Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Notificare facturare chirie cu TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Notificare facturare chirie cu TVA


34 replies to this topic

#21 corag

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:alba iulia
  • Interests:economie,fiscalitate,contabilitate

Postat 18 September 2008 - 04:11 PM

Va rog o lamurire. Sunt proprietara mai multor spatii pe care le inchiriez.Activitatea de baza este comert cu amanuntul.Facturile de chirie le fac fara TVA, insa facturile de utilitati le-am facut cu TVA.E corect?Iar, in situatia in care efectuez investitii la unul din aceste spatii dat in chirie, am inteles ca nu pot deduce TVA!!!



#22 speedo23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 October 2008 - 01:59 PM

Buna ziua
Am citit topicul si m-a luat groaza pt ca am spatiu inchiriat si locatorul meu nu mi-a dat notificarea, "ca maine ,ca poimaine" si au trecut 3 ani (eu intre timp deducand TVA).
Am inchiriat de la o societate un spatiu in care desfasor activitati de comert cu amanuntul.EU SRL ei la fel SRL amandoi platitori de TVA.
De vreo 3 ani de zile tot le solicit notificarea privind optiunea de taxare a operatiunilor prevázute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal.M-au dus cu vorba iar in timpul acesta eu mi-am dedus TVA-ul respectiv crezand ca intr-o zi voi intra in posesia notificarii,ceea ce nu s-a intamplat nici astazi.
Acum am apelat la o firma de intermediere obtinere acte/avize etc. si au spus ca pot sa-mi obtina ei notificarea dar cei de la finante le-au spus ca nu se poate opta retroactiv ci doar din momentul respectiv mai departe.
Contractul este de inchiriere dar pe factura de chirie scrie "prestari servicii".
Se poate face ceva sau sunt bun de plata pe anii din urma ?E vorba de sume uriase.
Va multumesc anticipat.

@ Alexrusu: cu ce ocazie a fost controlul ai cerut cumva rambursari de TVA ?




#23 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2008 - 07:01 PM

e cam nasoala treaba. daca nu ai notificarea la un control ulterior este posibil sa iti scoata tot tva-ul pe care l-ai dedus.
si in plus ai o pb si cu facturile. nu e bine ca a trecut prestari servicii. si tu in ce cont de chelt ai inregistrat? sper ca in 612.
Cu respect,
Alinutza



#24 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 October 2008 - 09:09 PM

Citeaza

(carolina3 @ Aug 5 2008, 12:51 PM)
Daca intreaga activitate este de inchiriere de spatii, firma este platitoare de TVA de la infiintare si nu a facut notificare la fisc pentru TVA la chirii (factureaza fara TVA), taxa aferenta cumpararilor cu TVA este deductibila ?

Vezi postareacorag, la Sep 18 2008, 05:11 PM, a spus:

Sunt proprietara mai multor spatii pe care le inchiriez.Facturile de chirie le fac fara TVA..... in situatia in care efectuez investitii la unul din aceste spatii dat in chirie, am inteles ca nu pot deduce TVA!!!
Inchirierea se incadreaza la operatiuni scutite fara drept de deducere a TVA conform. art. 141, alin. 2, lit. e din Codul Fiscal, iar societatea nu are drept de deducere pentru achizitiile destinate acestei activitati. Achizitiile destinate exclusiv realizării de operatiuni care nu dau drept de deducere, precum si de investitii care sunt destinate realizarii de astfel de operatiuni se inscriu intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari pentru aceste operatiuni, iar taxa deductibila aferenta acestora nu se deduce-conform art.147 alin. 4.
Daca nu se opteaza pentru notificarea taxarii, conform art. 141, alin. 3, atunci conform art. 149 din Codul fiscal, alin. (4), lit. a, pct. 2, in anumite situatii, societatea este obligata sa ajusteze taxa dedusa, drept de deducere a TVA exercitat anterior pentru achizitia sau constructia spatiului sau pentru toate lucrarile de modernizare si transformare efectuate pentru spatiul inchiriat.



#25 speedo23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 October 2008 - 08:11 AM

Vezi postareaAlina_C, la Oct 29 2008, 09:01 PM, a spus:

si in plus ai o pb si cu facturile. nu e bine ca a trecut prestari servicii. si tu in ce cont de chelt ai inregistrat? sper ca in 612.
Nu stiu ,unde trebuie sa ma uit?



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2009 - 12:21 PM

ia uitati-va aici :

MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE
DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE CLUJ

DECIZIA nr. 66/2005

Directia Generala a Finantelor Publice a jud. Cluj a fost sesizata de catre Activitatea
Controlului Fiscal asupra aspectelor cuprinse in contestatia formulata de S.C. impotriva Deciziei de impunere 22.12.2004 privind obligatiile fiscale suplimenatre, stabilite pe baza Raportului de inspectie fiscala.
Petenta contesta o parte din TVA stabilit suplimentar prin Decizia de impunere.
Contestatia a fost depusa in termenul legal de depunere, prevazut de art.176, alin.(1) din O.G.
nr.92/2003, republicata, privind Codul de Procedura Fiscala, in sensul ca Decizia de
impunere/22.12.2004 a fost inmanata la data de 07.01.2005, sub semnatura de primire.
Directia Generala a Finantelor Publice a jud. Cluj constatand ca in speta sunt intrunite
conditiile prevazute de art.175 si art.178 din O.G. nr.92/24.12.2003, republicata,-privind Codul de Procedura Fiscala este competenta sa solutioneze pe fond contestatia formulata de S.C.
I. Petenta, contesta masurile dispuse de echipa de control cu privire la diminuarea TVA de
rambursat si implicit cuprinderea sume la taxa pe valoarea adaugata stabilita prin Deciziei de
impunere 22.12.2004- privind obligatii fiscale suplimentare stabilite de inspectia fiscala.
In sustinerea contestatiei petenta aduce urmatoarele argumente:
TVA este aferent facturilor fiscale/07.09.04; /16.08.04 si /30.07.2004 ce reprezinta chirie pe
lunile iulie, august, septembrie 2004.
La data controlului nu am putut prezenta optiunea de taxare TVA deoarece am intrat ulterior
in posesia documentului. Anexam in xerocopie Notificarea privind optiunea de taxare.
Consideram ca incadrarea legala sustinuta are suport si ne mentinem cererea de rambursare
pentru suma in litigiu.
II. Prin Raportul de inspectie fiscala/22.12.2004 pe baza caruia s-a emis Decizia de impunere/
22.12.2004-privind obligatiile fiscale suplimentare stabilite in sarcina societatii, echipa de control a constatat urmatoarele ca societatea a dedus TVA aferenta facturilor fiscale reprezentand chirie pe lunile iulie, august septembrie 2004.
In conformitate cu prevederile art.141, alin.(2), lit.k) din Legea nr.571/2003, inchirierea de
bunuri imobile reprezinta operatiune scutita fara drept de deducerede TVA, iar in conformitate cu art.126, alin.(4), lit.c) din Legea nr. 571/2003 nu este permisa deducerea TVA pentru asemenea operatiune.
Organele de control au diminuat TVA de rambursat cu suma TVA aferenta facturilor in cauza.
III. Avand in vedere documentele existente la dosarul cauzei, sustinerile contestatoarei in
raport cu actele normative aplicabile in materie, se retin urmatoarele:
Cauza supusa solutionarii este de a stabili daca S.C. are dreptul sa deduca taxa pe
valoarea adaugata aferenta facturilor fiscale, reprezentand c/v chiriei datorate pe lunile iulie, august, septembrie 2004 si implicit, daca poate beneficia de rambursarea taxei pe valoarea adaugata in conditiile in care petitionara prezinta Notificarea privind optiunea de taxare a opertiunii de inchiriere depusa de proprietara spatiilor inchiriate si inregistrata la organul fiscal teritorial, ulterior inceperii aplicarii regimului de taxare.
In fapt, S.C. , isi desfasoara activitatea intr-un spatiu inchiriat, proprietarul acestuia fiind alta
societate. Petitionara a dedus TVA aferenta facturilor reprezentand chirie pe lunile iulie, august
septembrie 2004, influientand astfel valoarea taxei pe valoarea daugata solicitata la rambursare.
Organele de control au constatat ca in conformitate cu prevederile art.141, alin.(2), lit.k, din
Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, inchirierea de bunuri imobile reprezinta operatiune scutita fara drept de deducere de TVA, iar in conformitate cu art.126, alin.(4), lit.c), din acelas act normative nu este permisa deducerea TVA pentru asemenea operatii.
1
In drept, spetei in cauza ii sunt aplicabile dispozitiile Legii nr.571/2003-privind Codul fiscal,
art.141, alin(2), lit.k), si alin.(3) coroborate cu punctul 42, alin(3), Titlul VI-Taxa pe valoarea
adaugata din H.G nr.44/2004 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii
nr.571/2003, care arata ca:
ART.141“(2) Alte opera_iuni scutite de taxa pe valoarea adaugat_:
k) arendarea, concesionarea si închirierea de bunuri imobile, cu urmatoarele excep_ii[...]
(3) Orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea operatiunilor prevazute la alin. (2)
lit. k), în conditiile stabilite prin norme”.
42.”(3) Persoanele impozabile înregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata pot opta
pentru aplicarea regimului de taxare pentru orice operatiune prevazuta la art. 141 alin. (2) lit. k) din Codul fiscal. Op_iunea de aplicare a regimului de taxare se notifica organelor fiscale teritoriale pe formularul prevazut în anexa nr. 1 la prezentele norme metodologice si se aplica de la data înscrisa în notificare. În situatia în care numai o parte dintr-un imobil este utilizat_ pentru realizarea operatiunilor prevazute la art. 141 alin. (2) lit. k) din Codul fiscal si se opteaza pentru taxarea acestora, în notificarea transmisa organului fiscal se va înscrie în procente partea din imobil destinata acestor opera_iuni”.
Avand in vedere dispozitiile legale mentionate mai sus, se retine ca operatiunea de inchiriere
este scutita de TVA, dar persoanele impozabile platitoare de taxa pe valoarea adaugata pot opta pentru taxarea operatiunii de inchiriere iar optiunea de aplicare a regimului de taxare se notifica organelor fiscale teritoriale si se aplica de la data inscrisa in notificare.
Din documentele existente la dosarul cauzei se constata ca proprietara spatiilor inchiriate, prin
Notificarea inregistrata la organul fiscal la data de 02.02.2005, a optat pentru aplicarea regimului de taxare pentru operatiunile prevazute la art.141, alin.(2), lit.k) din Legea nr.571/2003-privind Codul Fiscal, incepand cu data de 01.01.2004, pentru bunul imobil inchiriat de petenta.
Prin urmare, avand in vedere ca proprietara spatiului dat in chirie a optat pentru taxarea
operatiunii de inchiriere incepand cu data de 01.01.2004, se retine ca petitionara are dreptul de
deducere a TVA aferenta facturilor fiscale ce reprezinta c/v chiriei pe perioada iulie-septembrie 2004, intrucat conform prevederilor legale precizate, regimul de taxare se aplica de la data inscrisa in notificare.
De altfel, asupra cadrului legislativ aplicabil spetei in cauza, mentionat mai sus, s-a pronuntat
si Ministerul Finantelor Publice-Directia Generala de Politici si Legislatie privind veniturile bugetului general consolidat, prin adresa/05.01.2005, prin care precizeaza: “Depunerea notificarii ulterior inceperii aplicarii regimului de taxare NU poate anula optiunea de taxare a operatiunilor respective,aceasta fiind numai o conditie formala. Legea contine prevederi clare prin care se subliniaza ca regimul de taxare se aplica de la data inscrisa in notificare si nu de la data depunerii notificarii”.
De asemenea, trebuie sa avem in vedere si dispozitiile art.145, alin.(8), din Legea
nr.571/2003 privind Codul Fiscal, care precizeaza :“(8) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adaugata, orice persoana impozabila trebuie sa justifice dreptul de deducere, în functie de felul operatiunii, cu unul din urmatoarele documente:
a) pentru taxa pe valoarea adaugata datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost
livrate sau urmeaza sa îi fie livrate, si pentru prestarile de servicii care i-au fost prestate ori urmeaza sa îi fie prestate de o alta persoana impozabila, cu factura fiscala, care cuprinde informatiile prevazute la art. 155 alin. (8), si este emisa pe numele persoanei de catre o persoana impozabila înregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata.”
Prin urmare, avand in vedere prevederile legale mai sus mentionate si tinad cont ca facturi
fiscale in cauza reprezentand c/v chiriei pentru spatiul inchiriat, au fost emise pe numele contestatoarei de catre persoana impozabila inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata, asa cum rezulta din documentele existente al dosar, se retine ca petenta are dreptul de deducere a TVA aferenta facturilor fiscale reprezentand c/v chirie pe perioada iulie-sept.2004, si implicit poate beneficia de rambursarea taxei pe valoarea adaugata aferenta facturilor.
Fata de cele aratate prin prezenta, rezulta ca motivele invocate de petitionara sunt justificate,
astfel incat, contestatia urmeaza a se admite.

Pentru considerentele aratate si in temeiul prevederilor legale enuntate in cuprinsul prezentei,
coroborate cu dispozitiile art.178 si art.185 din OG nr.92/24.12.2003 privind Codul de Procedura Fiscala, republicata, se

D E C I D E :
2
1.Admiterea contestatiei formulata de S.C. impotriva Deciziei de impunere /22.12.2004, pentru
TVA aferenta facturilor reprezentand c/v chirie.

2.Comunicarea Deciziei de solutionare a contestatiei catre petent, respectiv Activitatea de
Control Fiscal
3


http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite.ns...a%2066_2005.pdf



#27 cornelia.iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:galati

Postat 12 January 2010 - 04:03 PM

In anul 2008 am incheiat un contract de inchiriere ptr un spatiu .Am primit copie dupa notificarea depusa de proprietar la Finante, dar in ea e specificat ctr de inchiriere pe care l-a avut inaintea noastra cu alta pers juridica. E corect sa ma pot folosi si eu de aceasta notificare(sa deduc TVA) ?Practic spatiul e acelasi.
Va multumesc anticipat!



#28 alexandrarotaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 January 2010 - 04:05 PM

buna ziua! am si eu o nelamurire cu privire la tva. o firma a concesionat niste cladiri pe care le inchiriaza la terti. la infiintare firma a fost neplatitoare de tva, ulterior a trecut ca platitoare de tva. firma a facut reparatii la cladiri. intrebarea ar fi daca ar putea sa deduca tva aferent investitiei?



#29 kiki68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 09 March 2010 - 04:09 PM

buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am un spatiu pe care l-am achizitionat in anul 2005 . Din luna aprilie 2010 doresc sa il inchiriez unei societati de asigurare. Daca optez pentru netaxare, conform art.141 alin.2 lit e, cum ajustez taxa, pe ce perioada trebuie sa fac ajustarea? Ce alte infuente apar? trebuie sa calculez prorata la orice achizitie sau numai la cele facute pentru spatiul respectiv? Mentionez ca la achizitia imobilului factura a fost emisa cu taxare inversa.
multumesc



#30 kiki68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 March 2010 - 11:03 AM

Vezi postareakiki68, la Mar 9 2010, 06:09 PM, a spus:

buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am un spatiu pe care l-am achizitionat in anul 2005 . Din luna aprilie 2010 doresc sa il inchiriez unei societati de asigurare. Daca optez pentru netaxare, conform art.141 alin.2 lit b, cum ajustez taxa, pe ce perioada trebuie sa fac ajustarea? Ce alte infuente apar? trebuie sa calculez prorata la orice achizitie sau numai la cele facute pentru spatiul respectiv? Mentionez ca la achizitia imobilului factura a fost emisa cu taxare inversa.
multumesc


Mi-ar prinde bine un raspuns urgent!



#31 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 April 2010 - 10:11 AM

In februarie 2010 am depus o NOTIFICARE privind optiunea de taxare a operațiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal pentru un spatiu comercial, proprietate a societatii noastre , inchiriat.

Pot sa depun in aprilie o NOTIFICARE privind anularea opțiunii de taxare a operațiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, privind acest spatiu, sau trebuie sa astept pana anul viitor?



#32 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 23 April 2010 - 07:49 PM

Da - depui notificare de anulare a optiunii.
PS:sa ai grija de impactul asupra TVA dedus la achizitia bunului imobil, bineinteles asta daca face obiectul ajustarii, ca sa nu iti iasa mai mare ''daraua decat tocaua".
%%%




***



#33 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 21 June 2010 - 08:32 AM

Buna dimineata,
Firma la care lucrez, platiroare de TVA, inchitiaza de la o persoana fizica austriaca un spatiu in Austria pentru punct de lucru.
Firma poate deduce TVA la suma platita si austriacul trebuie sa faca notificare ?



#34 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 21 June 2010 - 09:02 AM

Daca aleg sa facturez fara tva conf cod fiscal cu utilitatile ce fac? Le pot factura cu tva?



#35 luiza254

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 October 2011 - 03:45 PM

Buna ziua!

In primul rand imi cer scuze daca exista deja un topic pe aceasta tema.

Societatea la care lucrez desfasoara activitati de prestari servicii si inchirieri imobile proprii. Pentru activitatea de inchiriere s-a optat pentru regimul de taxare (art. 141, alin.3 din Codul Fiscal)facandu-se in acest sens notificarea organului fiscal . Unul dintre clienti este o banca comerciala, care nu desfasoara operatiuni taxabile, motiv pentru care solicita renegocierea contractului in sensul facturarii chiriei cu tva 0.

1) este posibil ca societatea sa opteze pentru pentru taxare in relatia cu ceilalti clienti si sa considere inchirierea ca operatiune netaxabila numai in relatia cu banca? Pun aceastra intrebare intrucat am colegi in sistem(cooperatie)care factureaza chirii cu tva 0 bancilor si cu tva 24% celorlalti clienti.

2) in situatia in care am operatiuni scutite fara drept de deducere(inchirierea) concomitent cu operatiuni taxabile(serviciile) nu ma incadrez in categoria persoanelor impozabile cu regim mixt, definite prin art.147 din Codul Fiscal? Si atunci nu ar trebui sa deduc tva conform pro rata?

3) care este intervalul de timp in care imobilul a suferit modificari/modernizari pentru care ar trebui efectuata ajustarea tva dedusa, in situatia in care s-ar anula optiunea de taxare pentru activitatea de inchiriere?

Va multumesc ca aveti rabdare sa cititi, pot da lamuriri suplimentare in caz ca nu se intelege speta...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL