Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen aptitudini CAFR mai 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


examen aptitudini CAFR mai 2008


101 replies to this topic

#41 sigrid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 21 May 2008 - 12:47 PM

si eu am fost la prima proba si tot 1500 am pus.pe langa OMF1725, m-am gandit ca tb sa fie un raspuns simplu , nu de calcul.daca ar fi fost mult de calcul ne-ar fi dat voie si cu calculatoare

1752 pardon

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:14 PM




#42 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 21 May 2008 - 03:07 PM

1500 am raspuns si eu. In 1752 se precizeaza ca se poate distribui daca profitul net+rezervele sunt cel putin egale cu valoarea neamortizata a imobilizarilor necorporale. Cum aceasta conditie era indeplinita atunci se putea distribui mai putin cu val neamortizata.
Nu imi dau seama pe ce sa pun accent la proba 2. Voi ce invatati?




#43 sigrid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 21 May 2008 - 11:11 PM

legea soc comerciale, insolventei, cod fiscal, cod procedura fiscala si ce voi retine voi vedea :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:14 PM




#44 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 22 May 2008 - 04:01 PM

eu am calculat rezerva legala de 1600*5%=80
suma de ditribuit am calculat=o :1600-80-100 =1420

Nu stiu insa daca este bine intrucit rezerva legala se calculeaza la profitul contabil brut , pe care nu il aveam

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:14 PM




#45 FENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 22 May 2008 - 11:46 PM

Vezi postareaconstantini, la May 21 2008, 09:15 AM, a spus:

Vezi postareasigrid, la May 20 2008, 02:27 PM, a spus:

ce invatati pt. ex de grile? bine bibliografia o stiu, dar pe ce puneti accent?
eu am de gind sa citesc toate legile din bibliografie, cred ca accent se va pune pe legea societatlor comerciale si insolventa.Din insolventa se pare ca anul trecut au dat multe subiecte.Ce raspuns ai dat la ultima intrebare de la proba teoretica ?
ai adresa de mail?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:15 PM




#46 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 23 May 2008 - 08:27 AM

ai adresa de mail?
[/quote]
constantini@tnet.ro



#47 FENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 23 May 2008 - 09:21 AM

Vezi postareasigrid, la May 20 2008, 02:27 PM, a spus:

ce invatati pt. ex de grile? bine bibliografia o stiu, dar pe ce puneti accent?
ai adresa de mail



#48 sigrid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 23 May 2008 - 03:21 PM

lrnd@yahoo.com

Bafta multa tuturor. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:16 PM




#49 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 05:13 PM

Se poate si la rusu_co2002@yahoo.com?, please.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:16 PM




#50 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 24 May 2008 - 03:00 PM

cum a fost azi la grila? Greu ? pe ce s-a pus accentul?
ma duc si eu saptamna viitoare la proba practica , dar tare mi-e frica ca ma duc degeaba.
are cineva modele de subiecte date la proba practica in anii trecuti, inafara de ce este pe site CAFR?



#51 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 24 May 2008 - 03:48 PM

La proba de astazi (proba grila) au fost foarte multe subiecte de drept comercial: clasificarea contractelor, ...
Subiecte de fiscalitate: impozit pe venit, impozit pe profit, TVA, accize.
Subiecte din codul muncii.
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#52 miky1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 May 2008 - 03:57 PM

a avut cineva nr 1 si sa poata scrie raspunsurile corecte sau macar cele scrise de el?
Multumiri anticipate



#53 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 24 May 2008 - 04:06 PM

s-au dat deja raspunsurile? nu am vazut nimic pe site.
poate a reusit cineva sa le obtina si ni le da si noua celor care nu am fost.
dim cate am inteles si la examenul de acces la stagiu au fost multe subiecte din drept.
in primavara asta subiectele din drept sunt la moda la CAFR.



#54 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 24 May 2008 - 05:56 PM

S-au afisat raspunsurile la grile.

http://www.cafr.ro/i...ge=exam_2008_05
ABC Training Consulting
Analize, Bugete, Controlling



#55 kuld

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 May 2008 - 07:44 PM

s-au afisat raspunsurile dar intrebarile nu se vor afisa niciodata pentru a nu se putea face contestatie la obiect. Cafr isi ia masuri pentru ca nimeni sa nu aiba intrebarile, nu ai voie cu nici o hartie pe care sa iti notezi raspunsurile, nu ai voie sa iei testul acasa (nu inteleg de ce..doar raman cu raspunsurile..sau paote inteleg de ce
eu am deschis un nou subiect ..sa luam atitudine ..macar pentru altii sa fie un examen corect
Luati atitudine
Examen incorect de aptitudini auditor financiar proba 1 test grila proba practica 2008
Urmaresc de mult modul de desfasurare examenelor la CAFR si in acest an particip la examenul de aptitudini.
Examenul la CAFR nu se desfasoara corect din urmatoarele motive
1. La proba 1 , dupa examen nu se afiseaza, imediat si nici macar la o saptamana, doua .. baremul (ce trebuie atins la fiecare punct) si punctajul (cat valoreaza fiecare subiect). Procedand astfel , Camera corecteaza intai lucrarile si apoi in functie de rezultat decide ce trebuia atins la fiecare ....iar punctajul fiecarui subiect il stabilesc astfel: verifica intai care e subiectul nerezolvat de cei mai multi candidati..si acestuia ii atribuie cea mai mare valoare. Acest lucru trebuie sa se intample asa deoarece e prognozat sa ia un procent anume. Ca sa nu mai vorbim ca, e posibil sa ne inchipuim, ca punctajul fiecarui subiect poate fi si in functie de cei ce trebuie sa ia examenul...in functie de subiectele rezolvate de ei. E o ipoteza. Oare?
2. La testul grila...publica rezultatele...dar cum sa te verifici daca nu mai ai intrebarile. E posibil ca anumite raspunsuri la intrebari sa fie gresite in grila lor de raspunsuri. CAFR nu publica testul grila (intrebarile) si astfel contestatia nu poate fi facuta.. deoarece candidatul nu mai stie de exemplu ce a fost la intrebarea 39
3. La proba 3 e valabil ceea ce s-a spus la proba unu
Asadar examenul de aptitudini profesionale pentru auditori financiari, este dur dar nu este corect , asta ca sa ma exprim elegant..si deocamdata sa nu spunem mai mult.......
Prima parte...va urma



#56 SIMONA CODREANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:HUSI/VASLUI

Postat 24 May 2008 - 10:13 PM

Stie cineva cu cat sunt punctate grilele?Cate raspunsuri corecte trebuie sa fie pentru nota de trecere? Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de SIMONA CODREANU: 24 May 2008 - 10:16 PM




#57 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 24 May 2008 - 10:21 PM

Vezi postareamicha, la May 24 2008, 04:00 PM, a spus:

cum a fost azi la grila? Greu ? pe ce s-a pus accentul?ma duc si eu saptamna viitoare la proba practica , dar tare mi-e frica ca ma duc degeaba. are cineva modele de subiecte date la proba practica in anii trecuti, inafara de ce este pe site CAFR?
Personal am venit foarte dezumflata de la proba grila, nu ma asteptam sa gresesc atit de mult. am gresit 33 din 120. Foarte multe subiecte din clasificarea si continutul juridic al contractelor, impozitul pe venit(persoane fizice).La amanunt legea societatilor comerciale si falimentul.Nu mai vorbesc de codul muncii, liniuta cutare de la articolul cutare, chestii pe care nu mi-as fi imaginat vreodata ca or sa le ceara - binenteles ca nu le-am stiut.Mi s-au parut grele desi eu consideram ca sunt pregatita.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:17 PM




#58 sigrid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 May 2008 - 10:25 PM

Vezi postareaSIMONA CODREANU, la May 24 2008, 11:13 PM, a spus:

Stie cineva cu cat sunt punctate grilele?Cate raspunsuri corecte trebuie sa fie pentru nota de trecere? Multumesc.
SIGUR 100%, NU STIU. DIN CE AM AUZIT , EU NU AM INTREBAT , AU INTREBAT ALTII , TREBUIAU FACUTE 80 DE INTREBARI PENTRU NOTA SAPTE. AM INTELES CA CELE 120 DE INTREBARI AR INSEMNA NOTA 9, SI DAU EI UN PUNCT DIN OFICIU.EU IN SALA AM UITAT SA INTREB . VOI SUNA LUNI LA CAFR SA INTREB.EU MI-AM SCRIS RASPUNSURILE LA INTREBARILE PE CARE LE-AM DAT PE UN SERVETEL.AM AVUT VARIANTA 1.LA PROBA PRACTICA NU AM AUZIT VARIANTE DE SUBIECTE AU FOST.TINEM APROAPE



#59 kuld

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 May 2008 - 06:58 AM

Punctajul se va afisa, banuiesc, ulterior. (in functie de ce s-a facut)
Acest lucru nu e este normal. Si la clasele primare se dau teste in care se arata, in curpinsul testului si nu ulterior, cat valoareza fiecare subiect (asta pentru ca cel care e testat sa stie ce importanta acorda fiecarui subiect) Cafr insa afiseaza ulterior punctajul si pe care ei il confunda cu baremul. V-a dau un ex de la proba 1, 2006 in care un subiect valoreaza 0,25 iar altul 1,25 http://www.cafr.ro/subiecte_I_09_2006.htm Nu este oare normal ca punctajul sa se regaseasca in teste la proba 1, grila, sau proba practica, pentru a sti canditatul pe ce sa puna accent? E o intrebare retorica...nu am nevoie de raspuns :P

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:17 PM




#60 kuld

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 May 2008 - 07:43 AM

faptul ca ati scris pe servetel si eu pe legitimatie nu m-i se pare normal..ar trebui transparenta din partea lor. Am facut 82...dar totusi nu se stie ce valoare le atribuie. Cat despre punctul din oficiu.. nu stiu daca se da. la alte examene nu s-a dat..vezi adresa de mai sus. Apoi multe intrebari au fost formulate, in opinia mea, cu grave deficiente logice si de sintaxa.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 July 2008 - 03:18 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL