Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie costuri salariale institutii publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

legislatie costuri salariale institutii publice

11 replies to this topic

#1 simonat30a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 08 April 2008 - 01:17 PM

:frusty: Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui.

Multumesc anticipat! :pullhair:



#2 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 08 April 2008 - 04:23 PM

Vezi postareasimonat30a, la Apr 8 2008, 02:17 PM, a spus:

:frusty: Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui.

Multumesc anticipat! :pullhair:
lucrezi intr-o institutie publica?




#3 simonat30a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 09 April 2008 - 11:46 AM

Vezi postareasofia1975, la Apr 8 2008, 05:23 PM, a spus:

Vezi postareasimonat30a, la Apr 8 2008, 02:17 PM, a spus:

:frusty: Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui.

Multumesc anticipat! :pullhair:
lucrezi intr-o institutie publica?

Partial da.



#4 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 April 2008 - 12:58 PM

"Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui."



Legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor difera de la un sector bugetar la altul. (de ex invatamant , functionari pubilci, personal contractual, sanatate , si altele...



#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 09 April 2008 - 03:11 PM

Vezi postareasimonat30a, la Apr 9 2008, 12:46 PM, a spus:

Vezi postareasofia1975, la Apr 8 2008, 05:23 PM, a spus:

Vezi postareasimonat30a, la Apr 8 2008, 02:17 PM, a spus:

:frusty: Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui.

Multumesc anticipat! :pullhair:
lucrezi intr-o institutie publica?

Partial da.
asta cu partialul nu stiu cum e!
dar BUGETARII nu pot cere mariri de salariu pt ca asa vor ei sau pt ca li se pare ca muncesc mult.Totul se bazeaza pe legi,normative...
Vrei sporuri ,prime indemnizatii...vezi unde te incadrezi,daca esti intru-un sindicat...
marire de salariu?Doar daca indeplinesti conditiile cumulative prevazute in legile speciale(nu-mi vine in minte acum nr....)Altfel nu vad cum!Sau poate nu am inteles bine!?



#6 simonat30a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 13 April 2008 - 12:54 PM

Partial inseamna cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial de munca.
Suspectez ca indeplinesc conditiile si vreu sa vad daca primesc tot ce mi se cuvine, asa ca tocmai numarul acelei / acelor legi / acte normative ma intereseaza, ca sa pot verifica in ce situatie ma aflu si sa pot formula o eventuala cerere in cunostinta de cauza. Nu fac parte din niciun sindicat si nimeni din institutia mea nu este in aceasta situatie.
Multumesc!



#7 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 14 April 2008 - 08:22 PM

nu-mi dau seama prea bine in ce sector de bugetari lucrezi, nu stiu daca-ti va fi de ajutor sau nu dar incearca ordonanta 10/2008 din 30.01.2008

(privind nivelul salariilor de bazã si al altor drepturi ale
personalului bugetar salarizat potrivit OrdonanÑei de
urgenÑã a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de
stabilire a salariilor de bazã pentru personalul contractual
din sectorul bugetar si personalului salarizat potrivit
anexelor nr. II si III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul
de stabilire a salariilor de bazã în sectorul bugetar si a
indemnizaÑiilor pentru persoane care ocupã funcÑii de
demnitate publicã, precum si unele mãsuri de reglementare
a drepturilor salariale si a altor drepturi ale personalului
contractual salarizat prin legi speciale)

poate daca oferi mai multe detalii... sau eu sau altcineva i-ti va raspunde mai exact , asa ... sincer profita de faptul ca totusi s-a oferit cineva sa-ti raspunda si nu te-a intrebat daca lucrezi intr-o institutie doar din curiozitate . Bafta ! poate oferind mai multe detalii pt ceea ce te interesaza vei primi mai multe informatii.



#8 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 14 April 2008 - 08:36 PM

a si daca ai nevoie de acea ordonanta : ninamldvn@yahoo.com aici nu stiu sa o postez



#9 simonat30a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 15 April 2008 - 12:20 PM

Vezi postareanina moldovan, la Apr 14 2008, 09:36 PM, a spus:

a si daca ai nevoie de acea ordonanta : ninamldvn@yahoo.com aici nu stiu sa o postez

Multumesc frumos, si tie si Sofiei . Nu e nimic misterios, nu am dat amanunte despre locul de munca pt ca stiam ca intra in categoria institutiilor bugetare fara niciun regim special. Mai precis, este una dintre agentiile subordonate direct Ministerului Educatiei, totusi nu suntem angajati ca personalul didactic ci de executie.

Ordonanta am putut sa o descarc eu de pe internet de la reclama, multumesc!



#10 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 15 April 2008 - 04:22 PM

Ma bucur ca ti-a fost de folos , incearca si:

OrdonanÑã nr. 15/2008
din 30/01/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 82 din 01/02/2008
privind cresterile salariale ce se vor acorda în anul 2008
personalului din învãÑãmânt

si contractul colectiv pe ramura invatamant , mai cauta si in statutul personalului didactic (leg 128) si legea invatamantului . (sunt valabile pt tot personalu care lucreaza in invatamant : cadre didactice, cadre didactice auxiliare si neauxiliare .


am incercat sa atasez cele doua ordonante ( 10 si 15 sper sa reusesc)

drepturile din contractul colectiv pe ramura invatamat , se aplica pt tot personalul indiferent ca sunt sau nu membri de sindicat. nu stiu sa explic de ce nu are o logica mai ales ca unele sunt drepturi castigate de sindicat , dar am pus aceasta problema sindicatului si mi s-a raspuns ca da au aceleasi drepturi si ceilalti ...

Sper sa primesti si marirea ! mult succes.

Fisiere atasate





#11 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 15 April 2008 - 04:28 PM

sau anaxa V.2a OG 10 SALARII DE BAZA PENTRU PERSONALUL DIN ACTIVITATEA DE SECRETARIAT-ADMINISTRATIV, GOSPODARIRE, INTRETINERE REPARATII SI DESERVIRE .



#12 simonat30a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 16 April 2008 - 01:05 PM

Esti o comoara, multumesc foarte frumos! :pullhair:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL