Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
soldare ct. 461 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


soldare ct. 461


6 replies to this topic

#1 LORI_G

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 April 2008 - 04:24 PM

Am preluat de la o firma SRL in contul 461 o suma de aprox 4 000 lei reprez. contributiile asociatului unic la CAS (unitate+individual)si CASS (unitate si individual) pentru anul 2006 si 2007. Asociatul unic a avut intocmite declaratii de asigurare si sanatate si a virat sumele corespunzatoare datorate. Problema este ca ele nu au fost inregistrate in contabilitate decat in ct.461 iar in contul de cheltuieli corespunzatoare nu.Ma puteti ajuta cu inregistrari contabile pentru a lichida soldul( cheltuieli nedeductibile??) la sf. anului 2007.In prezent asociatul unic are incheiat contract de munca iar firma a iesit in 2007 pe pierdere.
Multumesc anticipat pentru sugestii

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 June 2009 - 04:02 PM




#2 elenaalexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 June 2009 - 10:29 PM

si eu am aceeasi problema. am preluat o firma care are inregistrat asociat unic si am sold in contul 461. nu stiu cum sa scap de sold.
va rog sa ma ajutati




#3 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 09:21 AM

Pentru a inchide sumele din 461, asociatul trebuie sa restituie catre societate banii respectivi. Asigurarile respective trebuiau platite de catre asociat si nu din banii firmei asa cum s-a intamplat.Nu trebuiesc inregistrate pe cheltuieli, nu reprezinta o cheltuiala a societatii.



#4 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 26 June 2009 - 02:17 PM

In codul fiscal se specifica ca aceste cheltuieli sunt deductibile pana la nivelul sumei trecuta in declaratia de sanatate a asociatului unic.



#5 Ely2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Galati

Postat 26 June 2009 - 08:41 PM

Vezi postareadoiny, la Jun 26 2009, 03:17 PM, a spus:

In codul fiscal se specifica ca aceste cheltuieli sunt deductibile pana la nivelul sumei trecuta in declaratia de sanatate a asociatului unic.

Iunie 2007
Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale și a altor acte normative incidente
"(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este."

Daca din Iulie 2007, s-a inregistrat contractul de munca pt. asociatul unic ...atunci toate cheltuilile survenite cu acest contract sunt deductibile...
Dar inainte de iulie 2007, asociatul unic avea obligatia sa incheie contract cu casa de sanatate, casa de pensii...si impozitele tb. sa le declare/achite asociatul unic...

Daca ct. 461 figureaza cu sold datorita faptului ca s-au platit contributiile in numele asociatului...singura varianta de inregistrare este 4551=461



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 03:58 PM

poti sa-i acoperi din dividende NETE ! adica, din dividende brute scade 16 % impozit si cu restul acopera-i debitul. ai grija cum faci calculele ca sa pici pe suma neta, da ? lucreaza in excel cu formula brut - impoz. = net, e mai usor asa fiindca poti, din incercari succesive, sa ajungi la suma care-ti trebuie, daca soldul dividendelor ramase de plata iti permite acoperirea ct 461 de acolo.

:sad:

PS : nu uita sa declari impoz. pe dividende in decl. 100 pe luna in care faci operatiunea si sa-l platesti (pe acel impoz.) pana pe 25 ale lunii urm. celei in care ai facut operatiunea. adica, daca ai facut operatiunea contabila in iunie, decl. impoz. pe divid. resp. in decl. 100 afer. lunii iuNie si platesti impoz. pe divid. pana pe 25 iuLie.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 June 2009 - 04:09 PM




#7 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 June 2009 - 08:51 PM

Nu uita sa te acoperi cu documente. Pentru dividende iti trebuie hotarare aga etc... Foarte putini dintre patroni sunt de acord cu repartizarea la dividende si plata impozitului, asa ca ai grija ce si cui propui . Daca-i spui ca trebuie sa plateasac impozit ...s-ar putea sa te creada putin dusa... varianta cea mai plauzibila este stingerea din 455 sau chitanta de incasare de la asociatul unic si decontarea ulterioara....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL