Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 200 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratia 200


46 replies to this topic

#21 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2008 - 09:50 AM

Nu, doar adeverinta de venit de la soc de asigurari!



#22 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 May 2008 - 09:54 AM

:good: merci mult

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 05:48 PM
citare mesaj anterior




#23 ingrid

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 May 2008 - 03:55 PM

Multumesc mult,ioana.d!



#24 asmera

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 July 2008 - 01:42 PM

Situatia mea: am primit notificare de la finante in posta cum ca nu mi-am declarat veniturile obtinute din act independente pe 2007. Am fost la finante si mi s-a spus ca figurez cu un ctr de agent incheiat cu firma la care eu sunt salariata. Eu nu am semnat un astfel de contract. Se poate ca firma sa declare aceste sume pe care eu le-am obtinut fara sa fi semnat un ctr? Eu lucram pe codul altui agent, niciodata nu am avut codul meu personal, respectiv nu am semnat ctr de agent. Multumesc



#25 Iael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2009 - 11:01 PM

Buna ziua,


Am inchiriat o casa in anul 2006pentru o perioada de un an .Ulterior incheierii contractului , la numai 45 zile de la semnare contractul a fost reziliat si am platit la finaciar impozitul calculat la acea data .
Nu am depus declaratia pe anul 2006.
Mai trebuie sa depun aceasta declaratie ? Cat este amenda ? Si o alta intrebare :as putea primi vreo diferenta inapoi ? Chiria lunara era mare , 60.000.000 lei si prin urmare si impozitul platit atunci a fost maricel pt cele 45 zile .In functie de ce se restituie sau nu o diferenta ?

Aceasta postare a fost editata de Iael: 17 January 2009 - 11:05 PM




#26 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 19 January 2009 - 02:54 PM

in mod normal trebuiau sa te anunte de la AFP ca nu ai depus decl 200..
eu zic sa o lasi balta, altfel poate te trezesti cu amenda.
daca ai avut chiria in lei, practic nu ai ce sa regularizezi prin D200...
daca era chiria in euro, atunci puteai sa ai de incasat sau de platit diferenta, in functie de cursul de sf de luna...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 05:49 PM
citare mesaj anterior




#27 Iael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 January 2009 - 09:33 PM

Da , chiria fusese stabilita in lei .
Nu am primit instiintare deoarece la financiar a aparut in calculator in mod eronat adresa mea inainte de plecarea definitiva din tara , actualmente nu sunt repatriata , deci calculatorul m-a inregistrat la acea adresa eronat .De aceea nu am primit instiintarea , nu pt ca m-au omis .
M-am dus la ei sa le spun ca nu e corect , dar in acea zi siastemul informatic era cazut si nu au putut rectifica .
Credeam ca daca am platit chiria respectiva si venitul din salarii nu depasea venitul minim luau in calcul ca venitul anual a fost mic si imi restituiau acele sume platite cu titlu de impozit pe chirie



#28 Doctor Ex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 March 2009 - 02:13 PM

Pentru anul 2009, formularul s-a schimbat, conform Ordinului Președintelui Agenției Naționale de Administrație Fiscală nr. 1815/29.12.2008, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 2/05.01.2009. Formularul nou este la www.declaratia200.ro.


Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Apr 10 2008, 07:10 AM, a spus:

are cineva declaratia 200 ?
nu reusesc de 2 zile sa intru pe ANAF si nu am de unde sa o iau
va rog daca o are cineva sa o pune pe site

va multumesc!




#29 Hadri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 April 2009 - 03:17 PM

In 2008 am avut 2 contracte de colaborare pe traduceri. Pe ele nu era nimic mentionat de impozitul pe venit dar persoana cu care am vorbit de la editura respectiva spunea ca platesc ei cei 16%. In acest caz mai trec veniturile din traduceri pe declaratia 200? Daca da, cum? Eu sunt PFA, dar in alt domeniu (asigurari).
Alta intrebare, referitor la cei 2 % pe care ii putem directiona spre un ONG: eu am venituri din salarii, PFA si contracte civile. Daca completez declaratia 230 se vor lua toate aceste surse de venit in considerare sau numai veniturile care apar pe declaratie? Ar trebui sa completez si declaratia 200?



#30 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 08 April 2009 - 09:37 PM

Va rog sa ma ajutati intr-o problema de Declaratie 200.

Datele problemei: administrator SA cu contract de munca suspendat cf. Legii 31/90, completeaza la 01.01.2008
declaratia 020 persoana fizica ce desfasoara activitatea independent.
Isi incheie singur contracte pe la CAS, CASS, somaj.
Negociaza cu societatea pe care o adminstraza o suma lunara, prin contract de manager.
Societatea ii retine si ii vireaza la impozit 10%, si ii depune declaratia 205.
Persoana marge sa depuna declaratia 200 si constata ca va mai plati 6% la suma negociata.

Intrebare: este normal sa plateasca la bugetul de stat 16% din toata suma, fara sa se tina seama
de contributiile platite la sigurari sociale?

Va multumesc.



#31 ada popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 April 2009 - 04:53 PM

va rog ajutati-ma am un PFA cu venituri comerciale -Norma de venit. Cei dela Adm.Fin. spun ca eu nu trebuie sa completez acesta declaratie 200.este corect.nude gasesc acet paragraf in lege sa-l pot citii. mai exact ma intereseaza legea privind PFA-urile :sad:



#32 nicoletta_alex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 13 April 2009 - 08:20 PM

am avut o expertiza ctb. in 2008, fiscul mi-a facut venit estimat pe 2009 prin medie aritmetica :sad: , dar in 2009 nu am avut in primul trim. nici un venit poate nici in restul anului nu voi avea dar am fost obligata sa platesc pe primul trim. impozit si CASS de 6,5%pe venitul estimat de fisc!!!!ce ma fac sa nu mai platesc in urm trim. ??
va rog sa ma lamuriti ca daca nu platesc bani impozitati de 2 ori!!!! adica din meseria de economist!!! aberant!!
Va rog ajutor!! multumiri anticipate!!!

la fisc mi s-a spus ca de aceea am primit autorizarea ca exp. ctb. ca sa castig sa platesc taxe!!! nu pt. ca am facut scoala si am dat examene va vine sa credeti?????



#33 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 13 April 2009 - 08:39 PM

Cred ca trebuia depusa Declaratia 220 - privind venitul estimat pt anul 2009, dar pana in 31 ianuarie. Si eu sunt in aceeasi situatie. :sad:



#34 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 April 2009 - 07:08 AM

Problema este foarte clar definita la art. 81 si 82 din Codul Fiscal si normele aferente.
Cititi ce doua articole si va veti lamuri;
Inclusiv despre eroarea celor care sustin povestea cu 31 ian.

Citeaza

(3) Contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi și cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum și cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior depun, odată cu declarația privind venitul realizat, și declarația estimativă de venit.




#35 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 10 May 2009 - 09:06 AM

Buna ziua!Am si eu nevoie urgenta de ajutorul dvs., anume : am fost sa depun declaratia 200 anul 2008 pt. veniturile realizate de persoanele membre in Comitetul de Administratie al unei Asociatii de Proprietari pe anul 2008 (platitori de impozit pe venit cu retinere la sursa) si cei de la finante mi-au zis ca este nevoie de Adeverinta de Venit atasata la fiecare declaratie 200 pt. fiecare dintre membrii.Precizez ca membrii Comitetului Asociatiei sunt retribuiti pe baza Procesului Verbal incheiat de Adunarea Generala si ca ei au FF2.Cum trebuie sa arate aceasta Adeverinta de Venit?Are un format standard?Are cineva asa ceva, si daca da o puteti posta aici?
Va multumesc anticipat! :sad:



#36 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 May 2009 - 06:51 PM

Din cate stiu eu, adeverinta de venit nu e format ,,standard'' ci un document prin care platitorul de venit declara centralizat an 2008, veniturile brute si impozitul retinut ale beneficiarului. Dar de ce nu au vrut FF2?
%%%




***



#37 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 11 May 2009 - 06:37 PM

N-am incercat cu FF2, insa ma duc chiar acum si sper sa rezolv.Multumesc frumos!O sa anunt ce am facut!

Am revenit.Din pacate n-am reusit nimic cu FF2.Mi-au zis ca trebuie tot Adeverinta de Venit.Deci tot nerezolvat sunt.Stie cineva, ma ajuta cineva, are cineva un model cu ce tre' sa contina, etc?!Termen de depunere 15 Mai 2009, deci ............. frige!!!
Multumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:26 AM




#38 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 08:50 PM

pentru f.c.bayern-persoanele au incheiate contrancte de prestari servicii in baza codului civil? daca da, cat impozit s-a retinut, mai bine zis ce procent, 16% sau 10%?daca s-a retinut 16%, persoanele respective nu fac decl 200. daca s-a retinut 10% persoanele sunt obligate sa depuna decl 200 ptr regularizarea imp de la 10% la 16%.
Referitor la FF2 (fisa fiscala2) se depune numai ptr cei cu CIM inreg la ITM si nu depun decl 200.
Cine cere avederinta? cei de la fisc? pentru veniturile obtinute de la asociatia de proprietari?Atunci asociatia emite adeverinte, care nu sunt tip ci pur si simplu le editati pe calculator, sau le scriti de mana, depinde ce posibilitati are asociatia.
Antetul asociatiei

Nr. ...../...............

A D E V E R I N T A


Confirmam prin prezenta ca domnul / doamna...................., nascut la data de ..........in Mun. .........., fiul lui ............, domiciliat in Mun. Bucuresti, ..........................., posesor al actului de identitate seria .................., eliberat de Sectia ........ Politie la data de ..........., cu valabilitate pana la data de ..............., CNP ................, a obtinut in anul ............., in baza contractului de prestari servicii nr....., un venit brut in cuantum de ....., din care s-a retinut si virat la bugetul de stat un impozit in suma de ....
Viramentele s-AU facut in contul unic al BS:
beneficiar Bugetul DE STAT
cont RO....................................
banca Trezorerie operativa Sector ...............

Sub sanctiunile prevazute de art. 292 Cod Penal eliberam prezenta adeverinta spre a-i servi DOMNULUI....LA dIRECTIA fINANTELOR pUBLICE sECTOR,,,,,,,,
mAI COSMETIZEZI SI TU PUTIN.scuze ca am cris cand mare cand mic, dar sunt tastele mici.sper sa te ajute.
o seara buna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2009 - 05:37 PM




#39 jaggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 May 2009 - 08:13 AM

Acum cativa ani, am lucrat ca salariat la 2 companii in acelasi an si a trebuit sa depun personal fisa fiscala (cred ca 200) la ANS, desi toate veniturile erau de natura salariala.
Anul trecut am avut activitate ca PFA primele 5 luni ale anului, cu impozitare pe norme de venit, apoi din toamna am avut venituri salariale.

Conform cu ce scrie in topicul "pinned" - "Calendarul impozitului pe 2009", nu ar trebui sa depun fisa nici pentru activiatea de PFA impozitat la norme nici pentru cea de salariat.

Dar mai trebuie sa o depun totusi pentru ca nu am avut aceeasi sursa de venit tot anul?
Poate cineva sa ma lamureasca?

Chiar nu ma poate ajuta nimeni?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:27 AM




#40 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 May 2009 - 10:19 AM

Pentru "PasareaPhoenix" : iti multumesc frumos pentru ajutor.Asa am facut.Am atasat la declaratia 200 o adeverinta de venit facuta cum am crezut eu mai bine si am reusit sa le depun.Multam fain inca o data si scuze ca n-am revenit mai repede!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL