsuri pertinente de la cei ce activeaza in domeniul asta al turismului care are si partile lui frumoase.



#28 daniela sima

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 November 2010 - 02:30 PM

salut,
ma confrunt cu aceesi situatie.
din ce inteleg eu ai optat pentru regim normal de tva?
in regim special este asa:
1. facturile catre pf sau j, din comunitate sau extracomunitate, arata astfel: - pt bilete avion rute externe sunt scutite cu drept de deducere, deci in coloana de tva se trece SDD:
- pt bilete de avion pe rute interne in coloana de TVA se trece TVA inclus, si tva-ul este inclus in costsul biletului.
- la cazare se calculeaza tva doar la comision si in coloana de tva se trece TVA inclus (indiferent ca e client intra sau extracomunitar);
2. idem. daca biletele de avion sunt pe rute externe atunci facturezi cu SDD.
3. transportul pe linii externe este SDD indif ca e pf sau pj UE sau nu.
4. nu stiu, dar as vrea sa aflu si eu raspuns.
cum am zis ma confrunt cu aceeasi situatie, de aceea iti atasez un colaj de info dupa care m-am ghidat eu.

Am si eu o intrebare: daca optez pentru regim special sau normal trebuie sa fac o declaratie ceva la AFP (in oricare din cazuri)? si cand pot opta, avand in vedere ca abea a iesit licenta de turism?
are cineva un model de astfel de declaratie, va rog,

multumesc

Fisiere atasate





#29 SirKellY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 November 2010 - 05:10 PM

Salut,
Multumesc mult pentru raspuns.
Nu am optat pentru regimul normal, pur si simplu as vrea sa pot factura cat mai corect turistul. Bineinteles ca in regimul normal isi poate deduce si el TVA-ul, deci intr-un fel ar fi mai multumit. Sunt multe cazuri insa cand furnizorul de servicii ma factureaza pe mine cu TVA inclus, deci eu nu mai pot aplica regimul normal, refacturez la fel.
La transport m-am lamurit, e SDD pentru extern si cu TVA intern.

Raspuns pentru daniela sima: nu, nu trebuie sa declari ca optezi pentru una sau alta, facturezi si gata din acelasi facturier si asa, si asa. Chiar daca sa zicem ai opta pentru regimul normal, cel special este obligatoriu uneori (ex: cand turistul este PF). Modul cum facturezi conteaza. In rest partea cu declaratiile lunare ... si alte registre, nu le prea stiu nu sunt contabil. Atasez si eu ceva despre tva si despre declaratii.

Astept in continuare raspunsuri sau cazuri concrete.

Fisiere atasate





#30 SirKellY

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 December 2010 - 01:11 AM

Astept in continuare raspunsuri sau cazuri concrete.



#31 bobski

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 February 2011 - 04:52 PM

Buna Ziua tuturor,

Doresc infiintare firma - ar fi prima, probabil de aici nevoia de a ma consulta cu Dvs, cu cei ce se pricep.
Domeniul de activitate: turism in Romania cu turisti straini (incoming sau inbound). Programul turistic reprezinta in fapt un pachet de servicii specifice (transport, cazare, mese, muzee etc), locul de desfasurare a prestatiei este pe teritoriul Romaniei, beneficiarii sunt deci persoane fizice straine, c/val pachetului de servicii va fi incasata de la tour-operatorul strain in valuta, din strainatate – state membre UE si altele, prin virament, in contul bancar al societatii.

In primul rand as dori sa ma ajutati sa clarific urmatorul aspect: este aceasta activitate asimilata exportului? Datorez sau nu statului TVA? Daca da, TVA aferent cui? Factura mea externa nu prezinta TVA-ul in mod explicit dar include bineinteles TVA-ul din facturile prestatorilor ( 9% pe partea de cazare, si 24% la transport, restaurant etc, tind sa cred ca biletele de muzee nu sunt purtatoare de TVA)

As aprecia f. mult daca pentru orice varianta de raspuns mi-ati putea oferi un link catre textul de lege care sa sustina raspunsul Dvs – vreau sa stiu f clar cum imi calculez rezultatele.

Inteleg ca la infiintarea unui SRL trebuie sa te declari platitor sau nu de TVA; incerc sa evit o complicatie inutila de genul - la infiintare ma declar platitor pentru ca ulterior sa constat ca as fi totusi scutit de la plata TVA – ului. E posibil (si sper…) ca cifra de afaceri sa depaseasca acel prag de 35.000 euro; mai conteaza acest lucru in cazul exportatorilor? cum imi sugerati sa ma declar si de ce...

Fiti va rog ingaduitori, sunt necunoscator, astept cu mult interes si multumesc mult pt ajutor!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 March 2011 - 11:48 AM




#32 arisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 January 2012 - 04:21 PM

Buna ziua ,


Va rog daca puteti sa-mi spuneti din experienta dvs cum este mai avantajos pentru o agentie de turism , sa se declare platititoare tva sau nu ?

Buna ziua ,


Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns .

Din experienta dvs considerati ca este mai avantajos pentru o agentie de turism sa se declare platitoare tva sau nu ?


Va multumesc foarte mult



#33 WWITZA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 January 2013 - 01:15 PM

Buna.
Va rog mult, daca se poate, as putea primi si eu acele modele pentru facturare pe adresa wwitza@gmail.com?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL